تولید قطعات خودرو با تکنولوژی 30 سال قبل شرق آسیا از عوامل آلودگی‌های زیست محیطی است

– اخبار اجتماعی –

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ علی سلاجقه اظهار کرد: چالش‌های زیست محیطی که امروز با آن دست به گریبان هستیم، جزای عملکرد گذشته خودمان است. نمونه آن، همین گرد و خاکی است که پایتخت را تعطیل کرد و 25 استان کشور را تحت تأثیر قرار داد. گسترش صنایع در سده بیستم به جای آنکه برای انسان‌ها شرایط بهتری به وجود بیاورد، باعث تخریب منابع طبیعی و بر هم خوردن طبیعت شده است.

وی با اشاره به فرمان سال مقام معظم رهبری، گفت: تفسیر ما از نام‌گذاری امسال به نام "تولید, دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین" این است که وقتی دانش می‌آید، جهالت زدوده می‌شود و این به نفع محیط زیست است چراکه رویکرد دانش‌بنیان را در محیط زیست حاکم می‌کند.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به عزم مجموعه دولت برای ساماندهی 46 لکه صنعتی در اطراف شهر تهران، تصریح کرد: مصارف آب و انرژی توسط این صنایع و نیز خروجی پسماند و پساب آن‌ها و آلودگی‌هایی که در زمینه امواج و اصوات به وجود می‌آورد، شرایط نامطلوبی را رقم زده است که باید اصلاح شود.

سلاجقه تولید قطعات خودرو با تکنولوژی 30 سال قبل شرق آسیا را از دیگر عوامل آلودگی‌های زیست محیطی دانست و گفت: دیگر اجازه نخواهیم داد که صنایع پیر و فرسوده با این شرایط به تولید خود ادامه دهند. حتماً شیوه‌نامه‌ها و آیین‌نامه‌های زیست محیطی مبتنی بر قوانین هوای پاک و پسماند و…, منطبق بر شرایط امروز دنیا و کشور به روزرسانی خواهند شد.

وی با بیان اینکه در بحث ضوابط استقرار صنایع مشکلات زیادی داریم و این ضوابط مربوط به چندین دهه قبل است، تأکید کرد: در حال کار روی این ضوابط هستیم و برنامه ما این است که در شعاع قانونی حریم شهرها تنها صنایع غذایی، فناورانه و دانش‌بنیان مستقر شوند. متأسفانه قانون ما در بحث معادن وضعیت مناسبی ندارد. ماده 24 مکرر، سازمان محیط زیست را از جایی وارد کار می‌کند که معادن باعث آلودگی محیط زیست شوند. اما اعتقاد ما در دولت سیزدهم این است که فرآیندها از قبل، حین و بعد از انجام عملیات باید کنترل شوند.

وی با انتقاد از آتش زدن گازهای فلر (مشعل) به عنوان سرمایه کشور، گفت: ما در بحث سوزاندن گازهای فلر ورود کردیم و خوشبختانه همکاری وزارت نفت هم عالی بود و در چند نقطه، جلوی این کار را گرفت.

رئیس سازمان محیط زیست تصریح کرد: در بحث مهار ریزگردها با تعاملات بین‌المللی و دیپلماسی محیط زیست که حتی می‌تواند تقویت کننده دیپلماسی سیاسی کشور باشد، به دنبال ساماندهی منشأهای ریزگردها هستیم. بر این اساس، در تیرماه امسال نشستی با 15 وزیر محیط زیست کشورهای منطقه برگزار خواهیم کرد و امیدواریم که دستاوردهای خوبی برای محیط زیست منطقه به دنبال داشته باشد.

وی خاطرنشان کرد: از صنایع و معادن می‌خواهیم در سال دانش‌بنیان خود را بازسازی کنند و برای این کار از ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان بهره بگیرند.

مافیای خودرو ارتقای استاندارد آلایندگی خودروها را هم به تعویق انداختانتهای پیام/

تولید قطعات خودرو با تکنولوژی 30 سال قبل شرق آسیا از عوامل آلودگی‌های زیست محیطی است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول