مدیریت پسماندهای صنعتی کشور با همت شرکت‌های دانش‌بنیان

– اخبار اجتماعی –

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، مدیریت پسماندهای صنعتی در کشور یکی از دغدغه‌های جدی در حوزه اقتصادی و محیط زیست است که شرکت‌های دانش‌بنیان برای حل آن نقش‌آفرینی می‌کنند.

محسن رزمجو؛ مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان "یاسین پروژه پارسیان ابتکار" با اشاره به فعالیت جدی در حوزه مدیریت فناورانه پسماندهای صنعتی گفت: با رشد صنعت در کشور و اهمیت استفاده مجدد از منابع آب و همچنین جلوگیری از آسیب‌های زیست محیطی پساب‌های صنعتی، تلاش کردیم تا انواع مختلفی از تصفیه‌خانه‌ها را به صورت خط تولید و پکیج راه‌اندازی کنیم.

صنایع مختلفی مانند فولادسازی، پتروشیمی، آبکاری، سمسازی و تولید خودرو از خدمات این شرکت بهره می‌برند. این شرکت دانش‌بنیان با استفاده از روش الکتروشیمیایی و با اضافه کردن برخی مواد شیمیایی، عمل تصفیه را در این واحدهای صنعتی انجام می‌دهد. بسته به نیاز مشتری، می‌توان تا مرحله اخذ تأییدیه محیط زیست پیش رفت و از آب تصفیه شده برای استفاده مجدد در واحدهای صنعتی و یا آبیاری گیاهان غیربارور استفاده کرد.

اعزام 30 شرکت دانش‌بنیان به ازبکستان برای شرکت در نمایشگاه فناورانه تاشکند

همچنین مواد پسماند برجای مانده به صورت لجن نیز ابتدا آبگیری می‌شوند و سپس، گل خشک بر جای مانده یا برای امحا تحویل واحدهای محیط زیستی می‌شود و یا آنکه می‌توان از آن به سبب مواد ارزشمند داخل گل و یا به عنوان کود، مجدداً استفاده کرد.

در صورتی که حجم پسماند مایع کم باشد، تنها یک پکیج در محل نصبی می‌شود و در مقیاس‌های بزرگتر یک خط تولید کامل تصفیه برای مدیریت پسماند واحد صنعتی احداث می‌شود.

این فعال فناور با بیان این‌که معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری تلاش کرد تا شرکت‌های دانش‌بنیان بیشتری در این عرصه فعال شوند، تصریح کرد: صنایع مختلف در حال تکوین هستند و با این پیشرفت، بحث تصفیه، استفاده مجدد و مدیریت پسماند صنعتی نیز، ابعادی فناورانه‌تر می‌یابد. با توجه به پروژه کلانی که معاونت علمی و فناوری‌ ریاست‌جمهوری برای توسعه نفوذ شرکت‌های دانش‌بنیان در این عرصه تعریف کرد، ما نیز با تشکیل یک هسته تحقیق و توسعه، تلاش کردیم تا بر دامنه فعالیت‌هایمان در این حوزه بیافزایم.

انتهای پیام/

مدیریت پسماندهای صنعتی کشور با همت شرکت‌های دانش‌بنیان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول