ساخت آنزیم جدیدی برای بازیافت پسماندهای پلاستیکی

– اخبار اجتماعی –

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ زباله‌های پلاستیکی یک مشکل همیشگی محیط زیست هستند که فناوری همچنان در تلاش است تا بر آن غلبه کند. راه حل احتمالی که در حال بررسی است، استفاده از آنزیم‌هایی است که می‌توانند پلاستیک‌ها را تجزیه کنند. آنزیم‌ها می‌توانند به طور بالقوه برای تجزیه اجزای پلاستیکی خاص مورد استفاده قرار گیرند و احتمالاً می‌توانند هزینه و انرژی کارآمدتری نسبت به سایر روش‌های شکستن یا بازیافت پلاستیک داشته باشند.

متأسفانه، استفاده از آنزیم‌ها با مشکلات زیادی همراه است زیرا آن‌ها اغلب در شرایطی که می‌توانند در مقیاس صنعتی مفید باشند، پایدار نیستند یا تأثیرگذاری آن‌ها کم است. در تلاش برای غلبه بر این چالش‌ها و طراحی آنزیمی مفید برای بازیافت پلاستیک در سطح صنعتی، دانشمندان موسسه بیوتکنولوژی منچستر (MIB) یک پلت فرم مهندسی جدید توسعه داده‌اند. این پلتفرم می‌تواند توانایی تجزیه پلاستیک با حدود 1000 آنزیم در روز را ارزیابی کند.

برای نشان دادن توانایی این پلتفرم، دانشمندان از آن برای ایجاد آنزیمی استفاده کرده‌اند که پلی‌اتیلن ​​ترفتالات (PET)، رایج‌ترین پلاستیک مورد استفاده در ساخت بطری‌ها را تجزیه می‌کند. در بیانیه دانشمندان مؤسسه بیوتکنولوژی منچستر آمده است: انباشت پلاستیک در دنیا چالش بزرگ جهانی است؛ به همین دلیل ما علاقه‌مند به استفاده از قابلیت‌های آنزیم خود برای افزایش اثرگذاری آنزیم‌های تجزیه‌کننده پلاستیک برای کمک به کاهش این مشکلات هستیم. ما امیدواریم که در آینده پلتفرم ما اجازه دهد تا به سرعت آنزیم‌های جدیدی را برای استفاده در فرآیندهای بازیافت پلاستیک در مقیاس بزرگ توسعه دهیم.

بر اساس نتایج این تحقیق که در مجله Nature Catalysis منتشر شده، پیشتر آنزیمی به نام HotPETase برای تجزیه PET(رایج‌ترین پلاستیک مورد استفاده در ساخت بطری‌ها) ایجاد می‌شد. متأسفانه این آنزیم در دماهای داغ‌تر مورد نیاز برای بازیافت صنعتی ناپایدار بود اما دانشمندان مؤسسه بیوتکنولوژی منچستر این آنزیم را توسعه دادند و با حل این مشکل آنزیم HotPETase می‌تواند در دمای 70 درجه سانتی‌گراد کارآمد باشد.

نخستین فیلتر میکروپلاستیک سازگار با محیط زیست ابداع شد کشف جدیدی که پلاستیک را به جای چند دهه در چند ساعت تجزیه می‌کند!

انتهای پیام/

ساخت آنزیم جدیدی برای بازیافت پسماندهای پلاستیکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول