آقای کلانتری! "میانکاله" در نگاه شما صرفاً یک قطعه زمین برای تولید "علوفه" است!

– اخبار اجتماعی –

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ بدون شک دوران سکانداری عیسی کلانتری بر سازمان محیط زیست که در دوره دوم ریاست جمهوری حسن روحانی اتفاق افتاد, سیاه‌ترین دوران برای محیط زیست کشور بوده است و تفکرات ضد محیط زیستی شخص کلانتری از جمله دفاع از فروش مجوز شکار به شکارچیان خارجی, دفاع از پروژه مخرب بایوجمی, تلاش برای اعطای مجوز و توسعه پرورش ماهی مهاجم تیلاپیا, دفاع بی‌منطق از تولید محصولات تراریخته(GMO)، طرح شکست خورده احیای دریاچه ارومیه و … خسارات زیادی به را به محیط زیست کشور وارد کرده است.

جالب اینکه عیسی کلانتری حتی در دوران مسئولیت خود در راس سازمان محیط زیست کشور که قاعدتا باید در قامت حافظ محیط زیست ظاهر می‌شد نیز بیشتر نقش یک بهره‌بردار را ایفا کرد!

اما کلانتری اخیراً و در ادامه مواضع ضدمحیط زیستی خود در اظهاراتی قابل تامل به دفاع جانانه از احداث "مجتمع پتروشیمی" در منطقه حفاظت شده "میانکاله" پرداخته و افاضه کرده: "قرار نیست توسعه کشور متوقف شود؛ شمالی‌ها که نمی‌توانند همیشه نقش خدماتی را برای مسافران شمال بازی کنند؛ من معتقد به توسعه پایدار هستم! محیط زیست و توسعه از هم جدا نیستند، شما نه می‌توانی جلوی توسعه را به بهانه حفظ محیط زیست بگیری و نه می‌توانی اجازه دهی توسعه، محیط زیست را فدا کند. پتروشیمی که سالانه درآمد یک‌ میلیارد دلاری دارد، مهم‌‌تر است یا اینکه در 90 هکتار زمین 2 تن علوفه در هکتار تولید شود و 15 تن گوشت دام بدهد که 60 هزار دلار ارزش دارد!"

این اظهارات عیسی کلانتری نیاز به هیچ توضیح اضافه‌ای ندارد و به خوبی و روشنی، مختصات فکری این فرد که سکان سازمان محیط زیست دولت محیط زیستی(؟!) حسن روحانی را عهده‌دار بوده، نشان می‌دهد.

اما کلانتری باید پاسخگوی این سؤال باشد که حتی اگر مانند او با نگاه "دلاری" به یک منطقه حفاظت شده مانند میانکاله نگاه کنیم، ارزش دلاری میانکاله چقدر است؟! آیا می‌توان برای منطقه منحصر به فردی مانند میانکاله ارزش دلاری تعیین کرد و آیا این ارزش در مقابل مبلغ یک میلیارد دلاری ادعایی کلانتری، قابلیت عرض اندام دارد؟!

کلانتری از احداث پتروشیمی در میانکاله با "منطق دلاری" دفاع کرده بدون اینکه بگوید این اقدام خطرناک می‌تواند تیر خلاص بر پیکر مجروح این منطقه حفاظت شده باشد.

اما اگر بخواهیم با نگاهی غیر از منطق دلاری به این اظهارات کلانتری داشته باشیم باید بگوئیم همین تفکر امثال عیسی کلانتری که همه داشته‌های ارزشمند محیط زیستی ما را با "نگاه حقیرانه ارزش دلاری و مادی" نگاه می‌کند، تا به امروز سنگین‌‌ترین لطمات را بر پیکره محیط زیست کشورمان وارد کرده است؛ نگاه پست و حقیری که زمانی پروژه نیشکر خوزستان بدون ملاحظات زیست محیطی را رقم زد و زمانی دیگر، پروژه بایوجیمی یا تلاش برای مجوز‌دهی و توسعه GMO در کشور.

بله! میانکاله برای افرادی مانند عیسی کلانتری فقط "یک قطعه زمین 90 هکتاری با قابلیت تولید علوفه دامی است!" نه یک تالاب بین‌المللی ارزشمند به عنوان "ذخیره‌گاه‌ زیست‌ کره" و پناهگاه حیات وحش کشور؛ امثال او هیچ وقت این درک را نداشته‌اند که متوجه این حقیقت بزرگ باشند که در صورت تخریب میانکاله، دیگر حتی با هیچ گنج قارونی هم نمی‌توان یک میانکاله دیگر خلق کرد! تفکر حقیقری که چشمانش فقط همین مبلغ یک‌ میلیارد دلاری را می‌بیند و نه ارزش غیرقابل برآورد میانکانه به‌عنوان ذخیره‌گاه زیست کره را!

آقای رئیسی! جلوی شلیک مستقیم به پیکر مجروح "میانکاله" را بگیرید! کلانتری: مصرف محصولات تراریخته هم "خطرناک" است هم خطرناک نیست! شکایت از "عیسی کلانتری" برای صدور مجوز پرورش "ماهی تیلاپیا" کلانتری: قوچ‌‌های پیر زیاد آب می‌خورند، شکار شوند

انتهای پیام/

آقای کلانتری! "میانکاله" در نگاه شما صرفاً یک قطعه زمین برای تولید "علوفه" است!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول