اضافه‌برداشت از چاه‌ها در استان‌های ایران در حال پرتاب کشور به "دره فرونشست" است!

– اخبار اجتماعی –

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، "خطر فرونشست زمین" در کشور ما روز به روز استان‌ها و شهرهای بیشتری را درگیر خود می‌کند و بیم آن می‌رود که دیر یا زود اثرات این پدیده که از آن به عنوان زلزله خاموش در لایه‌های پایین‌تر زمین یاد می‌شود، در سطح زمین پدیدار شده و جان و مال مردم کشورمان را به خطر بیندازد.

"فرونشست زمین" ایران را می‌بلعد!/ از 609 دشت کشور 400 دشت در وضعیت بحرانی!

نخستین و اصلی‌ترین دلیل گسترش پدیده فرونشست زمین، فشار به آبخوان‌ها و خالی کردن سفره‌های آب زیرزمینی در دشت‌های مختلف کشور است؛ در واقع می‌توان "بحران در آبخوان‌ها" را مادر فرونشست زمین در کشور بدانیم.

اخیراً نقشه‌ای از میزان اضافه‌برداشت استان‌های مختلف کشور از چاه‌ها توسط شرکت مدیریت منابع آب کشور منتشر شده که عمق فاجعه در آبخوان‌های کشورمان را نشان می‌دهد:

فرونشست فروچاله , احیای منابع زیرزمینی آب , بحران آب ,

در این تصویر میزان اضافه‌برداشت از چاه‌ها (چه مجاز و چه غیرمجاز) در هر استان با عدد نشان داده شده و همانطور که در تصویر مشخص است، هیچ استانی به اندازه یا کمتر از میزان تعیین شده برداشت نمی‌کند!

این تصویر به خوبی فشار بر آبخوان‌ها و در نتیجه افزایش پدیده فرونشست را نشان می‌دهد.

این برداشت غیرمجاز درحالی است که کارشناسان محیط زیست کشور همواره بر نظارت بیشتر وزارت نیرو بر برداشت از چاه‌ها به وسیله نصب کنتور و مسدود کردن چاه‌های غیرمجاز، تأکید داشته‌اند.

در کشور ما سالانه به اندازه یک سد امیرکبیر کرج از آب‌های زیرزمینی برداشت می‌شود و بیم آن می‌رود که تا 5 سال دیگر آبی در سفره‌های زیرزمینی باقی نمی‌ماند که بتوان از آن‌ها برداشت کرد!

انتهای پیام/

اضافه‌برداشت از چاه‌ها در استان‌های ایران در حال پرتاب کشور به "دره فرونشست" است!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول