اراده جدی برای اجرای طرح "کهاب" وجود ندارد/ "ازن" آلاینده‌ای خطرناک و سرطان‌زا است

– اخبار اجتماعی –

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، هر ساله با فرا رسیدن فصل تابستان شاهد افزایش آلاینده ازن در شهر تهران هستیم. ازن آلاینده خطرناکی است که هم از منابع متحرک و هم منابع ثابت به طور غیرمستقیم منتشر شده و مشکلاتی ازجمله تضعیف بافت‌های سیستم‌ تنفسی را ایجاد می‌کند.

در رابطه با این موضوع، داریوش گل‌علیزاده؛ مدیرکل مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست به تسنیم گفت: ازن یک آلاینده ثانویه است که در حضور اکسیدهای نیتروژن و ترکیبات آلی فرار(VOC)، بر اثر تابش شدید نور خورشید، فعل و انفعالاتی انجام شده و این آلاینده تولید می‌شود. حدوداً 4 سال است که ازن در فصل تابستان، در شهر تهران و گاهاً در شهر اصفهان به آلاینده اصلی هوا تبدیل می‌شود.

چرا "کهاب" مغفول مانده است؟/ طرحی برای کاهش اتلاف سوخت و آلودگی هوا

وی گفت: منشأ این آلاینده هم منابع متحرک مانند خودروها و هم منابع ثابت هستند. در واقع اکسیدهای نیتروژن و ترکیبات آلی فرار که باعث تشکیل آلاینده ثانویه ازن می‌شوند، از منابع متحرک و سوخت‌های فسیلی منشا می‌گیرند. درست است که غلظت اکسیدهای نیتروژن در تهران در شرایط قابل قبول است اما بازهم این درصد بسیار بالاست و می‌تواند به تشکیل ازن کمک کند.

مدیرکل مرکز هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست بیان کرد: دلیل اینکه تابستان گذشته کمتر از سال‌های پیش شاهد ازن در تهران بودیم، طوفان‌های گرد و غباری بود که در اردیبهشت و خرداد ماه کشور را درگیر کرده بود و این گرد و غبار شدت تابش نور خورشید را کاهش داده بود.

گل‌علیزاده تأکید کرد: ازن آلاینده بسیار خطرناکی است که قابلیت سرطان‌زایی بالایی دارد.

وی با اشاره به نقش اجرا شدن طرح کهاب (کاهش، هدایت، انتقال و بازیافت بخارات بنزین) در کاهش آلاینده ازن تصریح کرد: جایگاه‌های سوخت یکی از مهم‌ترین منشأهای ترکیبات آلی فرار هستند؛ بنابراین پیگیر این هستیم که وزارت نفت طرح کهاب را در جایگاه‌های سوخت اجرا کند.

مدیرکل مرکز هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: در حال حاضر تخمین زده می‌شود که در کشور روزانه 300 هزار لیتر تبخیر بنزین داریم که اگر معادل قیمتی آن را بر اساس قیمت بنزین حوزه خلیج فارس حساب کنیم، روزانه 5 میلیارد تومان عدم‌النفع اقتصادی دارد؛ ضمناً این رقم بدون در نظر گرفتن خسارات ناشی از آلودگی هوا به دنبال تبخیر بنزین است.

گل‌علیزاده با بیان اینکه وزارت نفت فاصله زیادی با اجرای تکالیف خود در اجرای طرح کهاب دارد، گفت: در برنامه‌های جدید ما اولویت اجرای طرح کهاب در کلانشهرهاست اما متأسفانه به نظر می‌رسد که وزارت نفت اراده جدی برای اجرای این طرح ندارد. اجرا شدن این طرح علاوه بر کمک به کاهش آلودگی هوا و کاهش اتلاف سوخت، برای اقتصاد کشور هم نفع دارد.

انتهای پیام/

اراده جدی برای اجرای طرح "کهاب" وجود ندارد/ "ازن" آلاینده‌ای خطرناک و سرطان‌زا است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول