دریاچه ارومیه در پایین‌ترین سطح تراز خود قرار دارد

– اخبار اجتماعی –

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم،‌ برنامه تهران 20 با نگاهی متفاوت به بررسی وضعیت دریاچه ارومیه با حضور میهمانان مختلف پرداخت. این برنامه با حضور محمدصادق معتمدیان؛ استاندار آذربایجان غربی و دبیر کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه و مهدی اسماعیلی؛ کارشناس محیط زیست و عضو هیئت علمی دانشگاه روانه آنتن شد که در خصوص بررسی وضعیت دریاچه ارومیه مطالبی را عنوان کردند.

مبادلات تجاری با کشور ترکیه و رسیدن به عدد 30 میلیارد دلار

در ابتدای برنامه استاندار آذربایجان غربی با اشاره به جلسه امروز با معاون اول رئیس جمهور اظهار کرد: در جلسه نشست استانداران درباره دو بحث صحبت شد. محرومیت‌زدایی که از اولویت‌های اصلی دولت است و هماهنگی‌هایی که باید صورت پذیرد. مباحث مولدسازی در راستای تقویت پروژه‌های نیمه‌‌تمام عمرانی دولت از جمله موضوعات این جلسه بود. بنا است با توافقی که با کشور ترکیه در بحث مبادلات تجاری دو کشور، به عدد 30 میلیارد دلار برسیم. اخیراً پس از حدود 8 سال وقفه‌ای که در روابط با کشورهای مرزی داشتیم در جلسه‌ای در وال حضور پیدا کردیم. چهار استاندار مرزی در این نشست حضور داشتند. نشست دو روزه‌ای بود که در نهایت 30 بند به عنوان تفاهم‌نامه مطرح که 22 مورد از آن در حوزه اقتصادی و مابقی در حوزه گردشگری عنوان شد. آذربایجان غربی تنها استانی است که 566 کیلومتر مرز مشترک با ترکیه دارد. چه به لحاظ ریلی که از طریق شهرستان خوی به اروپا و ترکیه متصل بوده و تنها مسیر از اینجاست همچنین پایانه‌های مرزی ما در این استان است.

مساحت آب دریاچه ارومیه به 606 کیلومتر مربع رسید/ تداوم کاهش سطح تراز دریاچه

1200 واحد پس از زلزله خوی بازسازی و تحویل مردم داده شد

وی در خصوص زلزله خوی و ساخت مسکن‌های مردم این شهرستان تصریح کرد: ما با عنایت دولت و رئیس جمهور در کمتر از یک هفته از مصوبه دولت و کمتر از دو هفته منابع مالی تأمین شد. با کمک‌های بنیاد مسکن، 3 هزار و 220 مسکنی که تخریب شده بود، کارهای بازسازی آن را آغاز کردیم. هفته دولت بود که 1200 واحد بازسازی و نوسازی انجام و تحویل مردم داده شد. مابقی تقریبا 2 هزار واحد است که 85 درصد پیشرفت داشته و حداکثر تا ماه آینده به پایان می‌رسد. حدود 5 الی 6 هزار هم واحدهای نگه‌داری احشام بوده که کاملاً تخریب و بازسازی شدند. به طور میانگین 500 میلیون کمک دولت و هر کسی که آسیب دیده که در نوع خود بی‌نظیر بود.

دریاچه ارومیه در پایین‌ترین سطح تراز خود قرار دارد

دبیر کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه در ادامه وضعیت این دریاچه را اینگونه ارزیابی کرد: آخرین وضعیت دریاچه از لحاظ مساحت آن تقریبا 606 کیلومتر مربع، از نظر حجم آب هم 580 میلیون مترمکعب و از نظر تراز هم 1269/80 است. در واقع در پایین‌ترین سطح تراز خود قرار دارد. طی بارش‌هایی که در چند روز اخیر رخ داده است، شرایط را کمی متفاوت کرده که امیدواریم با تکمیل برنامه‌های سخت‌افزاری شرایط اقلیمی مناسبی هم که داریم منجر به بهبود وضعیت دریاچه شود. در شرایط فعلی با توجه به عقبه‌ای که داشته وضعیت مناسبی نیست. با مجموعه برنامه‌های در نظر گرفته شده قطعاً شرایط بهتر خواهد شد.

اشتباره قیاس دریاچه ارومیه و دریاچه‌ای در وان

مهدی اسماعیلی؛ کارشناس محیط زیست نیز در این خصوص خاطرنشان کرد: وضعیت قابل قبولی را در دریاچه ارومیه نداریم. با توجه به داده‌ها و مستندات موجود اگر قرار بود دریاچه ارومیه در یک وضعیت مطلوب قرار بگیرد به جای 580 میلیون متر مکعب حجم آب می‌بایست بالغ بر 13 میلیارد مکعب حجم آبی باشد که در آن ذخیره است و مساحت آن چیزی در حدود 4 هزار و 200 کیلومتر مربع باشد که متأسفانه در حال حاضر این شرایط وجود ندارد. تراز اکولوژیک این دریاچه هم برای شرایط مطلوب و پایدار 1274 متر می‌بود که چندین متر از این عدد فاصله دارد.

وی ادامه داد: ما در وان در همسایگی ترکیه دریاچه‌ای را داریم که شاید مقایسه نامناسبی هم از لحاظ علمی بین این دو دریاچه انجام می‌دهند و وضعیت پرآبی آن دریاچه را صرفاً به دلیل عملکرد دولت‌مردان کشور ترکیه می‌دانند. طبق داده‌های آماری 39 ساله‌ای که وجود دارد، دمای نسبی هوا در سطح دریاچه وان 2 تا 4 درجه سانتیگراد پایین‌تر از دریاچه ارومیه بوده و رطوبت نسبی به جز فصل زمستان 6 درصد بالاتر بوده و عمق آب به طور متوسط 29 برابر دریاچه ارومیه است و حجم آب آن 100 برابر دریاچه ماست. این‌‌ها خود نشان می‌‌دهد که به لحاظ فیزیکی و شرایطی که وجود دارد نسبت به دریاچه وان وضعیت یکسانی نیست که این قیاس رخ دهد. بی‌توجهی به پروژه‌های سازه‌ای و طرح‌های سدسازی از علل خشک شدن دریاچه ارومیه است.

انتهای پیام/

دریاچه ارومیه در پایین‌ترین سطح تراز خود قرار دارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول