لزوم اجرای مدیریت جامع حوزه آبخیز برای نجات "تالاب انزلی"

– اخبار اجتماعی –

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، علی سلاجقه در جلسه قرارگاه جهادی تالاب انزلی که صبح امروز در سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد، شکل‌گیری این قرارگاه برای نجات تالاب انزلی را حاکی نگاه ملی به این پروژه عنوان کرد و گفت: باید از همه ظرفیت‌های ملی، بین‌المللی و بخش خصوصی برای نجات تالاب انزلی استفاده شود.

وی با بیان اینکه این تالاب مساحتی بالغ بر 370 هزار هکتار را زهکش می‌کند، خواستار اجرای یک مدیریت جامع حوزه آبخیز برای نجات تالاب انزلی به عنوان الگویی برای کشور شد.

معاون رئیس جمهور تصریح کرد: باید یک تقویم زمانی برای اجرای همه عملیات پیش‌بینی شده برای تالاب انزلی تهیه شود.

برداشت‌های غیرمجاز از منابع آب شیرین "تالاب انزلی" نیازمند برخورد قانونی

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، سهم اصلی عملیات اجرایی این تالاب را از آن سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری دانست و تأکید کرد که در یک بازه زمانی 2 ساله عملیات آبخیزداری در تالاب انزلی به پایان برسد.

سلاجقه گفت: اجرای طرح مدیریت جامع حوزه آبخیز، ورود رسوب به تالاب را متوقف کرده و هزینه های لایروبی را از بین می برد.

وی همچنین خواستار تعیین تکلیف بحث سنبله آبی(گیاه مهاجم تالاب انزلی) با استفاده از ظرفیت شرکت‌های دانش بنیان شد.

سلاجقه گفت: همزمان با هفته محیط زیست 35 تن گیاه مهاجم سنبل آبی توسط محیط‌بانان با دستگاه دروگر مخصوص از سطح تالاب انزلی جمع‌آوری و از این پهنه آبی خارج شد.

معاون رئیس جمهور با بیان اینکه تعیین حدود تالاب باید تا پایان هفته نهایی شود، گفت: در حوزه آبخیز تالاب انزلی نباید هیچگونه کود و سمی مورد استفاده قرار گیرد و وزارت جهاد کشاورزی، جایگزین‌های آن را در اختیار بهره‌برداران قرار دهد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، در ادامه جلسه، اسدالله عباسی؛ استاندار گیلان با اشاره به آخرین وضعیت این تالاب و اقدامات انجام شده برای احیای آن، اظهار کرد: با شروع به کار دولت مردمی و انقلابی و پس از سفر استانی ریاست محترم جمهوری به استان گیلان، ما تلاش کردیم یک همبستگی بین دستگاه‌های مسئول در احیای تالاب انزلی به وجود آوریم چراکه مشکل اصلی این تالاب، ناهماهنگی بین دستگاهی بود.

وی افزود: به این منظور، سراغ سرچشمه آلودگی تالاب یعنی همان رودخانه هایی که رسوب و فاضلاب را وارد آن می‌کردند، رفتیم.

استاندار گیلان، 2 گام مهم برای نجات تالاب انزلی را اجرای عملیات آبخیزداری و رفع آلودگی عنوان کرد و گفت: بر این اساس، اقداماتی برای ساماندهی سایت دفن زباله سراوان و زندان لاکان به عنوان دو منشا مهم آلودگی انجام شد.

عباسی با انتقاد از انجام نشدن اقدامات لازم برای رفع آلودگی شهرک صنعتی رشت، تصریح کرد: پروژه تصفیه خانه مسکن مهر پیشرفت خوبی داشته و انشاالله تا دهه فجر به بهره‌برداری می‌رسد. ضمن اینکه ساماندهی فاضلاب بیمارستان‌ها هم 80 درصد پیشرفت داشته است.

وی همچنین از واگذاری پروژه احداث تصفیه‌خانه رشت به یک پیمانکار باتجربه خبر داد.

استاندار گیلان با اشاره به اقدامات انجام شده در خصوص مبارزه با سنبل آبی در تالاب انزلی، گفت: عقب‌نشینی 1.8 متری دریای خزر باعث شده امواج دریا که قبلاً به سمت اسکله می‌آمد، متوقف شود و این موضوع مشکلاتی را از نظر میزان رسوب در تالاب به وجود آورده است.

عباسی، رسوب‌زدایی داخل تالاب را از وظایف سازمان حفاظت محیط زیست برشمرد و خاطرنشان کرد: سازمان منابع طبیعی، کار حدنگاری تالاب را انجام داده است.

وی در پایان تهدید آتش‌سوزی در منطقه را جدی ارزیابی کرد و خواستار افزایش مراقبت های لازم برای پیشگیری از آن شد.

انتهای پیام/

لزوم اجرای مدیریت جامع حوزه آبخیز برای نجات "تالاب انزلی"

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول