طرح عقیم‌سازی سگ‌ها بر اساس نیاز شهروندان تهرانی منطقه به منطقه در حال اجراست

– اخبار اجتماعی –

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ حبیب میکائیلی ضمن اشاره به زنده‌گیری 8 هزار و 447 قلاده سگ از ابتدای امسال تا دی ماه امسال، اظهار کرد: از ابتدای مهر تا پایان دی 2 هزار و 832 قلاده سگ زند‌گیری شده است. از ابتدای امسال نیز یک‌هزار و 600 قلاده سگ عقیم‌سازی شده‌اند.

مدیر کنترل حیوانات مضر شهری شهرداری تهران درباره چرایی آمار پایین عقیم‌سازی سگ‌ها در شهر تهران، توضیح داد: عدم منابع مالی کافی در اختیار شهرداری دلیل این موضوع است. البته حامیان حیوانات در این میان به کمک شهرداری آمده‌اند و فرآیند عقیم‌سازی سگ‌ها را پیش می‌برند اما سرعت پایین است.

میکائیلی درباره وضعیت فعلی خودروی سیار عقیم‌سازی سگ‌ها به صورت رایگان، گفت: یک کامیون عقیم‌سازی وجود داشت که درحال حاضر فعالیت نمی‌کند اما این کامیون عقیم‌سازی سیار به یک حامی سپرده شده است. از دو هفته گذشته طرح عقیم‌سازی سگ‌ها براساس نیاز شهروندان منطقه به منطقه آغاز شده است.

به گفته وی؛ خودرو توسط شهرداری در اختیار حامی گذاشته شده است تا کار به صورت مشارکتی پیش رود.

مدیر کنترل حیوانات مضر شهری شهرداری تهران با بیان اینکه عقیم‌سازی، واکسیناسیون هاری و واگذاری سگ‌ها جزو سیاست‌گذاری‌های دوره جدید مدیریت شهری است، اضافه کرد: از ابتدای امسال حدود 2 هزار و 325 قلاده سگ واگذار شده است؛ تقریباً تمامی این سگ‌ها عقیم شده بودند.

میکائیلی عنوان کرد: عقیم‌سازی سگ‌ها به منزله همان تعریف اصطلاح دامپزشکی «تله جلوگیری از افزایش جمعیت حیوانات» است که باعث می‌شود اگر سگ عقیمی در محلی رها شود، دیگر تولید مثل نداشته باشد و جمعیت سگ در آن محله افزایش نیابد.

وی ضمن اشاره به ورود حدود 9 هزار و 700 سگ به آرادکوه در سال گذشته، تصریح کرد: در حال حاضر 6 هزار و 500 سگ وارد آراد کوه شده؛ یعنی حدود 3 هزار قلاده سگ کمتر وارد شده است که یعنی عقیم‌سازی و واگذاری سگ‌ها طرح نتیجه‌بخشی است.

مدیر کنترل حیوانات مضر شهری شهرداری تهران تأکید کرد: اگر علاوه بر شهرداری تهران، شهرهای اقماری تهران هم عقیم‌سازی سگ‌ها را انجام دهند، در مدت 3 سال آینده موضوع افزایش جمعیت حیوانات و هاری سگ‌ها حل خواهد شد.

میکائیلی درباره راهکاری برای افزایش عقیم‌سازی سگ‌ها، توضیح داد: اگر پرداخت منابع مالی به پیمانکار به صورت مقرر و ماهیانه صورت گیرد، روند عقیم‌سازی سگ‌ها سرعت بیشتری به خود خواهد گرفت. زمانی‌ که شهرداری به صورت جدی وارد عمل می‌شود دیگر حامیان هم در کنار شهرداری قرار می‌گیرند.

ورود سگ‌های اطراف تهران به مناطق شهر

وی با اعلام اینکه بیشتر سگ‌هایی که وارد آرادکوه می‌شوند برای تهران نیستند، افزود: سگ‌های اطراف و حاشیه مناطق هم مرز شهر تهران وارد آرادکوه می‌شوند. شهرهای اقماری به دلیل کمبود امکانات عقیم‌سازی، سگ‌های خود را در چیتگر، کوهسار، مناطق 20، 1، 4 و … رها سازی می‌کنند.

مدیر کنترل حیوانات مضر شهری شهرداری تهران گفت: برای مثال ماه گذشته 400 قلاده سگ در تهران رهاسازی شده بود؛ این موضوع باعث می‌شود که منابع داخلی شهر تهران هم صرف سگ‌های اطراف شود و منابع تهران هدر رود.

جمع‌آوری سگ‌های ولگرد در منطقه 19شهرداری: سگ‌هایِ ولگردِ شهرهای اطراف تهران را در نزدیکی پایتخت رها می‌کنند

انتهای پیام/

طرح عقیم‌سازی سگ‌ها بر اساس نیاز شهروندان تهرانی منطقه به منطقه در حال اجراست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول