رسوب 25هزار مترمکعب گل‌ولای در رودخانه کرج پس از سیل جاده چالوس/ توربین‌های سد امیرکبیر آسیب ندیده

– اخبار استانها –

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، مجتبی عبداللهی استاندار البرز در حاشیه بازدید از مناطق آسیب‌دیده بر اثر سیل جاده چالوس اظهار کرد: گل‌ولای در پایین‌دست رودخانه کرج که پایین سد است ایجاد شده و به باغات و مجموعه‌های همجوار آسیب زده است.

وی ادامه داد: طول گل‌ولایی که ایجاد شده 300 متر است و از نظر حجم نیز 25 هزار مترمکعب گل‌ولای داریم. این گل‌ولای از مسیر جلوی سد نیامده بلکه از مسیری که رودخانه‌‌ای خارج از رودخانه اصلی جلوی سد است آمده است، در آنجا پیچی است که آب آنجا را کلاً تخریب کرده است و گل‌ولای ته‌نشین شده است، گل‌ولای سرعت آب را گرفته و تا لبه رودخانه بالا آمده است.

استاندار البرز بیان کرد: اداره آب منطقه‌ای تلاش می‌کند گل‌ولای مسیر رودخانه را جمع‌آوری و تمیز کند.

وی گفت: در قسمتی از جاده آب ضمن آسیب به یک رستوران، ماشین‌های اطراف آن را نیز با خود برده بود. حدود 200 متر از جاده به طور کامل تخریب شده بود. روز پنجشنبه بالای 1300 دستگاه خودرو در راه مانده بودند که ما به وسیله اتوبوس سرنشینان آنها را به جای امن رساندیم.

کشف خودروی 2 مفقودی سیل چالوس بدون سرنشینتعداد مفقودی‌های سیل جاده چالوس همچنان همان 2 نفر است
عبداللهی با بیان اینکه هلال احمر هنوز مشغول است خوشبختانه تاکنون فوتی نداشتیم و جنازه‌ای هم پیدا نکرده‌ایم گفت: هیچ‌کدام از شایعات درباره مفقودی‌های بیشتر صحت ندارد، اگر کسی ادعا می‌کند که مفقودی دارد باید اطلاعات بدهد و ثابت کند اما تا الان همچین اتفاقی نیفتاده است. به عنوان مثال خانواده خانمی 40 ساله مفقودی این فرد را گزارش کردند و این خانواده از دیروز تاکنون در کنار ما هستند. از ابتدای ایجاد این حادثه نیروی انتظامی و هلال احمر در منطقه حضور دارند و مشغول تجسس هستند.قطعی 10 تا 20 ساعته آب در برخی مناطق کرج بر اثر سیل جاده چالوستأسیسات و توربین‌های سد کرج آسیب ندیده استاستاندار البرز گفت: تأسیسات سد کرج مشکل فنی ندارد اما حجم زیاد گل و لای در دو طرف باعث شده آبی عبور نکند. مسیر را به وسیله بولدوزر باز کردیم تا از یک گوشه آب جاری شود. امروز وضعیت آب تهران استیبل شده و فقط چند منطقه مشکل دارند که تا آخر شب حل می‌شود. کرج هم تا پایان امشب و یا نهایتاً فردا صبح مشکلش حل می‌شود‌. تأسیسات و توربین‌ها هیچ مشکلی ندارند و مشکل فقط سنگ‌هایی است که در مسیر آمده بود و مسیر هم باتلاقی شده بود اما بیل‌ها و بولدوزرها از روی کوه یک گوشه را برای عبور آب باز کردند.

استاندار البرز در ادامه در نشستی خبری درباره سیل جاده چالوس اظهار کرد: ما در ارتباط با این حادثه هشیاری لازم را داشتیم و همکاران ما در حالت آماده باش بودند. گاهی این آماده باش 100 درصد و گاهی کمتر است.

وی ادامه داد: سد و نیروگاه آن هیچ حادثه و مشکل فنی نداشته و فقط سنگ و نخاله‌ها در مسیر، دسترسی به آب را مختل کرده بود که این مورد حل شد. در حال حاضر غرب تهران مشکلی ندارد اما در استان البرز مشکل داریم که صمیمانه از این بابت عذرخواهی می‌کنیم. از امشب قطعاً مشکلات آب استان البرز کاسته شده و فردا مشکل حل خواهد شد. کمبود آب را با آب رسد طالقان جبران می‌کنیم و مشکلات آب را از امشب می‌کاهیم. در این مدت تا جایی که ممکن بود با خودرو در شهر آبرسانی کردیم.

استاندار البرز درباره خسارات جانی گفت: اینکه چنین حادثه بزرگی تاکنون تلفات جانی نداشته معجزه خداست. فقط 2 نفر مفقودی داریم که خانواده مفقودی‌ها با ما بودند. هلال احمر برای تعییت تکلیف این عزیزان با تمام توان تلاش می‌کند.

نمی‌توانیم با هشدار زرد و قرمز جاده را مسدود کنیم

عبداللهی درباره علت نبستن جاده چالوس به دنبال هشدار هواشناسی بیان کرد: ما هشدار زرد و قرمز هواشناسی را همیشه داشته‌ایم اما نمی‌شود با هشدار جاده را بست. این کار از نظر فنی و کارشناسی درست نیست. در این موارد تنها باید در حالت آماده‌باش باشیم که این کار را انجام دادیم.

وی افزود: این نوع بارش‌ها بارش‌های دوره‌ای 50 و 100 است که فقط یک نقطه را درگیر می‌کند و این درگیری نقطه‌ای در برخی نقاط بسیار شدت زیادی دارد. سال گذشته هم مشابه آن را در امام‌زاده داوود داشتیم. جاده چالوس یک جاده حدوداً 60 ساله است. ما در 3 روز گذشته مصوب کردیم که پس از باز شدن جاده و ایمن‌سازی یک مشاور بگیریم که تمام قسمت‌های جاده در حریم استان البرز را بررسی کند و به ما راهکار بدهد. از بین رفتن پوشش گیاهی یکی از مواردی است که باعث شده بارش‌ها به سیل تبدیل شود. همچنین به سیل بند و سدهای خاکی نیز نیاز است.

رسوب 25هزار مترمکعب گل‌ولای در رودخانه کرج پس از سیل جاده چالوس/ توربین‌های سد امیرکبیر آسیب ندیده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول