جنگل‌زدایی بی‌سابقه در آمازون

– اخبار اجتماعی –

به گزارش خبرنگار محیط زیست باشگاه خبرنگاران پویا؛ بر اساس داده‌های ماهواره‌ای، تعداد درختان قطع شده در آمازونِ برزیل در ماه ژانویه بسیار بیشتر از جنگل‌زدایی در همان ماه سال گذشته است. منطقه تخریب شده پنج برابر بزرگتر از سال 2021 بوده است و این مقدار از قطع درختان بیشترین رکورد از سال 2015 میلادی محسوب می‌شود. جنگل‌زدایی در ماه ژانویه به 430 کیلومتر مربع رسیده است که این مقدار مساحتی بیش از هفت برابر منهتن نیویورک است!

به گفته کارشناسان محیط زیست، آخرین داده‌های ماهواره‌ای آژانس فضایی برزیل, تعهد دولت برزیل را برای حفاظت از جنگل‌های بارانی عظیم خود زیر سوال می‌برد. فعالان محیط زیست, ژائیر بولسونارو, رئیس جمهور برزیل را متهم می‌کنند که اجازه داده است جنگل‌زدایی تسریع شود. درختان به خاطر چوبشان, برای پاکسازی فضاها برای کاشت محصولات و همچنین برای عرضه شرکت‌های غذایی جهانی قطع می‌شوند.

آتش سوزی جنگل ها و مراتع , جنگل‌زدایی , بحران های محیط زیست ,

در اجلاس تغییرات آب و هوایی "COP26" که سال گذشته در گلاسکو برگزار شد، بیش از 100 دولت قول دادند که جنگل‌زدایی را تا سال 2030 متوقف کرده و روند آن را معکوس کنند. رئیس جمهور برزیل نیز از جمله اشخاصی بود که به نمایندگی از کشور خود به توافق متوقف کردن روند جنگل‌زدایی پیوسته بود.

جنگل‌های بارانی آمازون که بخش وسیعی از آن در برزیل قرار دارد, مقادیر زیادی گازهای گلخانه‌ای را از جو زمین جذب می‌کند و به عنوان سینک کربن شناخته می‌شود اما هر چه درختان بیشتر قطع شوند، جنگل‌ها کمتر می‌توانند گازهای گلخانه ای را جذب کند.

اجلاس آب‌وهوایی گلاسکو؛ تعهد بیش از 100 کشور برای کنترل جنگل‌زدایی تا 2030

انتهای پیام/

جنگل‌زدایی بی‌سابقه در آمازون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول