خراسان جنوبی "غبارخیزترین استان" کشور/ 23 استان دارای کانون گرد و غبار هستند

– اخبار اجتماعی –

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، علی‌محمد طهماسبی بیرگانی در وبینار "آینده‌پژوهشی برنامه‌های حفاظت و احیای دریاچه‌ها و تالاب‌های کشور" اظهار کرد: مطالعات مشترکی میان سازمان هواشناسی، زمین‌شناسی، سازمان منابع طبیعی انجام شد و اقدام به شناسایی مناطق غبارخیز انجام داده‌ایم که در این مطالعات 4 شاخص مورد بررسی قرار گرفت.

وی ادامه داد: شاخص پوشش گیاهی از منظر فرسایش‌پذیری یکی از این شاخص‌ها بوده است که نتایج به دست آمده نشان داد در این شاخص، کل کشور در وضعیت قرمز قرار دارد. میزان رطوبت خاک، پوشش سنگفرش و بافت خاک از دیگر شاخص‌های مورد مطالعه در این پژوهش بودند.

خشکی 70 درصد تالاب‌های کشور و تشدید گرد و غبار ناشی از کانون‌های داخلی

دبیر ستاد ملی مقابله با پدیده گرد و غبار گفت: در گام دوم کلیه داده‌های ایستگاه‌های هم‌دیدی کشور را در یک بازه 15 ساله جمع‌آوری کردیم و بر اساس داده‌های به دست آمده نقشه‌های شار قائم داخلی فرسایش بادی، طوفان ماسه و گرد و غبار در کشور را تهیه کردیم. بر اساس این نقشه، مناطق دارای شار گرد و غبار، 56.7 میلیون هکتار و مقدار غبار خیزی 5 میلیون تن در سال می‌شود. همچنین متوسط غبارخیزی در کشور 55 کیلوگرم بر هکتار در سال برآورد شده است.

طهماسبی بیرگانی با بیان اینکه 23 استان کشور دارای کانون گرد و غبار هستند، گفت: به ترتیب 6 استان "خراسان جنوبی"، "کرمان"، "سیستان و بلوچستان"، "خراسان رضوی"، " خوزستان" و "هرمزگان" 85 درصد غبارخیزی کشور را دارند. خراسان جنوبی با 6 میلیون هکتار غبارخیزی در صدر جدول مناطق گرد و غبار قرار دارد و بالاترین میزان غبارخیزی در این استان در مرز ایران و افغانستان در "یزدان‌آباد" است.

وی ادامه: سطح کانون‌های گرد و غبار 23 استان غبارخیز، 34.6 میلیون هکتار و متوسط مقدار غبارخیزی آنها 4.24 میلیون تن در سال است. متوسط مقدار غبارخیزی کشور 122 کیلوگرم بر هکتار در سال است.

طهماسبی بیرگانی درباره کاربری اراضی مناطق غبارخیز تصریح کرد: با همکاری دانشگاه تهران کل نقشه‌های کاربری اراضی مناطق غبارخیز کل کشور به روز رسانی کردیم. نتایج این بررسی‌ها نشان داد 4 میلیون و 381 هزار و 421 هکتار اراضی بدون پوشش داریم که 10 درصد این مناطق را شامل می‌شود. میزان پیکره‌های آبی و پهنه‌های مرطوب نزدیک یک درصد، مراتع خوب و متوسط 6.8 درصد و مناطق فقیر 35 درصد این اراضی را تشکیل می‌دهد.

دبیر ستاد ملی مقابله با پدیده گردوغبار گفت: کل مساحت مناطق غبارخیز تالاب‌های کشور دارای مساحتی برابر یک میلیون و 463 هزار و 112 هکتار و با شدت غبارخیزی متفاوت است. از این میزان مساحت غبارخیز، 798 هزار و 798 هکتار معادل 55 درصد دارای غبارخیزی کم و 453 هزار و 266 هکتار معادل حدود 31 درصد با غبارخیزی متوسط است. همچنین 14.5 درصد از این مساحت با شدت غبارخیزی زیاد و خیلی زیاد است.

طهماسبی کل مساحت کانون‌های غبارخیز خارجی را 270 میلیون هکتار و با مجموع غبار 147 میلیون تن غبار در سال دانست و خاطرنشان کرد: مجموع غبارخیزی ویژه 540 کیلوگرم بر هکتار در سال است.

انتهای پیام/

خراسان جنوبی "غبارخیزترین استان" کشور/ 23 استان دارای کانون گرد و غبار هستند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول