"ضد و بند‌های تخصیص زمین‌های انفال به سرمایه‌گذارن" را برملا می‌کنیم!

– اخبار اجتماعی –

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ سمیه رفیعی امروز درباره ردیف مستقل بودجه برای یگان حفاظت محیط زیست اظهار کرد: در 2 سال اخیر مجلس از محیط‌بانان حمایت کرده و سال گذشته مجلس ردیف اختصاصی بودجه برای آن‌ها مصوب کرد.

وی ادامه داد: امسال نیز مبلغ 300 میلیارد تومان از سرجمع بودجه تلفیق یعنی بودجه‌ای که مازاد به دولت داده شده بود، برای پیگیری مطالبات کارکنان سازمان محیط زیست و محیط‌بانان در نظر گرفته شد که هم یکسان‌سازی حقوق آن‌ها انجام شود و هم مطالبات معوقه آن‌ها پرداخت شود.

رفیعی تصریح کرد: این بودجه بدون حتی یک نفر مخالف در کمیسیون تلفیق مجلس تصویب و ابلاغ شده و نیازمند یک سری پیگیری‌هاست که این بودجه به سازمان محیط زیست تخصیص داده شود. رئیس سازمان امور استخدامی نیز قول داده که در این زمینه با سازمان محیط زیست همکاری کند. در خصوص تخصیص این بودجه تلاش بسیاری در مجلس شده است و آخرین تصمیمی که گرفتیم این بود که تا رئیس سازمان محیط زیست، رئیس سازمان امور استخدامی و رئیس سازمان برنامه و بودجه را بخواهیم و در خصوص پرداخت این مطالبات از آن‌ها مطالبه‌گری کنیم.

رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی گفت: این رقم 300 میلیارد تومان که رقم دقیق آن 288 میلیارد تومان است، مشخصاً برای پرداخت حقوق و مزایا و دستمزد کارکنان سازمان محیط زیست از جمله محیط‌بانان در نظر گرفته شده است و مبلغ آن به اندازه‌ای است که تمام این موارد انجام شود. رؤسای 3 سازمان‌های مذکور باید پاسخگو باشند که چرا با گذشت 4 ماه از سال هنوز این بودجه تخصیص داده نشده است.

رفیعی در رابطه با محیط‌بانان طرحی و قراردادی بیان کرد: در این خصوص طرحی را به دولت ارائه دادیم که مدل قرارداد آن‌ها تغییر کند. در گذشته انگیزه‌ای برای تغییر قرارداد این افراد وجود نداشت اما الان این انگیزه وجود دارد اما فرآیند انجام طرح در کمیسون‌ها طولانی مدت و زمان‌بر است اما سازمان محیط زیست می‌تواند طرحی را بیاورد یا لایحه‌ای را ارائه دهد که این موضوع تسریع پیدا کند.

وی افزود: البته که سازمان در این خصوص اقداماتی نیز داشته است، در گزارش سازمان به ما آمده است که برخی از محیط‌بانان سازمان آزمون‌های مربوط به سازمان محیط زیست را با موفقیت پشت سر نگذاشته‌اند و به همین دلیل تبدیل وضعیت آن‌ها انجام نشده است. این تبدیل وضعیت در قانون برنامه ششم بوده و امیدواریم که در برنامه هفتم نیز تعریف شود. تغییر شرایط نیروهای طرحی و قراردادی نیاز به همراهی سازمان محیط زیست، محیط‌بانان، سازمان برنامه بودجه و سایر ارگان‌های مربوطه است.

نماینده مردم تهران در مجلس گفت: برنامه‌ای نیز برای تغییر وضعیت تمام نیروهای طرحی و قراردادی در تمام سازمان‌ها در مجلس وجود دارد که اگر این برنامه مصوب شود، تغییر وضعیت محیط‌بانان طرحی و قراردادی نیز انجام خواهد شد.

رفیعی در خصوص پتروشیمی میانکاله اظهار کرد: در حال حاضر توسعه پتروشیمی در میانکاله تعطیل شده است اما زمین آن به مساحت 90 هکتار همچنان در اختیار سرمایه‌گذار پروژه است. ما برای پیگیری بازپس‌گیری زمین منتظر گزارش سازمان جنگل‌ها هستیم هر چند که رئیس قبلی سازمان به ما گفته بود که واگذاری زمین بر اساس تفاهم سازمان مرکزی نبوده و در سطح استانی انجام شده است.

وی تصریح کرد: در چنین طرح‌هایی واگذاری زمین از انفال به سرمایه‌گذاران همیشه جای سؤال است. در این خصوص با وزارت صمت و وزارت جهاد کشاورزی نامه‌نگاری کرده‌ام اما هیچکدام پاسخگو نبوده‌اند. این ارگان‌ها باید اعلام کنند که چند درصد از زمین‌های انفال به صنعت و کشاورزی اختصاص پیدا کرده و چند درصد این زمین‌ها اهدافی که برای آن‌ها تعریف شده را محقق کرده‌اند. در بسیاری از موارد زمین تخصیص داده شده و بدون انجام هیچ فعالیت مفیدی، تنها یک سازه سبک در آن ساخته شده است.

رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی ادامه داد: همچنین در بسیاری از موارد بدون تأیید اصالت سرمایه‌گذار واگذاری زمین انجام می‌شود و این واگذاری هم بدون ارزش‌گذاری صحیح انجام می‌شود. ما با طرح‌های توسعه مخالفت نداریم اما موضوع این است که ضد و بندهای که در این میان انجام می‌شود باید شفاف‌سازی شود.

رفیعی با اشاره به برکناری عیسی کلانتری از ریاست ستاد احیا دریاچه ارومیه گفت: مجلس طرح تحقیق و تفحص از ستاد احیا دریاچه ارومیه را در دستور کار قرار داده و نهایتاً ظرف 6 ماه نتیجه این تحقیق و تفحص را اعلام می‌کند. بودجه این ستاد 3 تا 4 برابر سازمان محیط زیست است و در مقابل، خروجی این ستاد صفر بوده است.

وی خاطرنشان کرد: به گفته همه متخصصین اکولوژی دریاچه ارومیه از مهر ماه آینده اوضاع بسیار وخیمی خواهد داشت، شرایط آن بحرانی‌تر از همیشه می‌شود و بخش‌هایی از آن کاملاً خشک خواهد شد. بحث تکمیل تصفیه‌خانه‌ها و انتقال پساب ‌آن‌ها به دریاچه ارومیه اولین و مهم‌ترین موردی است که باید پیگیری شود. در کنار آن پرداخت حق‌آبه‌ها نیز باید انجام شود و در میان مدت باید الگوی کشت حوضه آبریز ارومیه نیز تغییر کند.

"دریاچه ارومیه" را از احتضار کامل در فصل زمستان نجات دهید! آقای رئیسی! جلوی شلیک مستقیم به پیکر مجروح "میانکاله" را بگیرید! سازمان اداری و استخدامی مخالف استخدام محیط‌بانان طرحی است!

انتهای پیام/

"ضد و بند‌های تخصیص زمین‌های انفال به سرمایه‌گذارن" را برملا می‌کنیم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول