لایروبی خلیج گرگان بارها در سازمان محیط زیست مطرح و رد شده است!

– اخبار اجتماعی –

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ به منظور نجات "خلیج گرگان" از خشک شدن کامل، مقرر شده است تا سازمان بنادر و کشتیرانی، 2 کانال آشوراده و چوپوقلی که ارتباط‌دهنده خلیج گرگان هستند را با تخصیص اعتبار 500 میلیارد تومان، لایروبی کند تا ارتباط آب خزر با خلیج گرگان بیشتر شود. در حالی که به نظر اجرایی شدن لایروبی قطعی به نظر می‌رسد, همچنان مخالفت‌ها با این طرح ادامه دارد.

مخالفان انجام لایروبی دلایلی از جمله پایین رفتن سطح آب دریای خزر, عدم در نظر گرفتن مکان مناسب برای تخلیه رسوبات و مصالح حاصل از لایروبی و از همه مهمتر ورود رسوبات بیشتر به خلیج گرگان در اثر افزایش ارتباط با دریا از طریق لایروبی کانال‌ها را دلایل مخالفت خود با لایروبی اعلام می‌کنند اما در مقابل سازمان‌های مسئول با استناد به مطالعات انجام شده تنها راه چاره را در لایروبی و افزایش ارتباط خلیج با دریا می‌دانند.

در رابطه با این موضوع, علی کلانه, رئیس ذخیره‌گاه زیست کره میانکاله, در گفت‌وگو با برنامه مثبت سلامت اظهار کرد: ما در کشور ستادی به ستاد ملی هماهنگی و مدیریت تالاب‌‌ها در کشور داریم که نقش این ستاد در راستای کمک به سازمان محیط زیست در حفاظت از تالاب‌هاست. طرح لایروبی خلیج گرگان از سال‌ها پیش در سازمان محیط زیست مطرح و بارها توسط کارشناسان سازمان رد شده است اما این طرح در ستاد تالاب‌ها تأیید شد!

وی در رابطه با دلیل مخالفت خود با این طرح توضیح داد: زمانی که مقرر شد لایروبی انجام شود, دستورالعملی در سازمان محیط زیست مطرح شده که بر اساس آن یک سری الزامات برای لایروبی ضروری است اما استاندار گلستان معتقد است که این ملاحظات دست و پای اجرا کننده طرح را می‌بندد و در مسیر لایروبی سنگ‌اندازی می‌کند.

سازمان بنادر و دریانوردی خلیج گرگان را لایروبی می‌کند لایروبی کانال‌ها وضعیت "خلیج گرگان" را وخیم‌تر می‌کند؟!

انتهای پیام/

لایروبی خلیج گرگان بارها در سازمان محیط زیست مطرح و رد شده است!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول