تشدید نظارت بر آلودگی‌های معادن به کمک تصاویر ماهواره‌ای

– اخبار ویژه نامه‌ها –

به گزارش خبرنگار فضا و نجوم خبرگزاری تسنیم، انواع گازهای مخرب جو از مناطقی که تعدد معادن دارند، انتشار پیدا می‌کند و به‌ویژه کمربند مس آفریقا که شامل زامبیا و جمهوری دموکراتیک کنگو است، با دنیایی از استخراج مواد معدنی روبه‌رو است.

طبق گزارش مؤسسه کبالت، این منطقه به تنهایی 73 درصد از عرضه جهانی کبالت را در سال 2022 بر عهده داشت و این فعالیت معدنی شدید که تا حدی ناشی از افزایش تقاضا برای باتری‌های لیتیوم یونی(پایه اصلی خودروهای الکتریکی مدرن، لپ‌تاپ‌ها و تلفن‌های هوشمند) است.

این مورد نگرانی‌هایی را در مورد اثرات زیست‌محیطی و سلامتی استخراج این ماده بر جوامع اطراف ایجاد کرده است.

استفاده از داده‌های ماهواره‌ای برای به‌کارگیری در طرح ملی آمایش سرزمینی

در همین خصوص یک مطالعه جدید توسط مرکز ملی تحقیقات علوم جوی آمریکا(NCAR) روش جدیدی را برای نظارت بر این اثرات از راه دور ارائه می‌دهد. این تحقیق نشان می‌دهد که ماهواره‌ها می‌توانند انتشارات حاصل از عملیات معدن‌کاری در این منطقه را شناسایی و اندازه‌گیری کنند.

دانشمندان معتقدند که استخراج داده‌های ماهواره‌ای برای پایش انتشار آلاینده‌های معادن نظارت را دقیق‌تر می‌کند؛ آنها می‌گویند: پایش زمینی درخصوص معادن اغلب به صورت پراکنده انجام می‌شود و گزارش‌های اپراتورهای معدن نیز اغلب متناقض با واقعیت هستند و آلایندگی را کمتر از آنچه که هست، نشان می‌دهند.

محققان در این تحقیق با استفاده از داده‌های ابزار نظارتی که روی ماهواره کوپرنیک سنتینل ـ 5 (S-5P) آژانس فضایی اروپا نصب کرده بودند، انتشار دی‌اکسید نیتروژن( جزء اصلی مه‌دود) را بررسی کردند.

دی اکسید نیتروژن از منابع مختلفی از جمله سوزاندن زیست توده، فعالیت‌های شهری و برخی فرآیندهای طبیعی تولید می‌شود البته بخش قابل توجهی از تولید آن ناشی از سوزاندن سوخت دیزل است، که این کار پایه اصلی عملیات معادن مس و کبالت محسوب می‌شود.

داده های ماهواره‌ای الگوهای مشخصی از انتشار مربوط به معادن مس و کبالت را نشان دادند که این سطوح انتشار کاملاً منطبق با تولید سالانه فلزات معادن بودند و دقت ماهواره را در نظارت بر فعالیت‌های معدنی روی زمین تأیید می‌کردند.

این داده‌ها با یک بار عبور ماهواره کوپرنیک سنتینل ـ 5 از کمربند مس آفریقا به دست آمد و دانشمندان می‌گویند اگر این پایش‌ها به صورت منظم و با کمک ماهواره‌ها در سراسر جهان انجام شود و یا سازمان‌های فضایی در کشورها مکلف به پایش فعالیت معادن از طریق ماهواره شوند، قطعاً شاهد کاهش گازهای آلاینده و همچنین کاهش تخلفات معدن‌کاران خواهیم بود.

نتایج این مطالعه در مجله اتحادیه ژئوفیزیک آمریکا(Geophysical Research Letters) منتشر شده است.

به گزارش تسنیم، ماهواره کوپرنیک سنتینل-5 (S-5P) یک ماهواره سنجش از راه دور متعلق به آژانس فضایی اروپا اروپاست که درخصوص مسائل مربوط به جنگلداری، کشاورزی، زمین‌شناسی، پایش آلودگی هوا و … با سازمان‌های مربوطه همکاری می‌کند. سنتینل ـ 5 همچنین به عنوان یک ماهواره تخصصی در زمینه مطالعه اتمسفر و پایش آلاینده‌های جوی در تروپوسفر است و قابلیت شناسایی و پایش انواع آلاینده های جوی را فراهم آورده است.

انتهای پیام/

تشدید نظارت بر آلودگی‌های معادن به کمک تصاویر ماهواره‌ای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول