اجرای پروژه در سواحل مکران نیازمند رعایت ملاحظات محیط زیستی است

– اخبار اجتماعی –

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم ، علی سلاجقه در دیداری با حسین دهقان؛ دبیر اجرایی شورای توسعه سواحل مکران با اشاره به اجلاس پیش رو با وزیران محیط زیست منطقه، یکی از محورهای اصلی آن را مسائل محیط زیستی مکران عنوان کرد و گفت: این اجلاس بر آن است تا به تبادل نظر درباره چالش‌ها و فرصت‌های محیط زیستی در منطقه بپردازد و راهکارهایی برای حفاظت و بهبود محیط زیست در منطقه و به ویژه سواحل مکران ارائه دهد.

وی افزود: سواحل مکران با توجه به دسترسی به دریای عمان و موضوع اقتصاد دریا محور ظرفیت های خوبی برای تولید و اشتغال دارد.

موانع را برای سرمایه‌گذاران گردشگری در سواحل مکران رفع کنید

سلاجقه با بیان اینکه سازمان حفاظت محیط زیست آماده هر گونه همکاری برای اجرای شعار سال مقام معظم رهبری در منطقه مکران است، گفت: سازمان حفاظت محیط زیست با رعایت ارزیابی های محیط زیستی و اسناد بالادستی از فعالیت های اقتصادی و اشتغال‌زایی در منطقه مکران حمایت می‌کند.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: رئیس‌جمهور در جلسه شورای توسعه سواحل مکران که اردیبهشت ماه سال جاری برگزار شد بر ارتباط با کشورهای همسایه و همجوار در جهت توسعه منطقه مکران تأکید کرد و دبیر شورای توسعه سواحل مکران را مکلف کرد که هماهنگ با وزارت امور خارجه، برقراری ارتباط با همسایگان را در این زمینه آغاز کند.

در ادامه، حسین دهقان؛ دبیر اجرایی شورای توسعه سواحل مکران اظهار کرد: برنامه‌های توسعه در این منطقه باید به طور کامل با ملاحظات محیط زیستی هماهنگ شوند و جلوگیری از آلودگی و حفاظت از تنوع زیستی در سواحل مکران باید در اولویت قرار گیرد.

وی با تأکید بر ضرورت اجرای قوانین و مقررات محیط زیستی در این منطقه گفت: سرمایه‌گذاری‌های خارجی در زمینه حفاظت از محیط زیست و توسعه پایدار در سواحل مکران می‌تواند به توسعه اقتصادی و اجتماعی این منطقه کمک کند.

وی بر ضرورت جذب سرمایه‌گذاری های خارجی با رعایت ملاحظات محیط زیستی و استفاده بهینه از منابع طبیعی در سواحل مکران تأکید کرد که این موضوع از سوی رئیس سازمان حفاظت محیط زیست نیز مورد تأیید قرار گرفت.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان حفاظت محیط زیست،، منطقه ساحلی مکران مشتمل بر پنج شهرستان چابهار، جاسک، سیریک، کنارک و میناب در دو استانِ سیستان و بلوچستان و هرمزگان است و دارای قطب توسعه جاسک به عنوان بندر و پایگاه نیروی دریایی، هاب گاز، نفت و انرژی و منطقه آزاد تجاری صنعتی چابهار به عنوان بندر آزاد و اسکله‌های با ظرفیت ایجاد مناطق صنعتی و حمل و نقل بین‌المللی است.

در سند توسعه این منطقه تصریح شده است که منطقه مکران ظرفیت ایجاد انواع صنایع پتروشیمی، فولاد و صنایع بزرگ را دارد و می‌تواند زمینه گسترده تولید و صادرات مجدد را فراهم سازد و توسعه برون‌زا که محتاج تجهیز منابع و سرمایه‌گذاری ملی و بین‌المللی است، عامل مهمی در توسعه منطقه مکران به شمار می‌آید و توسعه درون‌زا و برون‌زا به عنوان مکمل یکدیگر می‌تواند توسعه متوازن و پایدار منطقه را رقم بزند.

انتهای پیام/

اجرای پروژه در سواحل مکران نیازمند رعایت ملاحظات محیط زیستی است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول