آسمان گیلان برای مهاجرت "امید" و "رویا" امن می‌شود/ 2 درنای دیگر از بلژیک به ایران می‌آیند!

– اخبار اجتماعی –

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، حمزه عشوری؛ مدیرکل محیط زیست گیلان اظهار کرد: با تلاش‌های ارزشمند به عمل آمده از سوی سازمان حفاظت محیط زیست با مشارکت بنیاد بین‌المللی درنا، مرکز تکثیر، پرورش و حفاظت درنا در بلژیک و کارشناسان و پرنده‌شناسان داخلی، یک قطعه درنای سیبری ماده که رویا نامگذاری شده به ایران وارد و با موفقیت به امید تک درنای سیبری باقی‌مانده از جمعیت غربی در طبیعت معرفی شد.

وی افزود: در حال حاضر امید و رویا باهم هستند و در حال آواز‌خوانی و تغذیه در منطقه‌اند. با توجه به اینکه کارشناسان امیدوارند این دو درنا به اتفاق هم حوزه فریدونکنار را ترک کنند و از آنجایی که درنای سیبری برای رسیدن به مناطق جوجه‌آوری از آسمان گیلان عبور می‌کند، به محض دریافت اخباری مبنی بر شروع مهاجرت آنها، نیروهای یگان حفاظت محیط زیست و کارشناسان استان در تمام طول مسیر مهاجرت مستقر و نسبت به حفاظت و پایش مناطق اقدام خواهند کرد و در صورت فرود اتفاقی در تالاب‌های استان گیلان، موضوع مورد رصد قرار خواهد گرفت تا شرایط حفاظتی در منطقه فراهم می‌شود و درناها پس از تجدید قوا، مجدداً به سمت کشور آذربایجان و سپس روسیه و سیبری ادامه مسیر دهند.

آیا تنهایی 15 ساله "امید" درنای مهاجر سیبری با "رویا" به پایان می‌رسد؟

در ادامه عباس عشوری؛ رئیس اداره حفاظت و احیای تالاب‌های گیلان نیز در این ارتباط گفت: بنابر نظر اغلب پرنده‌شناسان با توجه به عبور درنای سیبری از حوزه گیلان، این گونه در فهرست فون پرندگان استان نیز قرار دارد، بنابراین درنای سیبری بخشی از تنوع‌زیستی استان گیلان نیز محسوب می‌شود و حفظ و احیای این جمعیت برای مردم گیلان نیز بسیار با اهمیت است.

وی افزود: درنای سیبری به طور معمول در نیمه اول اسفند، تالاب بین‌المللی فریدون‌کنار، ازباران و سرخرود مازندران را پس چند ماه زمستان‌گذرانی به منظور جوجه‌آوری به سمت سیبری ترک می‌کند. انتظار می‌رود، رویا که در حال حاضر وضعیت مناسبی دارد و به همراه امید در حال تغذیه و آوازخوانی در منطقه است، این مسیر طولانی مهاجرت از فریدونکنار تا سیبری که بالغ بر 5000 کیلومتر می‌باشد را به‌سلامتی طی کند و سال آینده با یک جوجه به ایران باز گردند.

رئیس اداره حفاظت و احیای تالاب‌های گیلان در پایان گفت: بنیاد بین‌المللی درنا و مرکز تکثیر، پرورش و حفاظت درنا در بلژیک متعهد شده‌اند در سال آینده دو قطعه دیگر از این درناهای نیمه وحشی را با هدف حفظ و احیای جمعیت غربی درنای سیبری به ایران تحویل دهند.

انتهای پیام/

آسمان گیلان برای مهاجرت "امید" و "رویا" امن می‌شود/ 2 درنای دیگر از بلژیک به ایران می‌آیند!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول