آیا حادثه "قطار اوهایو" از "فاجعه چرنوبیل" خطرناک‌تر است!؟

– اخبار اجتماعی –

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، روز سوم ماه فوریه یک قطار حامل مواد شیمیایی خطرناک در ایالت اوهایو آمریکا از ریل خارج شده بود. پس از خروج قطار از ریل کاربران در رسانه‌های اجتماعی شروع به اشتراک‌گذاری عکس‌هایی از یک ابر سیاه بر فراز منطقه کرده و ابراز نگرانی کردند که این فاجعه تبدیل به "چرنوبیل" جدید شود.

بحران های محیط زیست , صنایع آلاینده محیط زیست ,

پس از خروج 50 واگن از 150 واگن این قطار از ریل، آتش‌سوزی بزرگی اتفاق افتاد. این قطار حامل 10 واگن مملؤ از مواد خطرناک از جمله "وینیل کلرید" بود که در نتیجه خروج از ریل در محیط رها شد. بر اساس فهرستی که توسط آژانس محیط زیست ایالات متحده تهیه شده است، سایر مواد شیمیایی قابل اشتعال مانند اتیلن گلیکول مونوبوتیل اتر، اتیل هگزیل آکریلات، بوتیل آکریلات و ایزوبوتیلن نیز در قطار وجود داشته و در محیط منتشر شده است.

بسیاری از این مواد شیمیایی سرطان‌زا و یا محرک‌های تنفسی و چشمی محسوب می‌شوند. سمی بودن این مواد شیمیایی در ابتدا نگرانی‌هایی را در مورد سلامت ساکنان ایجاد کرد و مقایسه‌ای بین این اتفاق با فاجعه چرنوبیل اتفاق افتاد که منجر به انتشار آلاینده‌های رادیواکتیو در اوکراین و سراسر اروپا شده بود.

خروج قطار باری حامل مواد خطرناک از ریل در آمریکا

کارشناسان بیان می‌کنند که مواد شیمیایی منتشر شده در طول هر دو فاجعه سرطان‌زا بودند اما چرنوبیل یک حادثه رادیواکتیو بود که این مورد آن را از فاجعه‌بارتر از قطار اوهایو می‌کند.

حادثه چرنوبیل پس از نادیده گرفته شدن یک سری اقدامات ایمنی در طول آزمایش راکتور هسته‌ای رخ داد که منجر به انفجار و آتش سوزی شدیدی شد و مقادیر زیادی از مواد شیمیایی رادیواکتیو مانند پلوتونیوم، ید، استرانسیوم و سزیم را پخش کرد. اگرچه مواد شیمیایی سرطان‌زا در اوهایو نیز یافت شد و چندین انفجار کوچک به دنبال خروج قطار از ریل رخ داد اما بسیاری از آن‌ها به صورت کنترل شده سوزانده شدند که این امر منجر به ایجاد ابر سیاه بزرگی بر روی شهر شد.

نتایج تحقیقات نشان می‌دهد که مواد شیمیایی در حادثه قطار به اندازه زباله‌های هسته‌ای در چرنوبیل قوی نیستند.

بحران های محیط زیست , صنایع آلاینده محیط زیست ,

کارشناسان همچنین تلفات جانی ناشی از این حادثه را نیز بررسی کردند؛ از نظر تلفات جانی نیز دو نفر بلافاصله پس از انفجار در چرنوبیل کشته شدند، یک ماه بعد، نزدیک به 30 کارمند اورژانس در نتیجه بیماری تشعشع حاد و یکی از کارکنان به علت ایست قلبی جان خود را از دست دادند و پس از حادثه نیز، تخمین زده می‌شود که هزاران نفر در نتیجه سرطان‌ها و بیماری‌های خونی ناشی از قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی از نیروگاه چرنوبیل جان خود را از دست داده‌اند.

در اوهایو اما هیچ مورد مرگی بر اثر خروج از ریل یا آتش‌سوزی‌ها و انفجارهای زیر گزارش نشده است، اگرچه ساکنان می‌گویند مشکلات تنفسی، گلودرد، چشم‌های تحریک‌شده، سردرد و سایر بیماری‌ها را تجربه می‌کنند.

Sciencealert نوشت، به دنبال سوزاندن کنترل شده مواد شیمیایی برای جلوگیری از انفجار مرگبار، ساکنان می‌گویند روباه، مرغ و سایر حیوانات اهلی مرده‌اند. دپارتمان منابع طبیعی اوهایو نیز اعلام کرد که تقریباً 3500 ماهی مرده در چهار آبراه مجاور شمارش شده‌اند.

در چرنوبیل، اثرات آن بر زندگی حیوانات به طور کامل مشخص نشده است اما به گفته آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، این انفجار اثرات فوری بر سلامت جمعیت‌های حیوانی داشت و بسیاری از گیاهان و حیوانات در نتیجه قرار گرفتن در معرض رادیواکتیو جهش پیدا کردند.

انتهای پیام/

آیا حادثه "قطار اوهایو" از "فاجعه چرنوبیل" خطرناک‌تر است!؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول