افتتاح "بزرگ‌ترین نیروگاه خورشیدی تک سایتی جهان" در امارات

– اخبار اجتماعی –

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، امارات متحده عربی نیروگاه خورشیدی بزرگ خود به نام «الظفره» را که یکی از بزرگ‌ترین تاسیسات بهره‌برداری از انرژی خورشیدی برای تولید انرژی در جهان محسوب می‌شود، افتتاح کرد.

پروژه عظیم نیروگاه خورشیدی الظفره امارات در وسط بیابان و در 30 کیلومتری جنوب پایتخت ابوظبی واقع شده و از آن به عنوان «بزرگ‌ترین نیروگاه خورشیدی تک سایتی در جهان» یاد می‌شود.

توسعه روزافزون انرژی‌های تجدیدپذیر در کشورهای منطقه در عین غفلت ایران

مراسم افتتاح این نیروگاه عظیم در حالی برگزار شد که امارات، کشوری غنی از منابع نفتی، دو هفته دیگر میزبان کنفرانس آب و هوایی سازمان ملل موسوم به «COP28» است.

شرکت‌های دولتی اماراتی «طاقه» یا شرکت ملی انرژی ابوظبی و «مصدر» یا شرکت انرژی آینده ابوظبی در مجموع 60 درصد از سهام این نیروگاه بزرگ را در اختیار دارند و 40 درصد مابقی سهام آن به دو شرکت چینی Jinko Power Technologie و فرانسوی EDF Renewables واگذار شده است.

به گفته مدیران این پروژه، پنل‌های فتوولتائیک که در مساحتی بالغ بر 21 کیلومتر مربع نصب شده‌اند، از ظرفیت تولید 2 گیگاوات برق و تامین انرژی برای 160 هزار خانه برخوردارند.

مدیرعامل شرکت فرانسوی EDF Renewables که از سهامداران پروژه نیروگاه خورشیدی الظفره به حساب می‌آید به فرانس‌پرس گفت: این تاسیسات به جلوگیری از انتشار گازهای گلخانه‌ای تا حدود 2 میلیون تن در سال کمک می‌کند.

چارلز بای؛ رئیس شرکت چینی Jinko Power، دیگر سهامدار این پروژه معتقد است که نقش نیروگاه خورشیدی بزرگ امارات معادل حذف 800 هزار خودرو از جاده است.

به گفته عبدالعزیز العبیدی؛ مدیر عملیات شرکت اماراتی «مصدر»، نیروگاه الظفره 4 میلیون پنل خورشیدی دو طرفه و متحرک را در خود جای داده که توسط ربات‌ها پاک‌سازی می‌شوند. این نیروگاه به گفته مسئول شرکت انرژی آینده ابوظبی، مجهز به فناوری‌هایی است که «بازده آن را در مقایسه با نیروگاه‌های خورشیدی عادی حدود 20 درصد افزایش می‌دهد.»

امارات که در نظر دارد تولید نفت خام خود را تا سال 2027 از حدود 3 میلیون بشکه در روز به 5 میلیون بشکه افزایش دهد، ژوئیه گذشته متعهد شد که منابع تولید انرژی‌های تجدیدپذیر خود را طی هفت سال آینده سه برابر کند.

انرژی‌ پاک به منبع اصلی تأمین برق ترکیه تبدیل شد

امارات عربی متحده همچنین وعده داده است که تا سال 2050 به خنثی‌سازی کربن یا به صفر رساندن انتشار گازهای گلخانه‌ای دست یابد، هدفی که تنها به محدود کردن انتشار گاز‌های آلاینده در سطح ملی مربوط می‌شود و تأثیر هیدروکربن‌های صادراتی را شامل نمی‌شود.

انتهای پیام/

افتتاح "بزرگ‌ترین نیروگاه خورشیدی تک سایتی جهان" در امارات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول