مجوز زیست محیطی "پتروشیمی میانکاله" به هیچ وجه صادر نخواهد شد/ مجوزی برای ساخت سد فینسک صادر نشده است

– اخبار اجتماعی –

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان محیط زیست، چندی پیش «منصورعلی زارعی»، نماینده مردم ساری و میان‌دورود در مجلس شورای اسلامی در قالب یک تذکر به رئیس سازمان محیط زیست، مدعی ارسال نامه او به دولت برای انتقال پتروشیمی به استان همسایه شده و گفته بود: چرا دستور متوقف‌سازی سد فینسک را صادر نمی‌‌کنید؟ این سد هزاران میلیارد خسارت به بخش کشاورزی و محیط زیست وارد می‌کند. به نظر مردم ما حتماً شما می‌خواهید آب مورد نیاز این پتروشیمی را از این سد تأمین کنید.

در خصوص ادعای نماینده مردم ساری و میان‌دورود در مجلس شورای اسلامی به رئیس سازمان محیط زیست درباره رد مجوز زیست‌محیطی پروژه احداث پتروشیمی میانکاله، «محمود یزدان‌دوست» اظهار کرد: پروژه‌ای که برای ارزیابی زیست‌محیطی به ما پیشنهاد شده دارای 2 فاز است که فاز اول آن در استان مازندران و فاز دوم در استان سمنان است. در فاز اول، گاز متان به پروپیلن تبدیل شده و پس از انتقال به استان سمنان با یک خط لوله به طول 200 کیلومتر، در فاز دوم به محصول نهایی پروژه که همان پلی پروپیلن است، تبدیل می‌شود.

وی با رد این ادعا که سازمان محیط زیست به دنبال گرفتن این پروژه از استان مازندران و انتقال آن به استان سمنان نیست، تأکید کرد: ما اصولاً با احداث پروژه پتروشیمی در داخل ذخیره‌گاه زیست‌کره مشکل داریم و مطابق قوانین و مقررات جهانی حاکم بر ذخیره‌گاه‌های زیست‌کره، قادر به صدور مجوز برای چنین صنعتی در داخل ذخیره‌گاه زیست‌کره نیستیم.

مدیرکل دفتر ارزیابی زیست‌محیطی سازمان محیط زیست با بیان اینکه ذخیره‌گاه زیست‌کره میانکاله در سال 1355 به تأیید یونسکو رسیده است، گفت: ما در هیچ ذخیره‌گاه زیست‌کره‌ای مجاز به انجام مطالعات زیست‌محیطی نیستیم, بنابراین صدور مجوز برای پروژه پتروشیمی میانکاله از اساس غیرممکن است و دفتر ارزیابی زیست‌محیطی سازمان حفاظت محیط زیست به هیچ وجه برای آن مجوزی صادر نخواهد کرد چون با قوانین ذخیره‌گاه‌های زیست‌کره مغایرت دارد.

یزدان‌دوست تصریح کرد: اگر صنعت پتروشیمی بخواهد در آنجا احداث شود، این ذخیره‌گاه از لیست ذخیره‌گاه‌های زیست‌کره دنیا حذف خواهد شد.

وی ادامه داد: افزون بر این، از آنجا که این اولین کاری است که در دنیا برای تبدیل متان به پروپیلن انجام می‌شود، هیچ‌گونه استانداردسازی برای آن وجود ندارد و توان دریافت لایسنس هم نخواهد داشت. ضمن این‌ که انتقال پروپیلن با خط لوله 200 کیلومتری به استان سمنان با ضوابط پدافند غیرعامل نیز مغایرت دارد.

مدیرکل دفتر ارزیابی زیست‌محیطی سازمان محیط زیست با "کذب محض" خواندن ادعای آبرسانی سد فینسک به پروژه پتروشیمی، گفت: سد فینسک در استان سمنان احداث می‌شود و هدف از احداث آن، تأمین آب شرب شهرهای مهدی‌شهر و سمنان و نیز حقابه‌برهای کشاورزی است و هیچ‌گونه تخصیصی به بخش صنعت نخواهد داشت. هنوز برای احداث سد فینسک هم مجوز زیست‌محیطی صادر نکرده‌ایم و این موضوع در دست مطالعه قرار دارد.

مخالفت شورای عالی محیط زیست با احداث پتروشیمی میانکالهآقای رئیسی! جلوی شلیک مستقیم به پیکر مجروح "میانکاله" را بگیرید!اجرای پروژه "پتروشیمی میانکاله" متوقف شد

انتهای پیام/؛

مجوز زیست محیطی "پتروشیمی میانکاله" به هیچ وجه صادر نخواهد شد/ مجوزی برای ساخت سد فینسک صادر نشده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول