بارداری "ایران" منفی اعلام شد

– اخبار اجتماعی –

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، صفحه حیات وحش توران، نزدیک به پارک ملی توران در فضای مجازی، باردار بودن ایران را رد کرد و نوشت: با گذشت 97 روز از آخرین جفتگیری و با انجام سونوگرافی، با اعلام دکتر پیتر کالدول، ایران باردار نبوده اما رحم و تخمدان سالم و "ایران" در سلامت کامل است.

غلامرضا ابدالی؛ مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش سازمان محیط زیست در این باره اظهار کرد: به هر حال فضای نسبتاً مناسب با تجهیزات کافی برای بهره‌برداری دائمی در سایت تکثیر توران فراهم شد. همچنین جلسات کمیته فنی تکثیر با حضور دامپزشکان و کارشناسان حیات وحش به صورت دوره‌ای برگزار شد و تیم دامپزشکی برای رویارویی با هرگونه پیشامد احتمالی (از جمله سخت‌زایی و…) تعیین شد که در این تیم، مشاور خارجی طرح، دکتر پیتر کالدول که طی یک سال گذشته همکاری خوبی با کارشناسان داخلی طرح داشته نیز حضور داشت.

وی عنوان کرد: اگرچه قبلاً مشکلی از نظر توان بارداری یوز ماده گزارش نشده بود اما بررسی مجدد آن در صورت عدم بارداری هم مسئله‌ای بود که مورد توجه کارشناسان بود و با توجه به اینکه سال قبل، اندکی بعد از عمل جراحی سزارین قبلی، این کار توسط دکتر پیتر کالدول انجام شده بود حضور مجدد وی در کنار دامپزشکان سازمان و نیز دامپزشک معتمد طرح برای بررسی وضعیت ایران مد نظر قرار گرفت.

ابدالی گفت: در بازدید از مجموعه سایت توران به ویژه وضعیت جسمی و رشد دو توله یوز ماده جوان (به نام های آذر و توران) و همچنین وضعیت تغذیه و اقدامات بعدی مورد نیاز برای بهره‌برداری بهینه از این دو توله یوزپلنگ هم مورد بررسی پیتر کالدول و تیم دامپزشکی در توران قرار گرفت.

وی تصریح کرد: در نهایت تیم مستقر شده در سایت توران در هفته قبل در همان بررسی‌های ظاهری اولیه، احتمال بارداری را بسیار بالا عنوان کرد اما پس از انجام محاسبات لازم و تعیین فاصله زمانی بین جفتگیری و زمان زایمان، عصر روز دوشنبه 1402/2/11 تصمیم به انجام سونوگرافی گرفته و با توجه به امکانات پیش‌بینی شده، در سایت عملیات بی‌هوشی و سونوگرافی انجام و بارداری یوز ماده تایید نشد.

مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش سازمان محیط زیست ادامه داد: اما خوشبختانه حسب اعلام دکتر پیتر کالدول و تیم حاضر در محل، وضعیت رحم، فولیکول‌های تخمدان و بخش‌های مرتبط با اندام‌های تولید مثلی حیوان مناسب بوده و مشکل خاصی برای بارداری‌های بعدی دیده نشده است.

ابدالی گفت: بدیهی است با توجه به توان باروری ضعیف یوزپلنگ‌ها به ویژه توان اسپرمی نرها که در مطالعات مختلف به آن اشاره شده، عدم موفقیت بارداری یوز ماده در همان سال اول پس از جراحی سزارین، نگران کننده نبوده و می‌توان از فرصت‌های بعدی برای ادامه فرآیند تکثیر یوزپلنگ آسیایی از این یوز ماده استفاده کرد.

وی خاطرنشان کرد: چنانچه نکات اضافه و تکمیلی در گزارش مکتوب تیم حاضر در مجموعه توران باشد به سمع و نظر مردم شریف ایران و علاقمندان به طبیعت و حیات وحش کشور خواهد رسید.

انتهای پیام/

بارداری "ایران" منفی اعلام شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول