طرح آغازین "صندوق منطقه‌ای گرد و غبار" با 140 هزار دلار کلید خورد

– اخبار اجتماعی –

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، در مراسمی با حضور دبیر ستاد ملی سیاست‌گذاری و هماهنگی مدیریت پدیده گرد و غبار و نماینده UNDP در ایران سند "طرح آغازین همکاری‌های منطقه‌ای برای مقابله، کاهش اثرات و سازگاری با پدیده گرد و غبار در غرب آسیا در راستای ایجاد صندوق مشترک منطقه‌ای" امضا شد.

در این‌خصوص علی محمد طهماسبی بیرگانی؛ دبیر ستاد ملی سیاست‌گذاری و هماهنگی مدیریت پدیده گرد و غبار اظهار کرد: متعاقب برگزاری کنفرانس تهران درخصوص انجام همکاری‌های محیط زیستی برای آینده‌ای بهتر و پیشنهاد رئیس جمهور مبنی بر ایجاد صندوق مشترک منطقه‌ای مقابله با پدیده گرد و غبار به منظور پشتیبانی از اقدامات و فعالیت‌های اجرایی در سطح منطقه، ستاد ملی سیاست‌گذاری و هماهنگی مدیریت پدیده گرد و غبار با همکاری دفتر UNDP در تهران نسبت به تهیه "طرح آغازین همکاری‌های منطقه‌ای برای مقابله، کاهش اثرات و سازگاری با پدیده گرد و غبار در غرب آسیا در راستای ایجاد صندوق مشترک منطقه‌ای" اقدام کرده است.

وی افزود: برای آغاز این طرح اعتباری به مبلغ 70 هزار دلار از منابع دفتر برنامه توسعه سازمان ملل متحد (UNDP) در تهران و به همین میزان هم توسط دولت جمهوری اسلامی ایران (مجموعاً 140 هزار دلار) تأمین شده است.

آغاز به کار "صندوق منطقه‌ای گرد و غبار" با همکاری سازمان ملل

دبیر ستاد ملی سیاست‌گذاری و هماهنگی مدیریت پدیده گرد و غبار تصریح کرد: در ادامه مقرر شد نسبت به انجام مذاکرات دوجانبه و چندجانبه با کشورهای منطقه در غرب آسیا اقدام و مشارکت آن‌ها درخصوص همکاری در راستای راه‌اندازی و تأسیس این صندوق فراهم شود.

طهماسبی بیرگانی ادامه داد: در مدت کوتاهی پس از انجام این اقدامات، نهادها و سازمان‌های بین‌المللی و سفارتخانه‌های برخی از کشورها ابراز تمایل خود را برای مشارکت در تقویت صندوق و اختصاص منابع مالی به آن اعلام کرده‌اند. به‌طوری که حداقل منابع تخصیصی از سوی این نهادهای حمایت‌کننده در دو ماه گذشته که از آغاز این فعالیت می‌گذرد و در سال آینده میلادی بالغ بر یک میلیون دلار خواهد بود.

وی بیان کرد: انتظار می‌رود که با انجام نشست‌های منطقه‌ای با کشورهای منطقه و به‌خصوص کشورهای منطقه غرب آسیا در قالب طرح حاضر، منابع تخصیصی به صندوق مشترک منطقه‌ای مقابله با پدیده گرد و غبار به نحو چشمگیری افزایش و شروع بسیار مناسبی برای انجام اقدامات مشترک منطقه‌ای در زمینه مدیریت، سازگاری و مقابله با پدیده گرد و غبار باشد که به تبع آن خسارت‌های ناشی از این پدیده به نحو چشمگیری کاهش یابد.

دبیر ستاد ملی سیاست‌گذاری و هماهنگی مدیریت پدیده گرد و غبار گفت: در طرح آغازین فوق‌الذکر ضمن انجام آسیب‌شناسی در نحوه ایجاد صندوق مشترک منطقه‌ای برای مقابله با پدیده گرد و غبار در چارچوب برنامه کاری منظم، نسبت به برگزاری جلسات مشترک منطقه‌ای در قالب راه‌اندازی و ایجاد کارگروه فنی متشکل از کشورهای منطقه مطابق با تصمیمات اتخاذ شده در اعلامیه وزیران در تیرماه سال جاری اقدام خواهد شد.

طهماسبی بیرگانی توضیح داد: از عمده‌ترین اقدامات و خروجی‌های دیگر طرح حاضر می‌توان به افزایش ظرفیت‌ها و بهبود شرایط فنی کشورهای منطقه به منظور پیش‌بینی، پایش و هشدار در زمینه طوفان‌های ماسه و گرد و غبار، افزایش دانش و انتقال تجربیات فیمابین کشورهای منطقه به منظور مدیریت، سازگاری و مقابله با پدیده گرد و غبار در منطقه و انجام هماهنگی‌های بخشی و بین‌بخشی زیرمنطقه‌ای و منطقه‌ای به منظور سازگاری و کاهش اثرات طوفان‌های ماسه‌ای و گرد و غبار اشاره کرد.

وی خاطرنشان کرد: با انجام این اقدامات انتظار می‌رود که در قالب اقدامات و هماهنگی‌های انجام شده و با مبنا قرار گرفتن پیشنهاد جمهوری اسلامی ایران در قاب برنامه عمل زیرمنطقه‌ای غرب آسیا، نقشه راه مناسبی برای اقدامات مشترک برون‌مرزی تدوین و به مرحله اجرا گذاشته شود که با انجام این مهم و با اقدامات همه‌جانبه کشورهای مشارکت‌کننده، اثرات مخرب طوفان‌های ماسه و گرد و غبار برون‌مرزی به نحو چشمگیری در منطقه کاهش خواهد یافت.

انتهای پیام/

طرح آغازین "صندوق منطقه‌ای گرد و غبار" با 140 هزار دلار کلید خورد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول