دیپلماسی فعال دولت سیزدهم راهکار مهار گرد و غبار منطقه است

– اخبار اجتماعی –

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ دکتر علی سلاجقه با حضور در یک برنامه تلویزیونی اظهار کرد: در بحث گفتمان محیط زیست باید اسلام و قرآن را مبنی قرار دهیم؛ اسلام جامع‌ترین دین است و در رابطه با تمام زوایای زندگی بشر از جمله محیط زیست، دستور دارد. به عنوان مثال در آیات اولیه سوره حجر به کلیدواژه "توسعه پایدار" که در حال حاضر در موضوعات محیط زیستی تمام دنیا استفاده می‌شود، اشاره شده است.

وی ادامه داد: در این آیات آمده است که "ما زمین را آفریدیم و کوه‌ها را بر روی آن قرار دادیم و یک هم‌سنگی و توازن بین تمام مخلوقات خود قرار دادیم" که این موضوع بیانگر همان توسعه پایدار است. در اصل 50 قانون اساسی به عنوان یکی از مترقی‌ترین قوانین در قانون اساسی بر مردم پایه بودن محیط زیست تأکید شده و مشارکت مردم در آن دیده شده است. رهبران دینی ما از جمله حضرت امام خمینی (ره)، مقام معظم رهبری و شخص رئیس جمهور نیز بر حفظ محیط زیست تأکید دارند.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست بیان کرد: زمانی که حضرت آیت‌الله خامنه‌ای بیان می‌کنند که "محیط زیست یک مسئله درجه 2 نیست و یک مسئله درجه یک است"، بحث سیاست‌زدگی از محیط زیست جدا می‌شود. این جمله به این معنی است که محیط زیست مسئله‌ای تخصصی و علمی است و به عنوان بحثی که پایداری اجتماع و خلقت را در خود جای داده است باید به آن پرداخته شود.

سلاجقه افزود: رئیس جمهور نیز بارها تأکید داشته که هر توسعه‌ای فرع بر محیط زیست است و این جمله به عنوان یک اصل در دولت سیزدهم دیده شده است. ما باید بر اساس همین داشت‌ها در کشور خود گفتمان محیط زیست را ایجاد کنیم.

گنجینه‌های بومی حفاظت از محیط زیست در کشور نادیده گرفته شده است

وی در رابطه با استفاده از دانش بومی در زمینه محیط زیست گفت: زمانی که حضرت آیت‌الله خامنه‌ای شعار سال را اعلام کردند ما بر اساس تکلیف خود شعار سازمان محیط زیست را بر مبنای همین شعار و با عنوان مردم پایه، هوشمند و فناورانه انتخاب کردیم. اعتقاد ما نیز این است که محیط زیست باید بر پایه مردم باشد. ما در کشور گنجینه‌های نهانی در کشور در زمینه حفظ محیط زیست داریم که باید به آن‌ها توجه شود و اگر به آن توجه شد نیازی به دانش غربی نداریم.

معاون رئیس جمهور ادامه داد: در همین راستا معاونت آموزش و مشارکت‌های مردمی سازمان برنامه‌ای را در پیش گرفته تا دانش بومی هر استان در حوزه محیط زیست را در قالب یک کتاب جمع‌آوری کند.

سلاجقه تصریح کرد: در بعد گفتمان‌سازی نیز ما سیاست‌های ابلاغی مقام معظم را داریم که بعد از اصل 50 قانون اساسی جامع‌ترین سند در زمینه حفاظت محیط زیست در کل دنیاست که باید به آن پرداخته شود. متأسفانه در زمینه رسیدگی به این سیاست‌های ابلاغی قصور شده است.

در کنار سمن‌ها و گروه‌‌های جهادی حوزه محیط زیست ایستاده‌ایم

وی در رابطه با سوء استفاده ابزاری از محیط زیست در دولت‌های قبلی توضیح داد: روز نخستی که وظیفه ریاست سازمان بر عهده من گذاشته شد، عرض کردم که محیط زیست را از سیاسی دور کنیم و اجازه سوء استفاده معاندین از محیط زیست را ندهیم. در محیط زیست به تمام عناصر خلقت پرداخته می‌شود و توسعه نیز در بستر محیط زیست انجام می‌شود، محیط زیست محل باردهی است چرا که مردم بر مسائل آن اشراف دارند و در احادیث ما نیز به حفاظت از محیط زیست پرداخته شده است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: متأسفانه در گذشته عده‌ای از کلید واژه‌های محیط زیستی و اشراف مردم در این موضوع سوء استفاده کردند. اگر سمن‌ها واقعاً در جهت اهداف محیط زیست گام بردارند و دانش محیط زیست را داشته باشند به شدت کمک می‌کنند اما در سال‌های گذشته سمن‌هایی مطرح شدند که هیچ پیشینه محیط زیستی نداشته و از محیط زیست استفاده کردند تا به اهداف خود برسند.

سلاجقه افزود: در مقابل سمن‌های بسیار مؤثری داریم که هم دانش لازم را دارند و هم دلسوز واقعی محیط زیست هستند. از ظرفیت این سمن‌ها در سازمان محیط زیست به بهترین شکل استفاده می‌شود و نمایندگان آ‌ن‌ها در شورای راهبردی سازمان و در جلسات معاونت‌های سازمان محیط زیست نیز حضور دارند. استفاده از سمن‌ها و گروه‌های جهادی به بهترین شکل انجام می‌شود و تلاش می‌کنیم تا در کنار آن‌ها بایستیم. با گروه‌های جهادی نیز ارتباط گرفته‌ایم تا از ظرفیت آن‌ها استفاده کنیم.

4 درصد انتشار گازهای گلخانه‌ای در کشور را کاهش دادیم

معاون رئیس جمهور در رابطه با نشست گلاسکو اظهار کرد: نشست گلاسکو در رابطه با مخاطرات تغییر اقلیم برگزار شد و ما نیز با دست پر در این نشست حضور پیدا کردیم. در این نشست موضوع "کربن صفر" مطرح شد و زمانی که ما نظر خود را در این مورد بیان کردیم, بسیاری از کشورها علیه مواضع ما موضع‌گیری کردند اما اکنون می‌بینیم که بسیاری از کشورهایی که علیه ما موضع‌گیری کردند، بر سر مواضع خود نماندند.

سلاجقه افزود: به عنوان مثال در این نشست موضوع ممنوعیت همیشگی استفاده از سوخت زغال سنگ مطرح شد که بسیاری از کشورها از جمله کشور آلمان بر آن تأکید داشتند اما اکنون که منابع سوخت کشور آلمان به واسطه جنگ تحت تأثیر قرار گرفته است، مصرف زغال سنگ در این کشور با شدت زیاد انجام شده و حتی در خانه‌‌هایشان نیز زغال سنگ می‌سوزانند.

وی بیان کرد: در این نشست ما موضوع تروریسم اقتصادی را مطرح کردیم که ما را محصور کرده و در زمینه محیط زیست دست ما را بسته است. به آن‌ها گوشزد کردیم که هر اتفاقی که باعث شود تا محیط زیست ما آسیب ببیند، دودش در چشم شما نیز خواهد رفت. در نشست گلاسکو کشور چین موضوع "تمدن اکولوژی" را مطرح کرد که این کلیدواژه آینده مناسبی را برای محیط زیست این کشور ترسیم کرده است و این کلیدواژه می‌تواند الگویی برای سایر کشورها باشد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه در زمینه کاهش گازهای گلخانه‌ای گام‌های خوبی را برداشته‌ایم، گفت: ما برای این کار متعهد نشدیم و کشور را وام‌دار نکردیم اما با این وجود 4 درصد انتشار گازهای گلخانه‌ای در کشور را کاهش دادیم.

ایجاد سازمان منطقه‌ای محیط زیست راهی برای مهار گرد و غبار منطقه است

سلاجقه با اشاره به موضوع گرد و غبار بیان کرد: ستاد سیاست‌گذاری و هماهنگی پدیده گرد و غبار که در سازمان محیط زیست استقرار دارد، نشست‌های بسیار خوبی را با حضور همه دستگاه‌های مسئول در این زمینه برگزار کرد و در این نشست‌ها در قالب یک برنامه 10 ساله منشأهای گرد و غبار در داخل کشور شناسایی شد و دستگاه‌های مسئول موظف شدند تا وظایف خود را در خصوص مهار این کانون‌ها انجام دهند.

وی در رابطه با کانو‌های خارجی گرد و غبار توضیح داد: در موضوع کانون‌های خارجی نیز با توجه به اینکه 270 میلیون هکتار از کانون‌هایی غبارخیزی که کشور ما را تحت تأثیر قرار می‌دهند در کشورهای همسایه واقع شده‌اند، ما در قالب یک دیپلماسی فعال در فصلی که کانون‌های خارجی کشور را تحت تأثیر قرار داده بودند، با کشورهای منطقه گفت‌وگو کردیم و در نتیجه آن 5 تفاهم‌نامه امضا کردیم.

معاون رئیس جمهور اضافه کرد: همچنین نشستی با حضور 11 کشور منطقه برگزار کردیم. کلیدواژه "سازمان منطقه‌ای محیط زیست" را مطرح کردیم که مورد موافقت همه این کشورها قرار گرفت. ایجاد 2 دبیرخانه در خصوص این موضوع و ایجاد صندوق منطقه‌ای محیط زیست که مورد حمایت 6 صندوق بین‌المللی نیز قرار گرفت، از دیگر اقدامات ما در این زمینه بود.

سلاجقه با بیان اینکه رفع مسائل محیط زیستی به زمان نیاز دارد، گفت: فعالیت‌های میدانی در نتیجه این نشست از اوایل مهر ماه با حضور تیم‌های کارشناسی از ایران، عراق و سوریه شروع خواهد شد.

محیط‌بانان ما کاری افزون بر نیروی‌های انتظامی دارند

وی در رابطه با اقداماتی که برای حمایت از محیط‌بانان انجام شده، بیان کرد: ما مرکز آموزش محیط‌بانی در کرج را راه‌اندازی کردیم. دوره‌های آموزشی ما شروع شده است و به فارغ التحصیلان دیپلم محیط‌بانی می‌دهیم. متأسفانه در قانون حمل سلاح مشکل و ابهام وجود دارد و این ابهام باعث شده تا محیط‌بانان ما در دفاع از حیات وحش دچار مشکل شوند. در این خصوص ما اصلاحیه این قانون را ارائه کرده‌ایم و امیدواریم که هرچه زودتر تصویب شود.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: محیط‌بان ما جایی خدمت می‌کند که نیروی انتظامی و نظامی در آن‌جا وجود ندارد. در نتیجه محیط‌بان ما هم از امنیت کشور و هم از محیط زیست دفاع کرده و کاری افزون بر نیرو‌های انتظامی دارد. زمانی که شکارچی غیرمجاز به منطقه وارد می‌شود و قصد شلیک به محیط‌بان ما را دارد محیط‌بانان دو دل می‌شوند که آیا شلیک کنند یا خیر. امیدواریم در اصلاح این لایحه جایگاه محیط‌بانان ما دیده شود و از نظر قانونی در زمینه حمل و استفاده از سلاح مشکلی نداشته باشند.

سلاجقه در خصوص محیط‌بان شهید "برومند نجفی" توضیح داد: سازمان حفاظت محیط زیست درباره پرونده محیط‌بان نجفی با تمام قوا وارد شد، رأی اعدام را شکست اما متأسفانه این اتفاق تلخ و دردناک رخ داد و ما محیط‌بان خود را از دست دادیم.

مدیریت پسماند کشور به دست مافیا افتاده است

وی در خصوص وضعیت پسماند در کشور گفت: پسماندها به ویژه در استان های شمالی کشور مشکل ساز شده‌اند که برای این منظور قرارگاه عملیاتی پسماند در وزارت کشور شکل گرفت، همچنین ستاد ملی پسماند در سازمان حفاظت محیط زیست فعال است و هر هفته جلسات آن تشکیل می شود، بر این اساس 12 رویکرد مناسب را برای قرارگاه تهیه کردیم که در این قسمت نگاه جامع به پسماند به ویژه در 3 استان شمالی کشور است که در نظر داریم به عنوان الگو اجرا شود و برای آن یک برنامه 4 ساله تدوین کردیم.

معاون رئیس جمهور تأکید کرد: زباله‌های سراوان سال‌ها روی هم انباشته شدند و به ارتفاع 90 متر رسیده‌اند که شیرابه‌های آن جاری شده و مشکلاتی را به وجود آورده است که در تلاش برای ساماندهی آن هستیم. در این زمینه قرار شده تا انقطاع صورت گیرد تا از نفوذ شیرآبه به آب و خاک جلوگیری شود. همچنین قرار شد تا با توجه به بارش منطقه پوشش مناسبی ایجاد شود و در فاز سوم هم موضوع تبدیل پسماند و زباله‌‌سوزی انجام شده است.

سلاجقه گفت: متأسفانه پسماندی که می‌تواند برای کشور درآمدزا باشد به دست باندهای مافیایی افتاده که برای مهار و کنترل آن باید دستگاه قضایی ورود کند تا بتوانیم آن را به ارزش افزوده برای تمام مردم تبدیل کنیم. رئیس جمهوری هم بر این مسئله تأکید فراوان دارد. وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هم در زمینه پسماندهای خطرناک و ویژه کارهای خوبی انجام داده‌اند.

وی در رابطه با وضعیت سایت پسماند آراد کوه اظهار کرد: در این زمینه نماینده پسماند استان تهران مکرراً در جلسات پسماند سازمان محیط زیست حضور دارد تا خروجی جلسات را در قالب الگویی در مجموعه آراد کوه انجام دهد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به تولید روزانه 7 هزار و 500 تن زباله در تهران گفت: مسئله‌ای که در رابطه با پسماند مطرح است این است ای کاش اصلاً زباله‌ای تولید نمی‌شد و عقیده دارم که دانش بنیان می‌تواند این اصل را عملی کند اما حالا که تولید می‌شود باید اصل کار ما تفکیک زباله از مبدأ باشد.

سلاجقه شهرداری مشهد را الگویی برای فرهنگ‌سازی در زمینه تفکیک از مبدأ دانست و گفت: در این شهر اسنپ برای این کار وجود دارد و هر ساعت از شبانه‌روز زنگ بزنید به در منزل می‌آید و زباله‌ها را می‌برد. این زباله‌ها تفکیک شده و در کارخانه به کفپوش تبدیل می‌شود. این کار هم برای مجموعه تولید کننده و هم برای مردم سود دارد و فرآیند مافیایی را نیز مهار کرده است. با این روش از فرهنگ زباله‌گردی که دور از شأن مردم کشور است نیز جلوگیری شده است.

حال پیروز خوب است

وی در پایان فرآیند تکثیر در اسارت و تولد پیروز از طریق این برنامه را دست‌آورد بزرگ علمی شکور دانست و خاطرنشان کرد: حال پیروز خوب است.

تلاش برای توقف "پتروشیمی میانکاله" یکی از علل فشارهای اخیر بر "سلاجقه " است ناگفته‌های به رگبار بستن محیط‌بان "برومند نجفی" از زبان برادرش

انتهای پیام/

دیپلماسی فعال دولت سیزدهم راهکار مهار گرد و غبار منطقه است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول