تحریم‌ها نگذاشت کاهش انتشار کربن را داشته باشیم

– اخبار اجتماعی –

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، علی سلاجقه در کارگروه ملی تغییر آب و هوا که صبح امروز با موضوع بررسی سند مشارکت معین ملی جمهوری اسلامی ایران برای ارائه به کنوانسیون تغییر اقلیم (NDC) برگزار شد، تدوین این سند را بسیار حساس و مهم عنوان و اظهار کرد: در تدوین این سند باید بررسی‌های لازم از سه جنبه فنی، حقوقی و امنیتی مورد توجه قرار گیرد و به تأیید دستگاه‌های ذی‌ربط برسد.

وی افزود: آنچه که در نهایت اتفاق می‌افتد، باید در راستای منافع کشور باشد و ما تنها در این زمینه گام بر می‌داریم.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه با اشاره به تحریم‌های اعمال شده بر کشور گفت: این یک اصل اساسی است که کشوری که تحت فشارهای جهانی قرار دارد، هیچ وقت نمی‌تواند در مباحث جهانی مشارکت مطلوبی داشته باشد. اگر ما نتوانستیم به تعهدات خود در زمینه کاهش انتشار کربن به‌طور کامل عمل کنیم به دلیل محدودیت‌هایی است که در زمینه‌های مختلف برای ما به وجود آورده‌اند.

سلاجقه با بیان اینکه ما در سند NDC باید مطالبه‌گر باشیم، گفت: رویکرد این سند باید به گونه‌ای باشد که مواضع کشور ما را بیان کند. ما باید با حفظ کرامت خود و در نظر گرفتن عزت، مصلحت و حکمت نظام در کنار جامعه جهانی برای تحقق اهداف محیط زیستی این کنوانسیون تلاش کنیم.

وی با طرح این پرسش که کشورهای توسعه یافته چه اندازه به تعهدات خود به کنوانسیون تغییرات آب و هوایی برای رسیدن به کربن صفر عمل کرده‌اند، گفت: این کشورها تعهد کرده بودند 100 میلیارد دلار به صندوق سبز اقلیم اختصاص دهند اما چقدر از این تعهد محقق شده است؟

سازمان ملل: تعداد محدودی از کشورها به تعهدات خود در "cop26" عمل کردند ایران به عنوان مطالبه‌گر در اجلاس "cop27" حضور پیدا می‌کند

معاون رئیس جمهور با تشکر از تلاش نمایندگان دستگاه‌ها برای تدوین سند NDC ضمن تأیید کلیات سند مذکور اظهار کرد: برای اعمال برخی از اصلاحات و به‌روز‌رسانی این سند باید جلسه تخصصی برگزار شود و پس از نهایی شدن آن به تأیید همه دستگاه‌های عضو برسد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، در جلسه امروز نمایندگان دستگاه‌های مختلف عضو کارگروه ملی تغییر آب و هوا به بحث و بررسی درباره سند مشارکت معین ملی جمهوری اسلامی ایران برای ارائه به کنوانسیون تغییر اقلیم (NDC) پرداختند و از جوانب گوناگون نظرات و پیشنهادات خود را مطرح کردند.

انتهای پیام/

تحریم‌ها نگذاشت کاهش انتشار کربن را داشته باشیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول