مشاهده "خرس قهوه‌ای" در همدان پس از نیم قرن

– اخبار اجتماعی –

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، سیده‌ مریم محمدی اظهار کرد: روز 8 فروردین، جوانی به‌نام "فرشید مومیوند" از اهالی روستای توانه در حین طبیعت‌گردی در ارتفاعات گرین متوجه وجود خرس می‌شود و مبادرت به فیلم‌برداری از آن و ارسال گزارش به معاونت طبیعی اداره‌کل می‌کند که همزمان با انتشار فیلم در فضای مجازی شهرستان، کارشناسان حفاظت محیط زیست استان و شهرستان نیز به بررسی موضوع می‌پردازند.

وی ادامه داد: در روز 15 فروردین، وجود فضولات و اثر پنجه خرس تأیید شد و برای کسب اطلاعات بیشتر و اطمینان از تعداد و زاد و ولد خرس‌ها، اقداماتی از جمله نصب دوربین‌های تله‌ای انجام خواهد گرفت.

تعقیب و گریز خرس قهوه‌ای توسط مردم + فیلم

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان همدان گفت: آخرین بار، حدود نیم قرن گذشته گونه خرس قهوه‌ای توسط افراد بومی در منطقه نهاوند مشاهده شده بود و در صورتی که گزارشات و مستندات تکمیل شود و به مقدار کافی داشته باشیم، منطقه شکارممنوع گرین، به‌علت شرایط زیستگاهی مستعد به حفاظت‌شده یا پناهگاه حیات وحش ارتقای سطح خواهد داد.

محمدی بیان کرد: منطقه شکارممنوع گرین و ارتفاعات گرین، به‌علت داشتن پوشش جنگلی مناسب، پناهگاه‌های مناسب زیستگاه حیواناتی مانند خرس و شرایط اقلیمی مساعد، مستعد حضور گونه‌های متنوع جانوری از جمله خرس است به‌طوری‌که دره‌ای در این منطقه به‌نام خرس‌راه وجود دارد که مسیر حرکت خرس‌ها بوده است.

وی خاطرنشان کرد: حضور عشایر و دام‌ها از تهدیدات این منطقه است؛ بنابراین از تمامی شهروندان، عشایر ساکن در منطقه، دامداران و اهالی روستاهای پیرامون درخواست می‌کنیم در صورت مشاهده گونه ارزشمند خرس قهوه‌ای، از نزدیک شدن و هرگونه اذیت و آزار و یا شکار جداً خودداری کنند و با شماره 1540 تماس بگیرند و حفاظت محیط زیست را در حفظ و حراست از گونه‌های حیات وحش یاری کنند چراکه محیط زیست متعلق همه زیست‌مندان آن و نسل‌های بعدی است.

انتهای پیام/+

مشاهده "خرس قهوه‌ای" در همدان پس از نیم قرن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول