"بازی‌های آسیایی هانگژو" الگویی برای برگزاری رویدادهای ورزشی سبز

– اخبار اجتماعی –

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، نورالله مرادی اظهار کرد: گردهمایی‌های باشکوه ورزشی، در سطوح جهانی و قاره‌ای، علاوه بر ارائه شیوه‌های زندگی سالم، عزت نفس و همگرایی اجتماعی، ارزش‌هایی چون بازی عادلانه، کارگروهی و همکاری، احترام به دیگران را اشاعه می‌دهند. صنعت ورزش رکن اصلی صنعت گردشگری است، تا آنجاکه زیباترین پدیده دنیای مدرن در صنعت گردشگری به شمار می رود.

وی ادامه داد: در اغلب رویدادهای ورزشی، میزان و شدت فعالیت‌های انسانی و سیاست‌های مصرفی،"ردپای اکولوژیکی" و یا آثاری که هر اجتماع گسترده، بنابر سبک و شیوه فعالیت خود، بر طبیعت به جای می‌گذارند را افزایش می‌دهد. مدیریت مسابقات، ناگزیر از اسکان، تأمین آب، کاربرد انرژی، ساخت و ساز، تعمیر و نگهداری تجهیزات و بناها، حمل و نقل مردم و کالاها است.

فوتبال و مسابقات ورزشی بستر مناسب فرهنگ‌سازی در محیط زیست هستند

معاون آموزش و مشارکت‌های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست بیان کرد: این امور به طور مستقیم سبب افزایش آلودگی صوتی و نوری، تولید پسماند، انتشار گازهای گلخانه‌ای و آلاینده‌های هوا، تولید پساب و به طور غیرمستقیم منجر به افزایش اکوسیستم‌های آسیب‌پذیر ناشی از توسعه زیر ساخت های ورزشی، کاهش ضخامت لایه ازن، فرسایش خاک، تغییر اقلیم، باران اسیدی، قطع درختان، انباشت سموم و مواردی از این قبیل می‌شود.

مرادی افزود: علاوه بر این، محیط زیست ناسالم با تحت تاثیر قرار دادن کیفیت هوا، ایجاد صداهای مزاحم در سالن های سرپوشیده و کاهش کیفیت آب و مشکلات بهداشتی پسماند و سموم، سلامت ورزشکاران و تماشاگران را تهدید می کند. در چنین شرایطی است که اتخاذ مدیریت سبز در برگزاری رویداد ورزشی، ضمانتی برای به حداقل رساندن فشار بر اکوسیستم و حفظ توان اکولوژیک آن خواهد بود.

وی تصریح کرد: موضوع حفظ محیط زیست به قدری حائز اهمیت است که پرچم نماد تعهد به محیط زیست در رویدادهای ورزشی به اهتزاز در می آید تا ارتباط میان ورزش و محیط زیست را مورد تاکید قرار دهد و مسئولین و برنامه ریزان را به توجه به این مهم تشویق کند.

معاون آموزش و مشارکت‌های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه در سطوح بین‌المللی، بازی‌های المپیک به عنوان بزرگترین رویداد بشری و ورزشی جهان، تاکید بسیاری بر حفاظت از محیط زیست و طراحی فضاهای سبز دارد، گفت: چنان که المپیک سیدنی در سال 2000 با رعایت این اصول به المپیک سبز شهرت یافت. در سطوح ورزشی قاره ای، کشور چین در برنامه ریزی برگزاری بازی‌های آسیایی 2022، سعی در تلفیق مباحث سبز، کم‌کربن و پایدار با تلاش برای مدیریت همزمان انرژی و پسماند داشته است.

مرادی با اشاره به بازی‌های آسیایی هانگژوی چین بیان کرد: شهر هانگژوی چین با تمرکز بر برنامه ریزی برای کاهش هدررفت منابع و آلاینده های محیط زیستی، در برگزاری بازی‌های آسیایی ابتکار عمل را در دست گرفت. نوزدهمین دوره بازی‌های آسیایی، برای اولین بار در تاریخ برگزاری مسابقات ورزشی آسیایی، با در نظر گرفتن اصول حفاظت محیط زیست و بکارگیری فناوری های هوشمند، به مسابقات سبز تبدیل شد و بازی‌های آسیایی بدون کربن نام گرفت. از جمله اقدامات فناورانه در برگزاری این مسابقات، تولید برق همه سالن های مورد استفاده بر اساس روش های دوستدار محیط زیست و ساخت بیشتر سالن ها با مواد و مصالح قابل بازیافت است.

وی ادامه داد: در مراسم افتتاحیه بازی ها، با هدف ایجاد نشدن دود، به جای استفاده از آتش واقعی از فناوری دیجیتال استفاده و در اقدامی نوآورانه، فضای نمایشی با فناوری سه بعدی و هوش مصنوعی طراحی شد. فناوری سبز به شکل کانال های نوری با پخش نور و تامین حداکثر روشنایی ممکن، منجر به ذخیره تا 30 درصد از انرژی روشنایی سالانه می شود.

معاون آموزش و مشارکت‌های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست اضافه کرد: در اقدامی دیگر بام سبز، به مساحت 24 هزار متر مربع، در پشت‌بام مرکز ورزش‌های آبی فویانگ احداث و گیاهان متنوع کاشته شده در آن، با آب باران جمع‌آوری شده آبیاری شدند و این امر سبب کاهش ماهیانه 35 درصد مصرف آب و به‌طور متوسط حدود یک‌هزار تن آب در روز می شود.

مرادی توضیح داد: گیاهان این بام سبز قابلیت تثبیت کربن، آزادسازی اکسیژن، ایجاد عایق حرارتی و کاهش رواناب را دارند. همچنین استفاده از خودروهای برقی، امکان شارژ این خودروها، تردد با دوچرخه، سیستم حمل و نقل عمومی خودگردان، بازیافت پلاستیک و بطری‌ها و طراحی پلتفرم محاسبه میزان انتشار کربن در فضای برگزاری مسابقات، نقش موثری در کاهش تولید CO2 داراست، بطوریکه براساس اعلام مدیریت محل برگزاری مسابقات، برنامه فعلی توانسته انتشار CO2 را به میزان 115 هزار و 400 تن کاهش دهد.

وی تصریح کرد: همراستا با فناوری‌های ارتباطی و برقراری شبکه پیشرفته 5G که تحولی بزرگ در زمینه شبکه‌های ارتباطی اینترنتی به شمار می رود، سیستم مدیریت هوشمند، پارامترهایی چون دما، رطوبت و کیفیت هوای محل برگزاری و نیز اطلاعاتی چون تعداد پرسنل و شرایط ایمنی را به‌طور همزمان کنترل می کند. شرکت‌کنندگان نیز از طریق پیروی از سبک زندگی کم‌کربن و تبعیت از 20 رفتار سبز، مانند به‌حداقل رساندن هدر رفت غذا، سفرهای سبز و تفکیک زباله، ضمن کمک به پیشبرد اهداف سبز بازی‌های آسیایی هانگژو، با کسب امتیاز کم‌کربن، در اقدامی تشویقی به ازای امتیازات کسب کرده، هدایای کم کربن دریافت می کنند. دهکده بازی‌های آسیایی محل اولین ایستگاه‌های شارژ بی‌سیم خودرو به شبکه (V2G) است.

وی ادامه داد: این ایستگاه‌ها مجهز به هشت دستگاه شارژ 500 کیلوواتی، هشت جای پارک شارژ بی‌سیم و هشت انبوه شارژV2G ، برای تشویق حمل‌ونقل سبز با ارائه خدمات شارژ کارآمد طراحی شده‌اند. اتخاذ رویکرد سبز در استفاده از انرژی پاک، سیستم‌های بازچرخانی آب و روش‌های چاپ سازگار با محیط زیست، همراه با معرفی ایستگاه‌های شارژ بی‌سیم V2Gو فناوری های دیگر، نشان دهنده تغییر نگرش و رفتار به سمت حفاظت از منابع محدود محیط زیستی در جهان است.

معاون آموزش و مشارکت‌های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست خاطرنشان کرد: به طور کلی در جریان بازی‌های آسیایی هانگژو گسترده‌ترین مشارکت عمومی در اشاعه و ترویج فعالیت‌های سبز در تاریخ برگزاری مسابقات ورزش‌های قاره‌ای رقم خورد و نتایج قابل قبول به دست آمده، حاکی از توجه توام به دو مقوله ارتقای امکانات و حفظ پایداری می باشد.

مرادی یادآور شد: شهر هانگژو در نوزدهمین دوره بازی‌های آسیایی از فناوری های سبز به نحوی بهره برد که می تواند الگویی ارزشمند در برگزاری رویدادهای ورزشی آتی محسوب شود.

انتهای پیام/

"بازی‌های آسیایی هانگژو" الگویی برای برگزاری رویدادهای ورزشی سبز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول