ساخت سد فینسک متوقف شد

– اخبار اجتماعی –

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ سید محمود حسینی‌پور اظهار کرد: ساخت سد فینسک با مطالعات به عمل آمده و دستور رئیس جمهور تا بررسی مطالعات دقیق مجموعه وزارت نیرو متوقف شد. از همان ابتدا شروع این پروژه, وزارت نیرو طرح را غیرحرفه‌ای و بدون صرفه اقتصادی تشخیص داده بود اما متأسفانه با برخی لابی‌هایی که در گذشته به وجود آمد، طرح ساخت سد فینسیک در دستور کار قرار گرفت.

سد فینسک یک سد مخزنی سنگریزه‌ای با هسته رسی است که روی رودخانه سفیدرود که از سرشاخه‌های تجن است در حال ساخت است. هدف از احداث این سد تأمین 7.5 میلیون مترمکعب آب شرب شهرستان‌های سمنان، مهدی‌شهر و سرخه بیان شده است. مطالعات احداث سد فینسک از سال 1386 آغاز شد و تا سال 91 به پایان رسید. سد فینسک در سال 1389 مصوبه زیست‌محیطی را از سازمان حفاظت محیط زیست دریافت کرده است اما مطالعاتی که در سال‌های اخیر انجام شده است نشان می‌دهد این مجوز زیست‌محیطی که در زمان دولت یازدهم صادر شده است, کارشناسی‌شده نیست.

پیش‌تر علی سلاجقه, رئیس سازمان محیط زیست در رابطه با ساخت این سد گفته بود: "سد فینسک را از لحاظ محیط زیستی مورد بازبینی قرار خواهیم داد که اساساً احداث سد به‌چه‌منظوری است، اما اگر بنا باشد که سدی هم احداث شود حتماً جای آن تغییر پیدا خواهد کرد".

سلاجقه در اظهار نظری دیگر نیز مجدداً به پیامدهای ساخت سد فینسک بر حوضه آبریز تجن اشاره کرد و اظهار کرده بود: مجوز محیط زیستی برای سد فینسک قبلا داده شده است اما شخصاً معتقدم که حتما راه‌حل‌های دیگری هم وجود دارد که از پیامدها و تنش‌های موجود کاسته شود.

جدای از اظهار نظر رئیس سازمان محیط زیست, وزارت نیرو نیز مخالفت خود را با احداث این سد اعلام کرده است. در تاریخ 26 خردادماه و نامه شماره 1400/100/4935, قاسم تقی‌زاده خامسی، معاون آب و آبفای وزارت نیرو صراحتاً اعلام می‌کند که احداث سد مخزنی فینسک به‌سبب خسارات مخزن و تنش‌‌های اجتماعی و چالش‌های دیگر باید حذف و گزینه جایگزین اجرایی شود.

راهی غیر از ساخت "سد فینسک" برای تأمین آب سمنان وجود دارد؟ تخصیص بودجه به سد فینسک! پروژه‌ای که دولتی‌ها هم با احداث آن مخالف هستند

انتهای پیام/

ساخت سد فینسک متوقف شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول