اثبات انتقال "نانوپلاستیک‌ها" در زنجیره غذایی با کمک مگس سرباز سیاه!

– اخبار اجتماعی –

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ دانشمندان به طور فزاینده‌ای در مورد آلودگی پلاستیکی نگران هستند و این نگرانی پس از اینکه متوجه شدند پلاستیک‌های مدیریت نشده که به محیط زیست می‌رسند به قطعات کوچک‌تری به نام‌های میکروپلاستیک و نانوپلاستیک تجزیه می‌شوند، بیشتر شده است. نانوپلاستیک ها به دلیل اندازه بسیار کوچک خود می‌توانند از موانع فیزیولوژیکی عبور کرده و وارد بدن موجودات مختلف شوند.

با این حال، علیرغم افزایش آگاهی از سمّیت بالقوه نانوپلاستیک‌ها برای گیاهان و حیوانات، درک علمی دقیقی از انتقال پلاستیک در زنجیره‌های غذایی وجود نداشت. به عنوان مثال، اطلاعات کمی در مورد وجود نانوپلاستیک‌ها در اکوسیستم‌های خاک و جذب آن‌ها توسط ارگانیسم‌های خاک وجود دارد اما به تازگی مدرکی دال بر نفوذ نانوپلاستیک‌ها به ارگانیسم‌های خاک یافت شده است.

earth نوشت، تیمی از محققان دانشگاه فنلاند شرقی یک روش جدید را برای تشخیص و اندازه‌گیری نانوپلاستیک‌ها در موجودات ابداع کرده‌اند و آن را در یک مدل زنجیره غذایی متشکل از سه سطح تغذیه‌ای به کار می‌برند که در این سطوح، کاهو به عنوان تولیدکننده اولیه، لارو "مگس سرباز سیاه" به عنوان مصرف کننده اولیه و یک نوع ماهی حشره‌خوار به عنوان مصرف کننده ثانویه هستند.

محققان گیاه کاهو را به مدت دو هفته از طریق خاک آلوده در معرض نانوپلاستیک‌های پلی‌استایرن (PS) و پلی وینیل کلراید (PVC) قرار دادند و پس از آن، آن‌ها را برداشت کردند و به لارو مگس سرباز سیاه دادند. پس از پنج روز تغذیه با کاهو، مگس‌ها به ماهی‌ها خورانده شدند. با استفاده از میکروسکوپ الکترونی روبشی برای تجزیه و تحلیل گیاهان، لاروها و ماهی‌های جدا شده، دانشمندان دریافتند که نانوپلاستیک‌ها توسط ریشه‌های گیاهان جذب شده و پس از تجمع در برگ‌ها، به حشرات و در نهایت به ماهی‌ها منتقل می‌شوند.

این آلاینده‌ها در دهان و روده حشرات حتی پس از 24 ساعت اجازه تخلیه روده‌ها و همچنین در آبشش‌ها، کبد و روده ماهی‌ها یافت شد.

نتایج این تحقیق نشان می‌دهد که کاهو می‌تواند نانوپلاستیک‌ها را از خاک گرفته و به زنجیره غذایی منتقل کند. این نشان می‌دهد که وجود ذرات پلاستیکی ریز در خاک می‌تواند با خطر بالقوه سلامتی برای علف‌خواران و انسان همراه باشد، اگر این یافته‌ها قابل تعمیم به سایر گیاهان و محصولات زراعی و تنظیمات مزرعه باشد.

احتمال نقص عملکرد سلول‌های بدن به وسیله نانوپلاستیک‌ها!

انتهای پیام/

اثبات انتقال "نانوپلاستیک‌ها" در زنجیره غذایی با کمک مگس سرباز سیاه!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول