ساخت و سازها در حریم باغ گیاه‌شناسی ادامه دارد!

– اخبار اجتماعی –

به گزارش خبرنگار محیط زیست خبرگزاری تسنیم؛ حدود دو ماه پیش بود که موضوع برج‌سازی در اطراف باغ گیاه‌شناسی در منطقه 22 تهران مورد توجه مردم, مسئولین و رسانه‌ها قرار گرفت. ساختمان‌سازی در حریم باغ ملی گیاه‌شناسی تحت عنوان "پروژه 5280 واحدی طبیعت چیتگر" در حال انجام است و این پروژه که در اسم آن از کلمه طبیعت استفاده شده است, نابود کننده طبیعت باغ گیاه‌شناسی است.

سیداحمد علوی، عضو شورای شهر تهران, در رابطه با نابودی باغ گیاه‌شناسی در اثر این ساخت‌وسازها هشدار داده و گفته بود: متأسفانه شاهد هستیم که حریم باغ گیاه‌شناسی ملی ایران، با ساخت‌وساز و بلندمرتبه‌سازی مورد تعرض قرار گرفته و مسئولین باید هرچه سریع‌تر در این مورد اقدام مؤثری را انجام دهند.

مهدی چمران, رئیس شورای شهر تهران نیز در رابطه با ساخت‌وساز و احداث برج‌ها در قسمتی از منطقه 22 بیان کرده بود که این موضوع حتماً بررسی خواهد شد و با توجه به مسائل شهرسازی و فضای شهر تهران و سیستم جغرافیایی منطقه, موافق این‌همه برج‌سازی نیستم.

عادل جلیلی, رئیس موسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع کشور نیز در اظهارنظری در رابطه با این ساخت‌وسازها گفته بود: منطقه‌ای در بخش شمالی باغ گیاه‌شناسی وجود دارد که بر اساس طرح تفصیلی منطقه 22, مقرر شده بود که این قسمت را به عنوان بخش آموزشی در نظر بگیرند که هم تراکم نداشته باشد و هم ساختمان‌ها کم ارتفاع باشند تا باغ گیاه‌شناسی را تحت تأثیر قرار ندهند اما بعد از مدتی شنیدیم در این محدوده می‌خواهند برج‌های بلند مرتبه بسازند که اگر این پروژه در این محدوده انجام شود فاجعه به بار خواهد آمد.

علیرضا زاکانی شهردار تهران نیز در خصوص ساخت و ساز در مجاورت باغ گیاه‌شناسی اظهار کرده بود: قطعاً با هر ساخت‌وساز غیرمجازی برخورد خواهیم کرد. مجموعه شهرداری تهران در چارچوب قوانین، پروانه‌های ساخت و ساز را صادر می‌کند و لذا هر ساخت‌وساز غیرمجازی برای برخورد در دستور کار ما قرار می‌گیرد.

علیرغم تأکید مسئولین و هشدار دوستداران محیط زیست مبنی بر حفظ این حریم این باغ؛ صفحه باغ گیاه‌شناسی در فضای مجازی تصاویری را منتشر کرده است که نشان می‌دهد ساخت‌وساز در این منطقه همچنان ادامه دارد. در ذیل این تصاویر منتشر شده آمده است که شرکت متولی این پروژه قصد دارد تا چندین برج بیش از 30 طبقه را در محدوده شمالی باغ گیاه‌شناسی بسازد! پروژه برج‌سازی در این منطقه در حال حاضر در منطقه خاک‌برداری قرار دارد.

ساخت‌وسازهای شمال باغ گیاه‌شناسی, علاوه بر اینکه نمای کوه را در مقابل باغ گیاه‌شناسی ملی پوشانده است, ده‌ها هزار نفر جمعیت جدید را به این منطقه تحمیل می‌کند که این امر علاوه بر اینکه شلوغی, ترافیک و آلودگی هوا را در این منطقه افزایش می‌دهد, باعث کاهش آب‌های زیرزمینی و وارد شدن صدمات جبران‌ناپذیر به باغ ملی خواهد شد.

حریم باغ گیاه شناسی مورد تعرض قرار گرفته است وزارت میراث فرهنگی در انتظار ارسال پرونده ساخت‌وساز در باغ گیاه‌شناسی از شهرداری است

انتهای پیام/

ساخت و سازها در حریم باغ گیاه‌شناسی ادامه دارد!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول