فیلم‌های محیط زیستی جشنواره فیلم فجر معرفی شدند

– اخبار اجتماعی –

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، سمیه رفیعی در آیین اختتامیه و معرفی برگزیدگان فیلم‌های محیط زیستی چهل و یکمین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر گفت: امسال برای نخستین بار فیلم‌های جشنواره بین‌المللی فیلم فجر از جنبه محیط زیست در بخش تجلی اراده ملی مورد بررسی کارشناسی قرار گرفتند و بر این اساس 3 فیلم منتخب از نگاه داوران این بخش مشخص و معرفی شدند.

وی ضمن تقدیر از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، مجتبی امینی؛ دبیر جشنواره چهل و یکمین جشنواره فیلم فجر و علی مرادخانی؛ مدیر تجلی ملی قدردانی و ابراز امیدواری کرد که این روند در سال‌های آینده با قوت بیشتری ادامه یابد و فیلمسازان نیز به مقوله محیط زیست حتما در تولیدات خود توجه خاص داشته باشند.

"بچه زرنگ" ابرقهرمانی که حیات وحش ایران را نجات می‌دهد!

در این مراسم همچنین بیانیه هیئت داوران فراکسیون محیط زیست و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی قرائت و از برگزیدگان این بخش با اهدای تندیس و جایزه نقدی تقدیر شد.

متن بیانیه هیئت داوران فراکسیون محیط زیست و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی بدین شرح است:

«خداوند بزرگ را شاکریم که توفیق داد تا در چهل و یکمین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر، تجلی اراده ملی را در فصلی جدید و نگاهی متفاوت تجربه کنیم. بی‌شک مقوله حفاظت از محیط زیست و منابع طبیعی که بر پایه اصل پنجاهم قانون اساسی و نگاه عالمانه مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) در کشور دنبال می‌شود، نیازمند فرهنگسازی و توجه آحاد جامعه است و کجا بهتر از جشنواره بین‌المللی فیلم فجر که با انبوهی از علاقه‌مندان مهمترین رویداد فرهنگی کشور را رقم می‌زند.

سینما به‌عنوان یک ابزار قوی فرهنگی همواره نقش جریان سازی خود را در تمامی ابعاد مختلف اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و غیره به نمایش گذاشته است و جا دارد هنر هفتم دِین خود را به محیط زیست کشور نیز ادا کند.

قطعاً پرداختن فیلم‌سازان به موضوع محیط زیست می‌تواند سنگ بنایی برای توجه عموم مردم، مسئولان و تصمیم‌گیران به این موهبت الهی باشد. فرصت پرداختن به آثار فخیم چهل و یکمین جشنواره فیلم فجر در بخش تجلی اراده ملی به مقوله محیط زیست، اولین گام فراکسیون محیط زیست مجلس به عنوان دستگاه قانون‌گذاری برای استفاده از ابزار هنر سینما برای فرهنگسازی عمومی است.

بر این اساس شاخص‌های ذیل برای انتخاب آثار برتر در حوزه محیط زیست ملاک عمل داوران این بخش قرار گرفته است:

1- توجه به مقوله حفظ زمین، آب، خاک، هوا، جنگل، مراتع و حیات وحش در برابر تخریب و آلودگی

2- نگاه ویژه به کاهش تولید پسماند و پساب و جلوگیری از رها سازی آنها در طبیعت

3- نشان دادن تأثیر نقش پررنگ محیط‌بانان و جنگل‌بانان عزیز برای حفاظت از طبیعت

4- حساس کردن جامعه به موضوع حفظ محیط زیست

5- توجه به اکوتوریسم ( گردشگری طبیعت ) و تلاش برای توسعه هرچه بهتر آن

6- برخورداری از مؤلفه‌های مؤثر برای جذب مخاطب، انتخاب و پرداخت ایده با توجه به تناسب آن با نیاز‌ها و علایق مخاطب در حوزه محیط زیست

7- الگو‌سازی عملی و ایجاد علاقه و انگیزه در نسل جوان برای توجه به طبیعت و حیات وحش

8- پرداختن به موضوع تخریب محیط زیست و هدر رفت منابع ملی نظیر برداشت های بی رویه از معادن و جنگل‌ها

9- نقش اقتصاد و منفعت طلبی های نامشروع بر تخریب محیط زیست

10- رابطه سلامت و حیات انسان با سلامت محیط زیست

بر اساس ملاک‌های فوق و ارزیابی‌های صورت گرفته توسط هیئت داوران فراکسیون محیط زیست و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی در بخش تجلی اراده ملی چهل و یکمین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر، پویانمایی «بچه زرنگ» به تهیه‌کنندگی آقای حامد جعفری و کارگردانی آقایان هادی محمدیان، بهنود نکویی و محمد جواد جنتی، فیلم سینمایی «هوک» به تهیه‌کنندگی آقای علی آشتیانی‌پور و کارگردانی حسین ریگی و فیلم سینمایی «آنها مرا دوست داشتند» به تهیه‌کنندگی و کارگردانی آقای محمدرضا رحمانی را به عنوان فیلم‌های برگزیده انتخاب و معرفی می‌کند.

در پایان جا دارد از تلاش‌ها و زحمات شبانه‌روزی سرکار خانم سمیه رفیعی؛ نماینده محترم مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر و رئیس فراکسیون محیط زیست و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی که همیشه دغدغه حفاظت از محیط زیست را دارند و بنیانگذار این حرکت محیط زیستی و چراغ راه ما بوده‌اند و مساعدت جناب آقای دکتر اسماعیلی؛ وزیر محترم و فرهیخته فرهنگ و ارشاد اسلامی کمال تشکر را داشته باشیم.

امید است این حرکت ارزشمند با استقبال فیلم‌سازان و هنرمندان در سال‌های آینده با جدیت بیشتری برای حفاظت از طبیعت ایران عزیزمان تداوم یابد.

انتهای پیام/

فیلم‌های محیط زیستی جشنواره فیلم فجر معرفی شدند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول