مجلس از اختصاص عوارض آلایندگی به صندوق محیط زیست خودداری می‌کند!

– اخبار اجتماعی –

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، علی سلاجقه در دیدار با بازرس قضایی و کارشناسان دفتر امور ویژه سازمان بازرسی کل کشور که در خصوص بررسی عملکرد دستگاه‌های اجرایی در اجرای قانون هوای پاک برگزار شد، با تشکر از همراهی قوه قضاییه و سازمان بازرسی کل کشور در اجرایی کردن این قانون، اظهار کرد: در حال حاضر 9 کلانشهر ما با مشکل آلودگی هوا مواجه هستند و بسیاری از بیماری‌ها نیز در اثر همین معضل به وجود می‌آید.

وی با اشاره به چالش تأمین اعتبارات در بحث اجرای قانون هوای پاک، گفت: متأسفانه مردم ما در حال سازگاری با مشکل آلودگی هوا هستند و این موضوع پیامدهای زیان‌باری دارد.

معاون رئیس جمهور با تأکید بر ضرورت همکاری قوای سه گانه در بحث کاهش آلودگی هوا در کشور، تصریح کرد: در حال حاضر صندوق ملی محیط زیست در خدمت محیط زیست کشور قرار گرفته است و سوای بحث اعطای تسهیلات به پروژه‌های کاهش آلودگی هوا، در مسائل آموزشی محیط زیست هم ورود پیدا کرده است.

سلاجقه بیان کرد: وقتی دولت در بحث اصلاحیه قانون ساماندهی صنعت خودرو پذیرفت که یک درصد قیمت روز خودروهایی که تولید می‌شود به صندوق ملی محیط زیست واریز شود، ما از مجلس محترم انتظار داشتیم در قانون بودجه 1401 حداقل 20 درصد از عوارض آلایندگی پیش‌بینی شده در قانون هوای پاک را به صندوق ملی محیط زیست اختصاص دهد که متأسفانه این اتفاق نیفتاد.

وی با اشاره به نقش این سازمان در جلوگیری از تخلفات دستگاه‌های اجرایی در مباحث محیط زیستی، از دستگاه‌های تقنینی و نظارتی خواست در این زمینه به سازمان حفاظت محیط زیست کمک کنند. ما از تمام ظرفیت‌های قانونی در این زمینه استفاده می‌کنیم ولی باید راهکارهایی اتخاذ شود که اثر آن‌ها در کاهش آلودگی هوا دیده شود.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به پیش بینی 174 تکلیف برای دستگاه‌های اجرایی در قانون هوای پاک، گفت: بعضی از شهرهای کشور به سمت وضعیت جوی خطرناک در حال حرکتند و دستگاه‌های اجرایی باید با عمل به تکالیف خود مانع از این اتفاق شوند.

سلاجقه یکی از دستاوردهای دولت سیزدهم را عدم قطعی برق با وجود تغییرات اقلیمی و کاهش بارش‌ها برشمرد و متذکر شد: با وزارت نفت پیمان بسته‌ایم که امسال خیلی از مازوت‌سوزی‌ها را حذف کند چراکه مازوت‌سوزی باعث اعتمادسوزی در جامعه می‌شود.

وی با اشاره به بروز مهاجرت‌های محیط زیستی در کشور، گفت: در بحث تغییرات اقلیمی، کشور ما در حد آستانه‌هاست و بارگذاری جمعیت تأثیرات خود را می‌گذارد.

سلاجقه تصریح کرد: تغییر اقلیم واقعیتی است که اتفاق افتاده و تمام ارکان حیات را تحت تأثیر قرار داده است اما هنوز دستگاه‌های مختلف آن را جدی نگرفته‌اند و باید در این زمینه کار کرد. از قوه قضاییه و سازمان بازرسی کل کشور می‌خواهم که در این زمینه نیز به کمک سازمان حفاظت محیط زیست بیایند.

در ادامه این دیدار، سعید بابازاده بازرس قضایی دفتر امور ویژه سازمان بازرسی کل کشور و مسئول بررسی عملکرد دستگاه‌های اجرایی مکلف در قانون هوای پاک با اشاره به جایگاه والای محیط زیست در آیات، روایات و احادیث اسلامی، گفت: سازمان حفاظت محیط زیست سازمانی مظلوم است که با امکانات کم پهنه مسئولیت گسترده‌ای در سراسر کشور دارد. ما حتما در گزارش‌های کارشناسی خود به این موضوع اشاره خواهیم کرد.

وی تصریح کرد: اگر از بحث حفظ محیط زیست غفلت کنیم، امنیت جانی و روانی ما به مخاطره می‌افتد.

بازرس قضایی دفتر امور ویژه سازمان بازرسی کل کشور با بیان اینکه دستگاه‌های حاکمیتی باید محیط زیست را فراتر از دستگاه‌های دیگر بدانند، گفت: سازمان محیط زیست باید دارای تجهیزات پهبادی و نظارت بر حوزه مسئولیت خود باشد.

بابازاده گفت: ما تاکنون جلسات متعددی با دستگاه‌های مسئول در قانون هوای پاک برگزار کردیم و تکالیف آن‌ها و انتظارات خود را تشریح کردیم و امیدواریم شاهد اقدامات مؤثر و چشمگیری در این زمینه باشیم.

وی با بیان اینکه گزارش جامع و کاملی در این خصوص تهیه و به ریاست عالی سازمان بازرسی کل کشور ارائه شده است، تأکید کرد: اگرچه ما با مدیرانی که ترک فعل کرده‌اند و در انجام وظایف خود اهمال می‌کنند، تعارف نداریم و با آن‌ها برخورد می‌کنیم اما هدف ما در وهله اول اصلاح امور است.

بازرس قضایی دفتر امور ویژه سازمان بازرسی کل کشور با تأکید بر جایگاه ویژه صندوق ملی محیط زیست در اجرای پروژه‌های زیست محیطی در کشور، خاطرنشان کرد: سازمان حفاظت محیط زیست برای آنکه بتواند به وظایف خود به نحو شایسته ای عمل کند باید بودجه لازم را دریافت کند.

بابازاده خاطرنشان کرد: کل قوه قضاییه در بحث حفاظت و صیانت از محیط زیست در کنار سازمان حفاظت محیط زیست ایستاده است و امیدواریم در جلسات بعدی شاهد راستی‌آزمایی عملکرد دستگاه‌های مختلف باشیم.

در پایان این نشست، ایرج حشمتی؛ معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به بحث وارونگی هوا در 6 ماهه دوم سال، از برگزاری کارگروهی برای کاهش آلودگی هوا و نیز ساماندهی صنایع آلاینده کشور خبر داد و از سازمان بازرسی کل کشور خواست در این زمینه همکاری‌های لازم را به عمل آورد.

وی افزود: اگرچه بنای ما بستن صنایع نیست اما ظرفیت‌های قانونی این اجازه را می‌دهد که با صنایعی که به تکالیف خود عمل نمی‌کنند، برخورد شود.

آلودگی هوا در سال 1400 بیش از 30 میلیارد دلار خسارت را به کشور تحمیل کرده است چرا ممنوعیت تردد خودرو و موتورسیکلت‌های کاربراتوری‌ از 1401 اجرا نشد؟

انتهای پیام/

مجلس از اختصاص عوارض آلایندگی به صندوق محیط زیست خودداری می‌کند!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول