ماهیان قرمز فقط در حوضچه‌هایی مشخص شده شهرداری تهران رهاسازی شود

– اخبار اجتماعی –

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، علیرضا مزینانی با توجه به در پیش بودن 13 فروردین و روز طبیعت اظهار کرد: روز طبیعت یا همان سیزده بدر یک سنت قدیمی در بین ایرانیان بوده و شهروندان در این روز با حضور در طبیعت خود را برای یک سال کاری آماده می‌کنند و این روز در واقع روز انس با طبیعت به حساب می‌رود.

وی افزود: از آنجایی که باید در این روز به شدت از تقابل با طبیعت دوری شود و مهربانی با محیط زیست و طبیعت در رفتار و منش ما قرار گیرد، به شهروندان و مسافران نوروزی توصیه می‌شود ضمن بهره‌مندی از موهبت‌های الهی به اخلاق طبیعت‌گردی و توصیه‌های زیست محیطی برای حفظ و حراست از طبیعت و محیط زیست توجه کنند چرا که بی‌توجهی و تخریب محیط زیست برای خود انسان و جانداران دیگر نیز مشکل‌آفرین است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران با اشاره به اینکه توصیه می‌شود در روز سیزده فروردین گردشگران کیسه مخصوص جمع‌آوری زباله را با خود به همراه داشته باشند و در پایان روز زباله‌های تولیدی را به مکان‌های پیش‌بینی شده منتقل کنند، گفت: نباید زباله‌های خود را در جنگل، ساحل دریا، کنار چشمه‌های آب، دره‌ها و مناطق کوهستانی رها کنیم.

مزینانی از دیگر نکاتی را که باید در این روز مورد توجه قرار گیرد، توجه نسبت به درختان و بوته‌های جنگلی و گیاهان عنوان کرد و تاکید کرد: حفاظت از حیات وحش در مناطق طبیعی و همچنین پرندگان در داخل بوستان‌ها و پارک‌های جنگلی و طبیعت، خصوصا در این ایام که زمان آبستنی برخی از جانوران و همچنین لانه‌گزینی و تخم‌گذاری پرندگان بوده از دیگر ملاحظاتی است که باید از سوی طبیعت دوستان و گردشگران به دقت رعایت شود.

وی همچنین با بیان اینکه پاکیزه نگه داشتن حاشیه رودخانه‌ها و نهرهای طبیعی که در نقاط مختلف استان جاری بوده و اغلب منشأ تامین آب شرب کلانشهر تهران است، اهمیت ویژه‌ای دارد، توصیه کرد: طبیعت‌گردان با توجه به فصل گلدهی گیاهان، محل اسکان خود را در اماکنی انتخاب کنند که از پوشش گیاهی و جنگلی کمتری برخوردار باشد و از لگدمال کردن گیاهان و شکستن سرشاخه‌های درختان خودداری کنند.

مقام مسئول در محیط زیست استان تهران همچنین یادآور شهروندان ماهیان قرمز خود را فقط در استخرها یا حوضچه‌هایی که شهرداری در برخی نقاط شهر ایجاد کرده، رهاسازی کنند و همچنین از رها کردن سبزه عید خود در طبیعت و مسیرهای مواصلاتی خودداری کنند.

مزینانی همچنین از مردم خواست در قالب نظر طبیعت و در اقدام های نمادین و فرهنگی اندکی از وقت خود را برای پاکسازی و مهربانی با طبیعت و مواهب الهی قرار دهند و تلاش کنند این موضوع را به دیگران هم آموزش دهند.

2360 بوستان‌ پایتخت در روز "طبیعت" آماده میزبانی از شهروندان هستند

وی با بیان اینکه شهروندان در صورت نیاز به آتش، در حد امکان از زغال آماده استفاده کنند و از شکستن هرگونه سرشاخه درختان خودداری کنند، اظهار کرد: ضرورت دارد طبیعت‌گردان خاکستر آتش افروخته خود را نیز با آب و خاک خاموش کرده و همچنین از روشن کردن آتش در کنار درختان خودداری کنند و درصورت مواجه احتمالی با هر گونه حریق در جنگل و مکان‌های مستعد، نسبت به خاموش کردن آن اقدام و یا با مراکز آتش نشانی، محیط زیست و منابع طبیعی تماس گرفته و موضوع را به سرعت اطلاع دهند.

مزینانی با اشاره بر اینکه گشت‌های ویژه یگان حفاظت محیط زیست در مناطق مختلف استان در روز طبیعت نیز کماکان ادامه دارد، خاطرنشان کرد: شهروندان و طبیعت گردان روز سیزده نوروز در صورت مشاهده تخلف هایی همچون آلودگی محیط، زباله و پسماندها، شکار حیات وحش و موضوعاتی از این قبیل، با سامانه تلفنی 1540 یا شماره 09051605570 تماس گرفته و موضوع را اطلاع دهند.

انتهای پیام/

ماهیان قرمز فقط در حوضچه‌هایی مشخص شده شهرداری تهران رهاسازی شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول