جزئیاتی از زایمان سخت یوز ایرانی؛ جنسیت توله‌ها هنوز مشخص نیست

– اخبار اجتماعی –

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ پس از 2 دهه تلاش کارشناسان, مدیران و دلسوزان محیط زیست و حیات وحش کشور, پروژه تکثیر گونه در حال انقراض یوزپلنگ به ثمر نشست و ساعتی قبل علی سلاجقه, رئیس سازمان محیط زیست از به دنیا آمدن 3 نوزاد ایران, یوزپلنگ ایرانی سایت تکثیر یوزپلنگ در پارک ملی توران خبر داد و گفت: سه توله یوز ایرانی در این زایمان سزارین صحرایی، سالم متولد شدند. اقدامات اولیه دامپزشکی یوز ماده "ایران" انجام‌شده و حال مادر و توله‌ها فعلاً شرایط طبیعی دارند و تحت مراقبت‌های ویژه بعدی هستند.

در رابطه با آخرین شرایط نوزادان یوز ایرانی, حسن اکبری, معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان محیط زیست در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم, اظهار کرد: در حال حاضر نوزادان شریط خوبی دارند و تحت مراقبت‌های ویژه هستند. با توجه به اینکه اولویت ما سلامت نوزادان بود و خواستیم که کمترین تماس با آن ها برقرار شود, معاینات مربوط به تعیین جنسیت نوزادان هنوز انجام نشده و جنسیت آن‌ها‌ مشخص نیست.

وی در رابطه با روند تحت مراقبت‌های ویژه بودن نوزادان یوز توضیح داد: این دوره بستگی به این دارد که مادر تا چه اندازه نوزادان را تحویل می‌گیرد و آن‌ها را می‌پذیرد. یوز مادر در این فرآیند سزارین شد و درد زیادی را تحمل کرد لذا این احتمال وجود دارد که فرزندان را نپذیرد و مجبور شویم آن‌ها را با تغذیه دستی بزرگ کنیم اما همچنان ممکن است که مادر فرزندان را قبول کند که در آن شرایط هم سعی می‌کنیم توله‌ها در شرایطی که کمترین تماس با انسان را دارند بزرگ شوند.

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان محیط زیست در رابطه با برنامه سازمان برای نگهداری توله‌ها, گفت: در حال حاضر اولین هدف ما این است که توله‌ها زنده بمانند و چون مطمئن نبودیم که توله‌ها سالم به دنیا می‌آیند یا خیر هنوز برنامه‌ای برای نحوه نگهداری نوزادان وجود ندارد اما نگاه ما این است که این نوزادان را به سمت تکثیر در شرایط نیمه اسارت پیش ببریم اما اگر مادر آن‌ها را نپذیرد کار سخت خواهد شد.

اکبری تصریح کرد: روز گذشته "ایران", یوز ماده متحمل درد زیادی شد و چون تولد توله‌ها از طریق زایمان طبیعی میسر نشد مجبور به سزارین شد. دامپزشکان مجرب و نیرو‌های انسانی بیش از یک هفته است که در محل سایت تکثیر توران حضور دارند و هنوز هم اقامت آن‌ها ادامه دارد و شرایط یوز را پایش می‌کنند.

وی با بیان اینکه بیان هدف ما این است که ژنوم گونه را در اسارت نگه‌داریم گفت: این هدف به این معنی نیست که ما از تکثیر در طبیعت ناامید شدیم و هدف اول ما همچنان تکثیر در طبیعت است اما در کنار آن برای افزایش و ذخیره ژنوم یوز در اسارت نیز تلاش می‌کنیم و اگر همه شرایط پایدار باشد تلاش می‌کنیم با اسپرم‌های ذخیره شده بار دیگر برای افزایش جمعیت یوز تلاش کنیم.

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان محیط زیست خاطرنشان کرد: با وجود اینکه هنوز برای صحبت درباره نتیجه این پروژه زود است اما تولد یوزپلنگ در اسارت با وجود محدودیت‌هایی که در بحث مالی, تأمین تجهیزات, فنی, داروی بی‌هوشی و …, داشتیم, کار بزرگ و ارزشمندی بود و از دست‌اندرکاران این پروژه تشکر می‌کنم.

فرزندان یوزپلنگ ایرانی متولد شدند

انتهای پیام/

جزئیاتی از زایمان سخت یوز ایرانی؛ جنسیت توله‌ها هنوز مشخص نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول