آلاینده‌های با سمیّت بالا در طوفان گرد و غبار اخیر دیده نشد

– اخبار اجتماعی –

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم به نقل از روابط عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌ معدنی؛ پس از طوفان گرد و غبار در تاریخ 18 تا 20 فروردین ماه سال جاری، ویژگی‌های فیزیکی و شیمیایی این رخداد توسط تیم کارشناسی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌ معدنی کشور بر روی نمونه گرد و غبار ایستگاه مستقر در مرکز پژوهش‌های کاربردی البرز بررسی شد.

مرتضی شیخ, رئیس مرکز پژوهش‌های کاربردی البرز در رابطه با نتیجه این بررسی‌ها اظهار کرد: بررسی ویژگی‌های فیزیکی و شیمیایی این نمونه حاکی از آن است که گرد و غبار در این محل دارای دو منشأ خارجی و داخلی است و خوشبختانه با توجه به آنالیزهای شیمیایی، آلایندگی غیرمتعارف و با سمیّت بالا دیده نمی‌شود.

وی ادامه داد: طوفان‌های گرد و غبار در این فصل به‌طور معمول منشأ خارجی دارند اما با توجه به خشکی آب و هوایی که امسال با آن روبرو هستیم منشأهای داخلی نیز در این پدیده سهم داشته‌اند.

رئیس مرکز پژوهش‌های کاربردی البرز با اشاره به اینکه مطالعه دقیق ذرات گرد و غبار کمک فراوانی به شناسایی منشأ و ماهیت فیزیکی و شیمیایی این پدیده جهت انتخاب روش‌های مناسب برای مقابله با آن می‌کند، گفت: در این خصوص و بر این اساس مطالعات انجام شده، رسوب این گرد و غبار شامل ذراتی در اندازه سیلت و رس و کانی‌های بیشتر کربناته، رسی و کوارتز است.

شیخ خاطرنشان کرد: آلودگی‌های ناشی از طوفان‌های گرد و غبار از مهم‌ترین مخاطرات طبیعی دهه‌های اخیر در خاورمیانه بوده که چالش‌های اقتصادی و اجتماعی فراوانی را در منطقه به همراه داشته است.

فعال شدن گروه‌های پارلمانی برای مقابله با تغییرات اقلیمی و پدیده گرد و غبار ترکیه مسبب وضعیت بحرانی گرد‌و‌غبار در ایران!/ تکمیل پروژه "گاپ ترکیه" جنایت محیط زیستی در حق کشورهای همسایه

انتهای پیام/

آلاینده‌های با سمیّت بالا در طوفان گرد و غبار اخیر دیده نشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول