فیلم| وضعیت اسفناک "فرونشست" در استان فارس

– اخبار اجتماعی –

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، وضعیت "فرونشست زمین" در 400 دشت از 609 دشت کشورمان به مرحله بحرانی رسیده به صورتی که این پدیده به‌جز استان گیلان, تمام مناطق کشورمان را درگیر کرده است. عمق این پدیده از دشت‌های کشور گذشته و در استان‌های تهران, اصفهان, فارس و خوزستان به مناطق مسکونی نیز خسارات جدی وارد کرده است!

در حال حاضر گستره فرونشست دست‌کم دو سوم از دشت‌های کشور که محتوی آب شیرین هستند را تحت تأثیر قرار داده است و یک‌سوم دیگر این دشت‌ها هم با کاهش تراز آب مواجه هستند که با ادامه یافتن این روال, این دشت‌ها نیز در آینده درگیر فرونشست خواهند شد.

"فرونشست زمین" مرموزترین و پیچیده‌ترین مخاطره طبیعی کشورمان است!/ مناطق مسکونی در خطر تخریب جدی"فرونشست زمین" ایران را می‌بلعد!/ از 609 دشت کشور 400 دشت در وضعیت بحرانی!

عوامل طبیعی و انسان‌ساز از جمله استفاده بی‌رویه از سفره‌های آب زیرزمینی، تغییر اقلیم, گرمایش جهانی, استخراج غیراصولی از معادن, حفر چاه‌های غیرمجاز, حفر تونل‌های مترو و قطار شهری, حرکت آرام زمین و خروج گدازه, عواملی هستند که به بحرانی‌تر شدن شرایط فرونشست در کشور دامن می‌زنند؛ در این میان استفاده بی‌رویه از سفره‌های آب زیرزمینی بیشترین نقش را در افزایش نرخ فرونشست داشته و در واقع مهار فرونشست در گرو بازیابی آبخوان‌های زیرزمینی است.

به تازگی فیلمی تأمل برانگیز از شدت فرونشست در دشت شیراز منتشر شده که شایان رامشست، علیرضا نادری و سد حامد هاشمی تولید این ویدیو را انجام داده‌اند. در این فیلم شدت وخامت فرونشست زمین در استان فارس به خوبی نمایش داده شده است.

فرونشست در محدوده مرکزی استان فارس از منطقه مرودشت تا قیر و کارزین سالانه حدود 30 سانتی‌متر است و استان فارس یکی از رکوردهای فرونشست در دنیا را به خود اختصاص داده است.

فرونشست فروچاله ,

انتهای پیام/

فیلم| وضعیت اسفناک "فرونشست" در استان فارس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول