"دشمن درجه یک مالاریا" در آب‌های ایران تبدیل به گونه مهاجم شده است!

– اخبار اجتماعی –

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، به تازگی تحقیقی درخصوص ماهی پشه‌خوار "Gambusia holbrooki" در آب‌های ایران انجام شده است. ورود این ماهی غیربومی به آب‌های ایران با هدف کنترل بیماری مالاریا در دهه‌های 40 و 50 شمسی شروع شده بود و هدف از این مطالعه بررسی پراکنش این ماهی و توانایی آن در تطبیق با زیستگاه‌های ایران بوده است.

گرمایش جهانی امکان ابتلا به مالاریا را افزایش می‌دهد

درخصوص این مطالعه، مهدی زارع خورمیزی؛ کارشناس محیط زیست و یکی از محققان این مطالعه به تسنیم گفت: بحرانی به نام بیماری مالاریا را در بسیاری از کشورهای جهان داریم که ناقل این بیماری پشه آنوفل ماده است. لارو این پشه در زیستگاه‌های آبی زندگی می‌کند و زمانی که بالغ می‌شود می‌تواند مالاریا را به انسان منتقل می‌کند و برای مبارزه با این پشه باید لاروهای آن را از بین ببریم.

وی ادامه داد: برای مبارزه بیولوژیک با این بیماری، در دهه‌های 40 و 50 ماهی"Gambusia holbrooki" را به ایران وارد کردند که این ماهی شکارگر طبیعی لارو پشه‌های آنوفل است. در آن سال‌ها سعی شده بود تا این ماهی در مناطقی که کانون‌های مالاریا وجود داشته گسترش پیدا کند و ماهی در زیستگاه‌های آبی این منطقه رها شود. با توجه به اینکه این ماهی غیربومی است و از آنجایی که ورود گونه‌های ماهی عجیب و غریب به اکوسیستم‌های جدید می‌تواند پیامدهای اکولوژیکی زیادی داشته باشد، ما شرایط این ماهی در مناطق بیابانی کشور و قدرت تطبیق آن با شرایط را بررسی کردیم.

این کارشناس با بیان اینکه این مطالعه اولین گزارش از شرایط این گونه در آب‌های مناطق بیابانی کشور است، گفت: این مطالعه در چشمه کوسکی واقع در ناحیه کویری استان یزد در فلات مرکزی ایران انجام شد. در این مطالعه مشخص شد که ماهی پشه‌خوار در آب‌های ایرانی به خوبی سازگاری پیدا کرده و تبدیل به گونه مهاجمی شده که برای گونه‌های بومی نیز رقیب محسوب می‌شود؛ بنابراین گسترش پراکنش آن در آب‌های داخلی ایران از دغدغه‌های اکولوژیکی تلقی می‌شود.

انتهای پیام/

"دشمن درجه یک مالاریا" در آب‌های ایران تبدیل به گونه مهاجم شده است!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول