"سد چم‌شیر" مشکل زیست‌محیطی ندارد/ اثری از سازه نمکی در سد مشاهده نشد

– اخبار استانها –

به گزارش خبرگزاری تسنیم از دوگنبدان، تورج فتحی در حاشیه بازدید از روند اجرایی سد چم شیر در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه مجوز سد چشم شیر در سال 1387 بر‌اساس گزارش‌های ارزیابی زیست محیطی صادر شد، اظهار داشت: در بازدید‌هایی که از سد و مسیر دریاچه به طول چند ده کیلومتر داشتیم هیچ گونه سازه و یا تشکیلات نمکی که موحب شوری آب در رودخانه باشد مشاهده نکردیم.

فتحی با بیان اینکه همکاران ما در سازمان محیط زیست پایش‌های لازم و مکرر را از این سد و حتی رودخانه زهره انجام می‌دهند، ادامه داد: بازدید‌های دوره‌ای و نمونه برداری از این سد انجام شده و شاخص‌های مهم شامل هدایت الکتریکی و یا میزان نمک‌های محلول در آب انجام شد، ولی ما هیچ اثری دال بر شور شدن و یا وجود نمک در آب را نداریم.

وی موضوعات مطرح شده در رابطه با شوری سد چم شیر گچساران را حاشیه‌ای عنوان کرد و یادآور شد: این موضوعات را کارشناسی و فنی نمی‌دانیم، زیرا مطالعات و همه مواردی که ضرورت داشت انجام شده و یا در حال انجام است.

سد چم‌شیر کهگیلویه و بویراحمد برای آبگیری تاییدیه گرفت

معاون دفتر آب و فاضلاب سازمان حفاظت محیط زیست کشور با اشاره به اینکه همه سد‌هایی که با ارتفاع بیش از 20 متر ساخته می‌شوند مشمول مطالعات زیست محیطی هستند، افزود: وقتی مطالعاتی انجام می‌شود موضوعاتی همانند زمین شناسی، ساختگاه و مجموعه دریاچه سد همه آن‌ها مورد بررسی قرار می‌گیرند که در رابطه با این سد نیز چنین بوده است.

وی از تهیه یک گزارش 5 جلدی از مطالعات ارزیابی زیست محیطی سد چم شیر خبر داد و اضافه کرد: در بخش زمین شناسی آن به صورت تفصیلی توضیحات لازم داده شده است که چه نوع سنگ‌هایی در محدوده این سد واقع شده است که نشان می‌دهد هیچ گونه سازه نمکی که باعث شوری آب این سد شود وجود ندارد.

انتهای پیام/

"سد چم‌شیر" مشکل زیست‌محیطی ندارد/ اثری از سازه نمکی در سد مشاهده نشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول