مرگ خفاش‌ها توسط "توربین‌های بادی" کشاورزی را مختل می‌کند!

– اخبار اجتماعی –

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ مطالعه جدیدی که توسط مؤسسه تحقیقات باغ‌وحش و حیات وحش لایب‌نیتز (Leibniz-IZW) انجام شده، نشان می‌دهد که مرگ‌های متعدد خفاش‌های ناشی از توربین‌های بادی در آلمان، تأثیر منفی بر جمعیت گونه‌های آسیب‌دیده دارد. به گفته کارشناسان، از آنجایی که خفاش‌ها نقش مهمی در تنظیم طبیعی جمعیت حشرات دارند، از بین رفتن آن‌ها اکوسیستم‌ها را در برابر اختلالات آسیب‌پذیرتر می‌کند و اثرات منفی بر کشاورزی و جنگلداری دارد.

محققان گونه‌ای خفاش را که اغلب در توربین‌های بادی در آلمان می‌میرند، بررسی کردند؛ آن‌ها با تجزیه و تحلیل محتوای معده 17 خفاش کشته شده در توربین‌های بادی، ردپای DNA 46 گونه حشره از 9 راسته (بیشتر آن‌ها سوسک و پروانه) را یافتند که 20 درصد از این حشرات در کشاورزی و جنگلداری آفات محسوب می‌شوند؛ بنابراین از دست دادن خفاش‌ها زنجیره‌های غذایی موجود را مختل می‌کند و می‌تواند منجر به افزایش تعداد آفات و گونه‌های مزاحم شود.

کریستین ووگت، یکی از نویسندگان این مطالعه، زیست‌شناس حیات وحش در لایب‌نیتز گفت: ما باید در نظر بگیریم که سالانه بیش از 200 هزار خفاش در اثر برخورد با توربین‌های بادی می‌میرند و اگر به تحمل این تعداد قربانیان ادامه دهیم، آفات حشرات کمتر و کمتری توسط خفاش‌ها مصرف خواهند شد و در نتیجه خسارات محصولات کشاورزی بیشتر خواهد شد. تولید انرژی از نیروی باد بدون شک به کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای کمک می‌کند، اختلالات شبکه غذایی ناشی از تلفات خفاش‌ها می‌تواند اثرات جانبی عمده و غیرقابل پیش‌بینی اکولوژیکی برای انواع گونه‌های جانوری داشته باشد.

کارولین شولتز, دانشجوی دکترا در دینامیک اکولوژیک در لایب‌نیتز در رابطه با تلفات متعدد خفاش‌ها، گفت: در حال حاضر جمعیت خفاش‌ها به سختی قابل حفظ است زیرا گونه‌های آسیب‌دیده نرخ تولید مثل پایینی دارند.

به نقل از EARTH، به گفته دانشمندان اولین گام مهم در جهت حفاظت از خفاش‌ها و نقش حیاتی آن‌ها در زیستگاه آ‌ن‌ها، اجرای تعطیلی اجباری توربین‌های بادی در دوره‌های فعالیت تولید مثلی و تردد زیاد خفاش‌ها است. البته چنین اقدامی تولید انرژی توسط نیروی بادی را محدود می‌کند.

افزایش چشمگیر محصولات کشاورزی با کاهش آلاینده‌های خانواده نیتروژن! گربه‌های اهلی در بریتانیا سالانه 270 میلیون حیوان وحشی را می‌کشند!

انتهای پیام/

مرگ خفاش‌ها توسط "توربین‌های بادی" کشاورزی را مختل می‌کند!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول