رکوردشکنی "دیوانه‌کننده" گرمای هوا/ ثبت "گرم‌ترین روز زمین" در ماه جولای 2023

– اخبار اجتماعی –

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، بر اساس برآوردهای اخیر دانشگاه پرینستون، چند روز گذشته گرم‌ترین روزهای تاریخ سیاره ما بوده و هشدارهایی را به وجود آورده است که زمین ممکن است وارد یک دوره چندساله گرمای بی‌سابقه شود.

رکورد گرمای هوا حتی دانشمندان آب‌وهوا را شوکه کرده است؛ آنها هشدار می‌دهند که روند گرمایش بدتر خواهد شد. امواج گرما در سرتاسر جهان پدیدار شده است و رکوردهای دمایی جدیدی را از آمریکای شمالی تا قطب جنوب شکسته است و ماه گذشته سیاره ما گرم‌ترین ماه ژوئن خود را تجربه می‌کند.

گرمایش جهانی آماده بلعیدن زمین می‌شود! + فیلم

این افزایش حیرت‌انگیز گرمای بی‌سابقه احتمالاً توسط دو عامل ترکیبی ادامه انتشار گازهای گلخانه‌ای در سطح بالا و بازگشت پدیده ال‌نینو (یکی از چرخه‌های مشهور آب‌وهوایی جهان است که هر 2 تا 7 سال یک‌بار باعث ایجاد ناهنجاری‌های بزرگی در آب‌وهوای سراسر سیاره زمین می‌شود) ایجاد می‌شود. انتظار می‌رود که رویداد جاری ال‌نینو در سال‌های آینده باعث افزایش شدید گرما و رطوبت شود و در برخی مناطق طوفان‌ها و سیل‌های شدید و در برخی دیگر خشکسالی‌ها و آتش‌سوزی‌های عظیم را به‌همراه داشته باشد.

در هفته‌های گذشته، تغییرات شدید آب‌وهوایی مناطق مختلفی از جمله چین را تحت تأثیر قرار داده است، جایی که پکن برای اولین بار در تاریخ از 40 درجه سانتی‌گراد (104 فارنهایت) فراتر رفت، همچنین در آمریکا و مکزیک نیز رکوردهای جدیدی ثبت شد و تأمین برق را به‌دلیل استفاده شدید از دستگاه‌های تهویه مطبوع با مشکل مواجه کرد.

علاوه بر این، دود ناشی از آتش‌سوزی‌های عظیم کانادا که ناشی از گرمای غیرعادی بهار و شرایط آب‌وهوایی خشک غیرعادی است، همچنان بخش‌هایی از ایالات متحده را خفه می‌کند، حتی در مناطق معمولاً خنک‌تر مانند قطب جنوب نیز سطح یخ دریاها اخیراً به‌شدت کاهش یافت.

در نهایت، در چهارم ژوئیه، میانگین دمای جهانی به 17 درجه سانتی‌گراد (62.6 فارنهایت) رسید که این گرم‌ترین روزی است که زمین حداقل از سال 1940، زمانی که ثبت رسمی آغاز شد، تجربه کرده است. این افزایش شدید دما حتی برای دانشمندانی که سال‌ها تغییرات آب‌وهوایی را دنبال می‌کنند، ناراحت‌کننده است.

در این خصوص کارلو بوونتمپو؛ مدیر سرویس تغییرات آب‌وهوایی کوپرنیک در اروپا گفت: ما قبلاً چنین چیزی را ندیده بودیم و واقعاً شوکه شدیم! زمین از زمان انقلاب صنعتی تاکنون حدود دو درجه فارنهایت گرم شده است و اگر انسان‌ها نتوانند انتشارات گلخانه‌ای را متوقف کنند و جنگل‌زدایی را متوقف کنند، در سال‌ها و دهه‌های آینده همچنان گرم‌تر خواهد شد.

وی افزود: با این حال، این گرمایش انسانی قبلاً با عوامل دیگری مانند نوسان ال‌نینوی جنوبی ترکیب شده است که با انتقال گرما به داخل و خارج از لایه‌های عمیق‌تر اقیانوس باعث نوسانات سال به سال می‌شود.

انتهای پیام/+

رکوردشکنی "دیوانه‌کننده" گرمای هوا/ ثبت "گرم‌ترین روز زمین" در ماه جولای 2023

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول