استحصال "آب ژرف" نمی‌تواند یک تفکر بلندمدت پایدار باشد

– اخبار اجتماعی –

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ کمبود منابع آب و بحران آبی که بیشتر مناطق جهان را تهدید می‌کند, کشورهای مختلف را به سمت راهکارهای جدید تأمین نیاز آبی از جمله استفاده از آب شیرین‌کن‌ها, پروژه‌های انتقال آب, استفاده از رطوبت هوا, استحصال آب ژرف و …, کشانده است. یکی از این راهکارها، استحصال "آب ژرف" است که با وجود گذشت دهه‌ها از شروع استحصال آن در برخی کشورهای جهان همچنان بر سر استحصال آن در جهان, بحث وجود دارد!

تجربه استفاده از آب ژرف در بسیاری از کشورها مثبت بوده و کشورهایی مانند لیبی و استرالیا هنوز هم از این منابع آب برای تأمین آب شرب، صنعت، کشاورزی و … خود بهره می‌برند. در مقابل در تعدادی از کشورها مانند عربستان, تجربه مثبتی از استحصال آب‌های ژرف وجود ندارد.

در کشور ما نیز استحصال آب ژرف به شکلی محدود از اواسط دهه 90 شمسی شروع شده و مطالعات و همچنین استحصال آن در حال انجام است؛ تا به امروز استحصال آب ژرف در ایران با واکنش‌های مختلفی رو‌به‌رو شده و کارشناسان مخالف و موافق این طرح، اختلاف ژرفی در استحصال آب ژرف دارند!

در رابطه با این موضوع، لادن رضی‌کردمحله؛ مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت زیست محیطی آب و خاک سازمان حفاظت محیط زیست در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم اظهار کرد: اگر بخواهیم منابع آبی را در هر جایی که وجود دارند و به هر قیمتی استحصال و سپس استفاده کنیم و تمام ذخایر آبی خود را از بین ببریم، یقیناً دچار مشکل خواهیم شد. این دیدگاه و به تبع آن استحصال آب ژرف یک تفکر بلند مدتِ پایدار نیست.

وی با بیان اینکه دیدگاه ما در مدیریت منابع آبی باید عوض شود، گفت: ما باید بررسی کنیم که در کدام قسمت‌ها هدر رفت آب داریم؛ به عنوان مثال هدر رفت آب در شبکه آب‌رسانی که آبرسانی را توسط لوله‌های آبی که متعلق به 50 سال پیش است انجام می‌‌دهد، یکی از همین مواردی است که نیاز به توجه دارد.

مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت زیست محیطی آب و خاک سازمان حفاظت محیط زیست خاطرنشان کرد: در کنار جلوگیری از هدر رفت آب ما باید استفاده از آب‌های نامتعارف و پساب‌ها را در اولویت قرار دهیم و اگر این برنامه‌ها را در نظر داشته باشیم، نیازی نیست که چند صد کیلومتر پایین برویم و با هزینه‌های بالا، آب‌های ژرف را استحصال کنیم.

آیا "آب‌های ژرف" تجدیدپذیر نیستند؟! اختلاف ژرف در استفاده از "آب‌های ژرف"

انتهای پیام/

استحصال "آب ژرف" نمی‌تواند یک تفکر بلندمدت پایدار باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول