"ذرات کمتر از 2.5 میکرون" هم میتواند سالانه 1.5 میلیون مرگ را رقم بزنند!

– اخبار اجتماعی –

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، در سال 2016، سازمان جهانی بهداشت (WHO) تخمین زد که سالانه بیش از 4.2 میلیون نفر به دلیل قرار گرفتن طولانی مدت در معرض غلظت بالایِ ذرات ریز آلودگی هوا (که در جامعه علمی به عنوان PM 2.5 یا ذرات کمتر از 2.5 میکرون شناخته می‌شود) دچار مرگ پیش از موعد می‌شوند.

با این حال، یک مطالعه جدید به رهبری دانشگاه مک گیل در کانادا نشان می‌دهد که میزان مرگ و میر سالانه جهانی در اثر آلودگی هوا ممکن است به طور قابل توجهی بیشتر از تصور قبلی باشد و خطر مرگ و میر حتی در سطوح بسیار پایین PM 2.5 و در مدت در معرض قرار گرفتن کوتاه نیز افزایش یافته و می‌تواند منجر به بیماری‌های قلبی عروقی، بیماری‌های تنفسی و همچنین برخی از انواع سرطان‌ها شود.

مرگ سالانه بیش از 30 هزار نفر به دلیل آلودگی هوا در ایران ادامه روند افزایش آلاینده‌های هوای تهران/ چه کسی نگران آلودگی هواست؟

اسکات ویچنتال، سرپرست این تیم تحقیقاتی در این باره گفت: ما دریافتیم که ذرات کمتر از 2.5 میکرون در فضای باز می‌تواند عامل سالانه 1.5 میلیون مرگ و میر پیش از موعد در سراسر جهان باشد و این ممکن است حتی در غلظت‌های بسیار پایین که مورد توجه نیستند و حتی در زمان تماس بسیار کوتاه نیز صورت بگیرد.

وی متذکر شد: ما در این تحقیق با ترکیب داده‌های سلامت و مرگ و میر برای گروهی متشکل از هفت میلیون کانادایی که در یک دوره 25 ساله با اطلاعاتی در مورد سطوح آلودگی در سراسر کشور جمع‌آوری شده بودند، به این نتیجه رسیدیم. از آنجایی که کانادا کشوری با سطوح پایین PM 2.5 در فضای باز است، مکان مناسبی برای مطالعه اثرات سلامتی در غلظت های پایین است.

انتهای پیام/

"ذرات کمتر از 2.5 میکرون" هم میتواند سالانه 1.5 میلیون مرگ را رقم بزنند!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول