عدم همکاری مجامع بین‌المللی حفظ تنوع زیستی کشور را دشوار کرده است

– اخبار اجتماعی –

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ بعد از ظهر امروز نشست هفته جهانی محیط زیست در سالن همایش‌های سازمان محیط زیست برگزار شد.

در حاشیه این نشست حسن اکبری، معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان محیط زیست اظهار کرد: اگر با همین فرمان توسعه بی‌ضابطه و جنگ و ناامنی را نیز با همین فرمان در منطقه دنبال کنیم، تا سال 2040 محیط زیست خاورمیانه اسفناک و به مانند بیابانی خشک و کم آب و همراه با فرسایش خاک خواهد بود.

وی بیان کرد: در آینده کشوری قدرتمند است که محیط زیست سالمی دارد و به همین دلیل رهبر معظم انقلاب همواره تأکید دارند که محیط زیست مسئله‌ای حاشیه‌ای نیست و متنی است که باید به آن بپردازیم. بسیاری از منابع محیط زست از جمله تنوع زیستی قابل بازگشت نیستند و عدم رعایت حق آبه‌ها از اصلی‌ترین دلایل مشکلات زیست محیطی در منطقه است.

معاون محیط زیست طبیعی سازمان محیط زیست گفت: کشورهای استعمارگر همواره به اختلاف‌افکنی در منطقه می‌پردازند و ما باید با همگرایی لازم در میان خودمان از ایجاد اختلافات و نفوذ استعمارگران جلوگیری کنیم.

اکبری تصریح کرد: متأسفانه در ادبیات کشورهای منطقه تنوع زیستی جایگاهی ندارد و این موضوع خطری برای همه کشورهای منطقه است، چرا که در آینده کشورهایی که تنوع زیستی بهتری دارند موفق‌تر خواهند بود.

وی با بیان اینکه بهترین زیستگاه پلنگ در کشور ماست و امید نجات این گونه کشور ایران است، گفت: پلنگ ایرانی، گوزن زرد، ختن و یوزپلنگ آسیایی از جمله گونه هایی هستند که در این سال‌ها به واسطه تلاش های جمهوری اسلامی ایران حفظ شده‌اند.

معاون محیط زیست طبیعی سازمان محیط زیست توضیح داد: قاچاق حیات وحش ضربه زیادی را به حیات وحش وارد کرده است که جلوگیری از آن نیازمند همکاری منطقه‌ای و حمایت مجامع بین‌المللی است. ما در این زمینه تلاش‌های زیادی کرده ایم اما اگر بیداری کافی در سیاست‌گذاران منطقه ایجاد نشود، اکوسیستم‌ها از هم می‌پاشد و آینده نگران‌کننده‌ای در انتظار خاورمیانه خواهد بود.

اکبری اظهار کرد: ما در کشور از نظر علمی ظرفیت خوبی داریم و آمادگی داریم در این زمینه به کشورهای همسایه کمک کنیم و از کمک سایر کشورها نیر استقبال می‌کنیم.

وی خاطرنشان کرد: به دلیل هدم همکاری مجامع بین‌المللی و به‌ویژه اعمال تحریم های ناعادلانه حفاظت از تنوع زیستی در ایران با چالش‌های جدی رو به رو شده که باید در این سیاست‌ها تجدید نظر شود چرا که این منابع عظیم تنوع زیستی محدود به ایران نیست و متعلق به همه دنیاست.

سلاجقه خبر داد: امضای تفاهم‌نامه‌ مشترک با سوریه برای مهار ریزگردها

انتهای پیام/

عدم همکاری مجامع بین‌المللی حفظ تنوع زیستی کشور را دشوار کرده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول