جهش بی‌سابقه ظرفیت انرژی‌های تجدیدپذیر در سال 2023

– اخبار اجتماعی –

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، از آنجا که جهان با افزایش قیمت انرژی دست و پنجه نرم می‌کند، تغییر چشمگیری به سمت انرژی‌های تجدیدپذیر در حال وقوع است و در این بین، انرژی خورشیدی، به ویژه، از رونق قابل توجهی برخوردار است.

در گزارش جدید آژانس بین‌المللی انرژی (IEA) آمده است که تلاش جهانی برای استقبال از انرژی پاک به دنبال جنگ روسیه و اوکراین و افزایش قیمت سوخت‌های فسیلی منجر به رکوردشکنی ظرفیت انرژی‌های تجدیدپذیر جهان در سال جاری خواهد شد.

برای حفظ زمین ظرفیت انرژی‌های تجدیدپذیر باید تا سال 2030 دو برابر شود

گزارش آژانس بین‌المللی انرژی پیش‌بینی می‌کند که نیروگاه‌های خورشیدی و بادی در مسیر رسیدن به 440 گیگاوات در سال 2023 هستند که در مقایسه با ظرفیت اضافه شده در سال قبل، حدود یک سوم افزایش یافته است. این امر مجموع ظرفیت نصب شده جهان را به 4500 گیگاوات می‌رساند که با مجموع توان تولیدی برق در ایالات متحده و چین قابل مقایسه است.

فاتح بیرول؛ مدیر اجرایی آژانس بین‌المللی انرژی، اهمیت این تغییر را توضیح داد و گفت: بحران جهانی انرژی نشان داده که انرژی‌های تجدیدپذیر برای پاک‌تر کردن منابع انرژی، بلکه برای امن‌تر کردن و مقرون‌به‌صرفه‌تر کردن منابع انرژی حیاتی هستند.

با این حال، گزارش آژانس بین‌المللی انرژی تأکید دارد که انرژی خورشیدی و بادی نیازمند یک تغییر اساسی در نحوه مدیریت انرژی اپراتورهای شبکه در مقایسه با نیروگاه های زغال سنگ، گاز یا هسته ای معمولی هستند و شبکه‌ها باید ارتقا و گسترش داده شوند تا چشم‌انداز انرژی جدید را در خود جای دهد و پاسخگوی نیازهای جهانی باشد.

این گزارش می‌افزاید، انتظار می‌رود تا سال 2024، چندین کشور اروپایی از جمله اسپانیا، آلمان و ایرلند شاهد سهم ترکیبی انرژی بادی و خورشیدی به میزان بیش از 40 درصد از کل تولید برق سالانه خود باشند.

انتهای پیام/

جهش بی‌سابقه ظرفیت انرژی‌های تجدیدپذیر در سال 2023

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول