ردیابی بزرگ‌ترین نشت گاز متان در جهان توسط ماهواره‌های شناسایی گازهای گلخانه‌ای

– اخبار اجتماعی –

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ بزرگ‌ترین نشت گاز متان در جهان می‌تواند انرژی 2.4 میلیون خانه را برای یک سال تأمین کند که این اتفاق توسط مجموعه‌ای از ماهواره‌ها که گازهای گلخانه‌ای را ردیابی می‌کنند، شناسایی شد.

سازمان محیط زیست ,

معدن "راسپادسکیا" در جنوب روسیه نزدیک به 90 تن متان در ساعت آزاد می‌کند که این بزرگ‌ترین نشتی است که تاکنون از یک سایت شناسایی شده است.

متان اگرچه پس از دی اکسیدکربن دومین گاز گلخانه‌ای فراوان روی کره زمین است، اما انتشار متان در جو پس از اظهار نظر محققان مبنی بر اینکه این گاز تا 50 درصد در افزایش دمای جهانی در سال‌های اخیر نقش داشته است، توجهات را به خود جلب کرده است. پتانسیل گرمایش جهانی متان در یک دوره 100 ساله حدود 30 برابر دی اکسیدکربن است.

حتی با وجود تلاش‌هایی که برای محدود کردن انتشار کربن در درازمدت انجام می‌دهیم، دانشمندان محیط‌زیست معتقدند که کاهش انتشار متان در کوتاه‌مدت می‌تواند زمان بیشتری برای کاهش تغییرات آب و هوایی برای ما بخرد. متان جزء اصلی گاز طبیعی است که برای پخت و پز و گرمایش منازل مورد استفاده قرار می‌گیرد در حالی که در طول فعالیت‌هایی مانند کشاورزی و مدیریت پسماند نیز آزاد می‌شود.

تشخیص متان از آسمان

با تعیین منابع منشأ گاز، می‌توان با کسانی که در تولید متان فعالیت می‌کنند، کار کرد تا راه‌هایی برای کاهش انتشار آن در جو پیدا کند. با این حال، گاز متان بی بو و نامرئی است و بنابراین تشخیص آن دشوار است.

یک شرکت فناور کانادایی به نام GHGSat مجموعه‌ای متشکل از 6 ماهواره را در مدار قرار داده است که از یک اسپکتروفتومتر با وضوح بالا برای تشخیص گاز از آسمان و حتی مشخص کردن منبع دقیق آنها استفاده می‌کند. طی یکی از این گذرها از روسیه در ژانویه امسال، این شرکت 13 ستون مختلف را مشاهده کرد که در معدن Raspadskya در منطقه Kemerovo در جنوب روسیه بالا آمده بودند.

طی پنج ماه آینده، این شرکت به شناسایی متان که به طور مداوم از این سایت منتشر می‌شود، ادامه داد. معدن Raspadskya یک مجموعه بزرگ با حدود 220 مایل (350 کیلومتر) تونل زیرزمینی است و برای استخراج زغال سنگ کک استفاده می‌شود.

بزرگترین نشت متان در جهان

نشت متان از معادن زغال سنگ، سکوهای حفاری نفت و گاز یا حتی خطوط لوله سوخت چیز جدیدی نیست. میزان رهاسازی در این سایت در ماه مه بیش از 10 تن در ساعت باقی مانده است و در ژانویه بیش از 50 تن بود.

پیش از این، بزرگ‌ترین نشت متان کشف شده در اکتبر 2015 بود، زمانی که گاز از یک انبار زیرزمینی در Aliso Canyon در لس‌آنجلس، ایالات متحده خارج شد. این گاز با نرخ تخمینی 58 تن در ساعت نشت کرده بود.

در ژانویه، نشتی در Raspadskaya به 87 تن در ساعت رسید و GHGSat تخمین می‌زند که در صورت ادامه این نشت تا پایان سال به 764000 تن برسد. طبق این گزارش، این مقدار متان می‌تواند انرژی 2.4 میلیون خانه را برای یک سال تامین کند.

Evraz، غول فولاد و معدن روسیه که مالک معدن Raspadskaya است، در بیانیه‌ای، ادعای GHGSat را رد کرده و اعلام کرد که این اعداد غیرواقعی هستند.

Evraz با استناد به اعداد 2021 خود گفت که متان ترکیبی منتشر شده در این سایت 402000 تن بوده است. در 14 ژانویه 2022، واحدهای گاززدایی در معدن در حالت عادی کار می‌کردند و 6.45 تن متان در ساعت آزاد می‌کردند.

گاز زدایی یک گام معمولی است که معادن برای جلوگیری از تجمع متان در داخل تونل‌ها انجام می‌دهند. یک گاز انفجاری تجمع متان، می‌تواند بسیار خطرناک باشد، به طوری که معدن Raspadskaya با یک حادثه مشابه در سال 2010 روبرو شد که 60 معدنچی را کشت. سال گذشته یک حادثه در یک معدن زغال سنگ دیگر در روسیه جان 11 نفر را گرفت.

آژانس بین المللی انرژی: تولید گاز متان 10 درصد در 2020 کاهش یافته است کشف انفجار رادیویی در یک کهکشان کوتوله توسط چین

انتهای پیام/

ردیابی بزرگ‌ترین نشت گاز متان در جهان توسط ماهواره‌های شناسایی گازهای گلخانه‌ای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول