قرار نیست آبی از "ارس" به "دریاچه ارومیه" برسد

– اخبار اجتماعی –

محسن موسوی خوانساری در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم در رابطه با پروژه انتقال آب ارس اظهار کرد: این پروژه با هدف تأمین آب شرب و بهداشت شهر تبریز و سایر شهرها و روستاها با جمعیتی در حدود سه و نیم میلیون نفر، تأمین نیاز آبی منطقه آزاد تجاری صنعتی ارس، تأمین حق‌آبه زیست محیطی دریاچه ارومیه به میزان 100 میلیون مترمکعب در سال از طریق هدایت پساب تصفیه‌خانه فاضلاب طرح انتقال آب ارس به دریاچه ارومیه و تعادل بخشی آبخوان‌ها و منابع آب زیرزمینی حوضه دریاچه ارومیه اجرایی شده است.

وی توضیح داد: موضوع انتقال آب ارس به دریاچه ارومیه که در مرحله اجراست، به این شکل است که آب ارس به تبریز می‌رود و در ازای آن مقدار 100 میلیون مترمکعب از پساب تصفیه شده شهر تبریز به دریاچه می‌ریزد و قرار نیست آبی از ارس مستقیماً به دریاچه ارومیه برسد.

تنها یک پنجم از "دریاچه ارومیه" باقی مانده است! + تصویر ماهواره‌ای

این کارشناس محیط زیست با بیان اینکه این پروژه‌های انتقال آب چاره درد بی‌آبی کشور نیست، گفت: تا زمانی که ما جمعیت را در کلان‌شهرها و شهرهای فلات مرکزی متمرکز کنیم، با مشکل تأمین آب شرب این شهرها روبه‌رو هستیم و این مشکل همچنان پابرجا خواهد بود. شهر تبریز نیز از این مورد مستثنی نیست و دوای درد بی‌آبی این شهر کاهش بارگذاری صنعتی و جمعیتی در این کلان‌شهر است.

موسوی خوانساری تأکید کرد: این که آب را از رودخانه ارس در یک تراز ارتفاعی پایین‌تر با هزینه‌های بالا منتقل کنیم، فرضیه اشتباهی است و ثابت شده که این انتقال‌ها بارگذاری جمعیتی را بیشتر می‌کند.

وی با اشاره به سدسازی‌های بی‌رویه ترکیه در حوضه آبریز رودخانه ارس خاطرنشان کرد: در این خصوص مدیریت حوضه آبریز ارس باید پاسخگو باشد و این مورد را در منابع و مصارف تخصیص آب رودخانه ارس پیش‌بینی کرده باشد.

انتهای پیام/

قرار نیست آبی از "ارس" به "دریاچه ارومیه" برسد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول