تدوین برنامه عمل برای 23 گونه حیات وحش/ رهاسازی موفق 4گونه در طبیعت

– اخبار اجتماعی –

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، غلامرضا ابدالی؛ مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست در آیین افتتاحیه دوره آموزشی« آشنایی با فضاسازی، مدیریت پارک‌ها و باغ‌های‌وحش کشور» اظهار کرد: برای 23گونه حیات وحش در کشور برنامه عمل تدوین کرده‌ایم و این نقشه راه، سیاست‌های سازمان در خصوص گونه‌های با ارزش را مشخص می کند و اعتباراتی نیز برای اجرای این برنامه‌ها دیده شده است.

وی بیان کرد: مقوله محیط زیست یک مقوله فرابخشی است. اجزای محیط زیست، آب، هوا، خاک و … متعلقات مختلفی دارد و طبق اعلام قانونگذار، وظیفه حفاظت از محیط زیست یک وظیفه ملی است.

مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست افزود: همه افراد به صورت مساوی برای حفاظت از این منابع با ارزش باید پای کار بیایند.

چهار گونه شاخص را با موفقیت در طبیعت رهاسازی کردیم

ابدالی با بیان اینکه دولت به تنهایی نمی‌تواند حفاظت از محیط زیست را بر عهده گیرد، تصریح کرد: باید اعتراف کنیم که در حفاظت از محیط زیست موفق نبوده‌ایم و دلیل آن ظرفیت‌های محدود دولت‌ها بوده است.

وی ادامه داد: گستردگی محیط زیست و برخورداری از نیروی کم، ما را به آن اهداف لازم نمی‌رساند و چاره کار استفاده از مشارکت واقعی مردم است.

ابدالی با اشاره به اینکه تنها راهی که دنیا به آن رسیده استفاده از مشارکت مردمی است، تصریح کرد: برای این مشارکت دو پیشران وجود دارد، یکی آموزش و دیگری بستر قانونی لازم است که در این بستر باید قانون‌گذاری کنیم و در برخی از قوانین نظیر قانون شکار و صید، صدها ساعت کار انجام شده است که در یک سند در شورایعالی محیط زیست ارجاع داده می‌شود.

مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست به تحقیقات علمی انجام شده پرداخت و افزود: کارهای علمی که انجام می‌دهیم با وسواس زیادی همراه است، منتها ریسک آن را به جان خریده‌ایم و کمیته‌های مختلفی نظیر کمیته تخصصی پرندگان، آبزیان و … را تشکیل داده‌ایم.

ابدالی توضیح داد: کارگروهی متشکل از کمیته‌های مختلف نظیر تکثیر، آموزش، اطلاع‌رسانی و … را در بخش پستانداران ایجاد کرده‌ایم که سرسختانه کار می‌کنند.

وی در خصوص شناسایی کانون های بیماری‌ها و مبارزه با این نوع بیماری‌ها در حیات وحش گفت: اقدامات خوبی انجام شده است اما باغ وحش‌های ما وضعیت خوبی را ندارند و اهداف ایجاد باغ وحش‌ها در ایران نمایشگاهی و تفرج است که این مسئله نیز به خوبی اجرایی نشده است.

به گفته مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست، از سال گذشته طرح رتبه‌بندی باغ وحش‌ها را آغاز کرده‌ایم که در 7محور و 52شاخص ارزیابی می‌شوند و بعد از ارزیابی شدن، با اهداف حفاظت، تفریح و تفرج اجرایی خواهند شد.

وی هدف از این اقدامات را کاهش تخلفات دانست و افزود: باغ وحش های کشور به استانداردهایی که ما به دنبال آن هستیم خواهند رسید.

مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست گفت: سال گذشته برای بازگرداندن 4 گونه طبیعی(گوزن زرد ایرانی، گورخر ایرانی، جبیر و آهو) اقدام کردیم که خوشبختانه موفقیت‌آمیز بود.

ابدالی با تصریح به این موضوع که هیچ فرد و گروهی به اندازه محیط زیستی‌ها، گونه‌های محیط زیستی را دوست ندارند، خاطرنشان کرد: زیرا کارکنان سازمان حفاظت محیط زیست در سراسر کشور از جان خودشان نیز می‌گذرند و نثار بیش از 150 شهید از این سازمان مهر تاییدی بر این موضوع است.

انتهای پیام/

تدوین برنامه عمل برای 23 گونه حیات وحش/ رهاسازی موفق 4گونه در طبیعت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول