اهمال "وزارت راه" و تسریع انقراض یوزپلنگ ایرانی

– اخبار اجتماعی –

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، یوزپلنگ آسیایی یکی از ارزشمندترین گونه‌های حیات وحش محسوب می‌شود که جمعیت آن به شدت کاهش یافته و جمعیت حدود 30 قلاده باقی مانده از آنها در کشور ما، ایران را به آخرین زیستگاه و تنها امید باقی مانده برای احیای نسل یوزپلنگ آسیایی تبدیل کرده است.

یکی از اصلی‌ترین تهدیدات یوزپلنگ ایرانی در تنها زیستگاه باقی‌مانده در کشور ما، تصادفات جاده‌ای است که در محور عباس‌آباد ـ میامی اتفاق می‌افتد. تاکنون 9 یوزپلنگ را در یک بازه زمانی حدوداً 10 ساله در این مسیر از دست داده‌ایم و از ابتدای دولت سیزدهم نیز 2 یوز ماده که یکی از آنها باردار بوده است در همین مسیر تلف شده‌اند.

محور عباس‌آباد ـ میامی؛ جاده‌ 30 کیلومتری که قتلگاه یوزهای ایرانی شده است!

کارشناسان چاره کار برای امن کردن این مسیر را فنس‌کشی محدوده 30 کیلومتری جاده عباس‌آباد ـ میامی و ایجاد زیرگذر برای عبور یوزها می‌دانند. با این وجود، وزارت راه و شهرسازی که در این خصوص مسئولیت دارد هنوز اقدامی برای فنس‌کشی و ایجاد زیرگذر انجام نداده و به نظر می‌رسد که برنامه‌ای برای این کار ندارد و حتی تلف شدن یوز ماده "ماجراد" با 3 توله‌اش نیز تغییری در برنامه‌های این وزارتخانه برای ایمن کردن جاده انقراض یوزها ایجاد نکرده است!

پس از تلف شدن ماجراد، مسئولین سازمان حفاظت محیط زیست از برگزاری نشست‌های مختلف با نمایندگان وزارت راه و شهرسازی برای فنس‌کشی جاده خبر دادند. همچنین سمیه رفیعی، رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی نیز گفته بود که درخصوص ایمن کردن این جاده از وزیر قول گرفته است، با این وجود، خبری در فضای مجازی پخش شد که فنس‌کشی در برنامه‌های بلند مدت وزارت راه دیده شده و این مهم در کوتاه مدت مقدور نیست!

البته این خبر توسط حسن اکبری، معاون طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست تکذیب شد و گفته شد که "کارشناسان وزارت راه در حال تصمیم‌گیری در ین مورد هستند"؛ هرچند این پاسخ نیز تفاوتی با فنس‌کشی در دراز مدت ندارد چرا که اهمیت امن کردن این جاده به قدری است که اصلاً نیاز به زمانی برای تصمیم‌گیری ندارد و باید فی‌الفور انجام شود.

انتظار می‌رود که ایمن کردن این جاده که عامل اصلی تلفات یوز در کشور است، در اسرع وقت انجام شده تا از تلفات بیشتر یوزپلنگ جلوگیری شده و بتوانیم به احیای جمعیت یوزپلنگ ایرانی امیدوار باشیم.

انتهای پیام/

اهمال "وزارت راه" و تسریع انقراض یوزپلنگ ایرانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول