راهکارهایی برای احیای تالاب "هامون" و برقراری مجدد حقابه "هیرمند"

– اخبار اجتماعی –

محسن موسوی خوانساری؛ عضو انجمن دیپلماسی آب ایران در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم در رابطه با جزئیات جلسه شورای مشاوران عالی انجمن دیپلماسی آب ایران اظهار کرد: در این نشست که با حضور نماینده محترم شهرستان زابل برگزار شد، به حجم زیاد اخبار متنوع در فضای مجازی در خصوص مسئله سیستان و نبود یا کمبود یک مرجع علمی معتبر برای شفاف­‌سازی و کمک به تحلیل موضوع توسط جامعه و دست­‌اندرکاران موضوع اشاره شد.

وی ادامه داد: در این جلسه مدیرکل دفتر آب­‌های مرزی و منابع آب مشترک وزارت نیرو به عنوان معاون کمیساران آب هیرمند حل مسئله سیستان را فراتر از دو وزارت­خانه نیرو و وزارت خارجه دانسته و ورود حاکمیت برای تصمیم­‌گیری کلان در این خصوص را ضروری دانستند. آقای سرگزی؛ نماینده زابل نیز گفت که تاکنون صورتجلسه‌ای پیرامون اینکه افغانستان به تعهدات خود عمل نکرده از سوی وزارت نیرو مطرح نشده است.

تعامل با افغانستان اولویت ما در مذاکرات بر سر حقابه "هیرمند" خواهد بود

عضو انجمن دیپلماسی آب ایران گفت: نکته نخست در سیستان مسئله مهاجرت‌هاست و ادامه این وضعیت رشد صعودی آن خواهد بود است، نکته دوم طرح این سوال است که چگونه می‌توان تاب‌آوری مردم را بالا برد. از طرف دیگر رویکرد طالبان عدم گفت‌وگو است. ما پیرامون آب یک سیاست واحد نداریم و باید سندی را ایجاد کنیم و از ظرفیت تمام دستگاه‌ها استفاده کنیم تا مسئله شرب را حل کنیم.

موسوی خوانساری بیان کرد: در این نشست آقای جاودان؛ معاون اسبق سفارت ایران در افغانستان اشاره کردند که سیستان و بلوچستان خصوصاً شهرستان زابل موقعیت خاصی دارد به طوری که چاه عمیق در آن حفر نمی‌شود، چاهک‌ها موقت و در زمان کوتاهی آب خود را از دست می‌دهد و این منطقه حیاتش به هیرمند وابسته است. در اثر بی‌آبی مرز سیستان خالی از سکنه می‌شود و اگر این محدوده ترک شود، از آن قسمت نفوذی به داخل صورت می‌گیرد، اهمیت این منطقه برای کسانی که باید تصمیمات استراتژیک برای آن منطقه بگیرند جا نیفتاده و اگر جا افتاده اقدامی صورت نگرفته و آنچه در مصوبات آمده تا به امروز به نتیجه نرسیده است.

وی تصریح کرد: بنده هم تأکید کردم که ادامه سیاست‌­های موجود همان نتایج سابق را که شاهد هستیم به‌دنبال خواهد داشت و نیاز به طرح یک ایده و فکر نوین برای حل این مسئله در خارج از ساختار وزارت نیرو داریم.

عضو انجمن دیپلماسی آب ایران افزود: تمرکز بر استفاده از ظرفیت­‌های یک کشور به عنوان طرف­ سوم مانند کشور قطر برای تعدیل مناقشه هیرمند، بیان پیامدهای جبران­‌ناپذیر خشکی دریاچه هامون در ایران، استفاد از مدل­‌های شبیه­‌ساز مذاکره هیرمند، نگرش تجاری به منطقه زابل و برخی نکات فنی از دیگر مواردی بودند که توسط متخصصین حاضر در جلسه از بخش‌های دانشگاه و صنعت در جلسه طرح و مورد بررسی قرار گرفت.

به گزارش تسنیم، در پایان این نشست بر مداومت برگزاری این جلسات با محوریت موضوع سیستان و طرح و بررسی ایده‌­ها و مسائل تأکید شد. در این راستا راه اندازی کمیته "ابتکار عمل نجات سیستان" ذیل نظر انجمن دیپلماسی آب ایران با حضور متخصصان و پیشکسوتان این حوزه برای ارائه یک گزارش سیاستی به مسئولین رده بالای نظام با مساعدت محمد سرگزی نماینده محترم شهرستان زابل و میزبانی دانشکده حکمرانی دانشگاه تهران مورد اجماع قرار گرفت.

انتهای پیام/

راهکارهایی برای احیای تالاب "هامون" و برقراری مجدد حقابه "هیرمند"

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول