مشاهده "یوزپلنگ" در خراسان رضوی پس از 11 سال!

– اخبار اجتماعی –

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، مهدی الله‌پور اظهار کرد: یک قلاده یوزپلنگ مادر به‌همراه توله‌اش در شهرستان جغتای توسط دوستداران محیط زیست شهرستان مشاهده و ثبت شد. زیستگاه‌های شهرستان جغتای یکی از کریدورهای مهم زیستگاه‌های این گونه ارزشمند حدفاصل استان‌های سمنان و خراسان شمالی است و به‌عنوان یکی از محل‌های زیست و دالان بسیار مهم گذر یوزپلنگ ایرانی است.

تراژدی انقراض یوز در استان یزد در سمنان تکرار می‌شود!

وی افزود: یکی از مهمترین راهکارهای حفظ و تثبیت این گونه ارزشمند و در حال انقراض حفظ طعمه و امنیت زیستگاه است که در همین راستا حفاظت از زیستگاه، شناسایی، انجام اقدامات احیا و رصد این گونه در معرض خطر انقراض از دستور کارهای مهم قرارگاه تحول محیط زیست استان با محوریت استانداری خراسان رضوی و دبیری مدیرکل حفاظت محیط زیست استان معین و تصویب شده و در همین راستا احداث آبشخور و آب‌انبار، افزایش ضریب حفاظتی توسط گشت‌های مستمر یگان حفاظت محیط زیست در منطقه، علوفه‌رسانی، آبرسانی مستمر به حیات وحش، آموزش جوامع محلی، دوربین‌گذاری و رصد دقیق‌تر مرزهای مشترک برای مشاهده‌ یوزپلنگ در دستور کار این اداره‌کل قرار گرفته است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی گفت: آخرین مشاهده مستندسازی‌شده گونه یوزپلنگ در استان خراسان رضوی در سال 1391 در شهرستان بردسکن رکورد شده و پس از یازده سال و در زیستگاه‌های شهرستان جغتای با توجه به وجود طعمه مناسب نظیر آهو و خرگوش، فرصت مناسبی برای حضور این گونه مهیا و چندین مرتبه مشاهده یوزپلنگ توسط اهالی گزارش شده بود که تاکنون موفق به تصویربرداری از آن نشده بودند که خوشبختانه با هوشیاری به‌عمل‌آمده و آگاهی‌بخشی‌های مستمر، این گونه زیبا در استان خراسان رضوی رکورد و مستند شد.

الله‌پور تصریح کرد: طی سال‌های گذشته در شهرستان‌های جغتای، جوین، بردسکن، سبزوار و خواف که از جمله مهمترین زیستگاه‌های مطلوب و ایده‌آل برای حضور یوزپلنگ ایرانی در استان خراسان رضوی قلمداد می‌شود، مشاهدات حضور گونه مذکور توسط دوستداران و محیط‌بانان گزارش شد، لکن مستندسازی لازم صورت نگرفته است.

وی تأکید کرد: در صورت مشارکت فعال جوامع محلی و افزایش آموزش در راستای ارتقای فرهنگ حفظ محیط زیست مناطق حاشیه زیستگاه یوزپلنگ و انجام اقدامات حمایتی از این گونه، می‌توان از این گونه ارزشمند در معرض خطر انقراض حفاظت کرد.

انتهای پیام/+

مشاهده "یوزپلنگ" در خراسان رضوی پس از 11 سال!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول