"تغییر اقلیم" بزرگترین چالش قرن معاصر است

– اخبار اجتماعی –

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، به مناسب روز جهانی مقابله با تغییر اقلیم، سمینار تخصصی «ایران برابر تغییرات اقلیمی» پیش از ظهر امروز در دانشکده بهداشت و ایمنی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برگزار شد.

در این نشست، دکتر انوشیروان محسنی بندپی، رئیس مرکز تحقیقات هوا و تغییر اقلیم دانشگاه شهید بهشتی اظهار کرد: بزرگترین چالش قرن معاصر ما تغییرات اقلیمی است که باعث گرمایش زمین، جنگل‌زدایی و بالا آمدن آب دریاها شده و از دیدگاه WHO (سازمان بهداشت جهانی) باعث بروز بیماری‌های نوپدید عفونی شده است. در گذشته تغییر اقلیم مربوط به علل طبیعی بود اما امروزه نقش عوامل انسانی در وقوع آن بیشتر شده است.

وی ادامه داد: جدیدترین گراف ناسا نشان می‌دهد که از سال 1920 تا 1940، شدت گرمایش جهانی زیاد نبوده اما الان 1.1 درجه افزایش درجه حرارت زمین را داریم.

رئیس مرکز تحقیقات هوا و تغییر اقلیم دانشگاه شهید بهشتی با اشاره به نقش گازهای گلخانه‌ای در تشدید تغییر اقلیم گفت: گازهای گلخانه‌ای و به‌خصوص co2 گرما را در زمین نگه می‌دارند.

محسنی بندپی ادامه داد: پیش‌بینی شده که با این روند تولید گازهای گلخانه‌ای، دمای متوسط زمین در دهه‌های آینده بین 1.5 تا 4 درجه سانتی‌گراد افزایش پیدا می‌کند. این افزایش دما روی میانگین بارش‌ها، کمیت و کیفیت منابع آبی، کشاورزی و سلامت و اقتصاد تأثیر می‌گذارد. بر اساس آمار هر یک درجه افزایش دما، 10 تا 15 درصد GDP ( تولید ناخالص) راکاهش می دهد.
وی گفت: تأثیر گرمایش جهانی بر کشورها ربطی به نقش آن‌ها در تولید گازهای گلخانه‌ای ندارد؛ به عنوان مثال کشور پاکستان 1 درصد گازهای گلخانه‌ای جهان را ایجاد می‌کند اما اثر سوء تغییر اقلیم بر آن، بسیار زیاد است. سیل ماه گذشته که تلفات جانی و خسارات مالی زیادی را برای پاکستان به همراه داشت، گواهی بر این موضوع است.

رئیس مرکز تحقیقات هوا و تغییر اقلیم دانشگاه شهید بهشتی با بیان اینکه کشور ما هفتمین کشور از نظر تولید گازهای گلخانه ای است، اظهار کرد: علاوه بر این آمار، نزولات آسمانی کم و تبخیر 3 برابر متوسط جهانی را نیز در کشور داریم. بارش‌های ما هر سال کمتر می‌شود و پیش‌بینی می‌شود که در کشور ما در دهه‌های آینده میزان تبخیر نیز افزایش پیدا کند.

محسنی بندپی خاطرنشان کرد: سازمان جهانی بهداشت گرمایش جهانی و تغییر اقلیم را مهم‌ترین تهدید برای سلامت دانسته است که این موضوعی به خوبی نشان می‌دهد ما باید آمادگی لازم را برای کاهش گازهای گلخانه‌ای و سازگاری با تغییرات اقلیمی داشته باشیم.

ایران جزو 9 کشور نخست آسیب‌پذیر از تغییر اقلیم است اثرات مثبت تغییر اقلیم در اروپا و آمریکای شمالی پدیدار می‌شود

انتهای پیام/

"تغییر اقلیم" بزرگترین چالش قرن معاصر است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول